şükela:  tümü | bugün
 • üniversitede çeviri dersleri sırasında doğan kitaptan editör arkadaşlarını getirmişti bizim hoca derslere. sebebi kağıdın pahalı oluşuymuş, öyle dedilerdi. yersen.
 • kitap fiyatlarının çok yüksek oluşu ülkemizin ne yazık ki talihsiz gerçeklerinden bir tanesidir. bunun çok sebebi vardır. ancak sonuç böyledir; kitaplar maliyetleri ile kıyaslandığında, oldukça yüksek oranda pahalıdır.

  yayın camiasının içindeki bir kişi olarak; bir yayıncının, bir kitabı satışa ilk çıkarttığı an, daha satış fiyatını belirleme gerçeğinin 1 liralık kitap için ortalama 7-8 kat olduğunu belirtmeliyim... bunun bir ölçütü, bir denetimi, makul ve mantıklı olmasını gerektirecek düzenleme ya da yaptırımı yoktur. tamamen keyfi tasarruflar ile belirlenir ülkemizde kitap fiyatları... bu konudaki bir araştırma sonucu aşağıda olup bu araştırma sonucuna bakıldığında işin ne kadar keyfiyet içerdiği gün gibi görülendir.

  (bkz: http://manset.at/…rasyonel-karar-kitap-okumamaktir/)

  yaklaşık aynı özellik ve sayfalarda, aynı dönemde basılan kitapların fiyatı 11 lira ile 49 lira arasında nasıl farklı olabilir? ne yazık ki sanki kitabı, "lüks tüketim maddesi" biçiminde gören ve "o anlayış ile üretimininde bulunan sadece kâr amaçlı tüccar zihniyet, ancak böyle bir gerçeği yaşama dayatabilir" düşüncesini taşımamak olanaksız hale gelmektedir. sonuç değişmemektedir; kitap bu ülkede, ortalama gelir düzeyinin alım gücüne göre de kitapların maliyetine konulan kâr seviyesi ölçütüne göre de çok pahalı...
 • sonra vay efendim niye korsan... öğrenci adam ne yapsın arkadaş?
 • kitabın içeriğine değilde kapak tasarımına, basım evine, kısacası şekline, cismine aldanıp alınan kitapların fiyatı haliyle yüksek olur. eğer ondan cidden faydalanmak yararlanmak istiyorsanız bu fiyat size pahalı olsa bile cüzi bi miktarmış gibi gelecektir. en azından bana öyle geliyor.

  (edit: imla)
 • (bkz: d&r)
 • iyi bir kitap müşterisi iseniz kitapçılar % 30, kitapyurdu özel müşterisiyseniz 30-35'lere varan indirimlere rağmen hala yüksek etiket fiyatları sebebiyle ülkenin az sayıda olan ciddi okuyucu kesimine yüksek kalır. çok özel bulunan kitapları tenzih ederek sahaflarda bu yüksek fiyata kitap satma furyasının uzantılarıdır adeta. ancak kitap kurtları başka şeylerden vazgeçer kitaplara ciddi para harcamaya devam ederler.
 • satın alınması zorunlu olan ders kitapları ve bağımlılık nesnesi kurgu kitaplar için belki geçerli olsa da bilimsel ve popüler bilimsel çeviri kitaplar için pek geçerli olmayan. en büyük sebebi düşük basım adedi. yayın evleri işletme ve sürekli giderleri var; yani kitabın fiyatı telif, çeviri ve baskı maliyetinden ibaret değil. ayrıca -bazı kitaplar için söylüyorum- kitabın bütün cirosu için bile o kitapların çevirisini doğru yapacak adam bulunamaz. itibar olsun diye yapanlar var tek tük anlaşılan; ancak, çoğunluğu çevirisi ciddi sorunlu kitaplar sardı ortalığı.

  örneğin 585 sayfa çeviri kitap, 22,80'den internette satılıyor. 2,000 basılsa toplam cirosu 45,600 tl. aslında çevirisi bile yapılmaz bu paraya.

  (bkz: ucuz etin yahnisi)
 • bu gözler 11 euro’ya kitap gördüğü icin koymuyor artık eskisi gibi.
 • nedenleri arasında kağıt fiyatları vardır lakin en önemli ve etken neden vergilerdir.

  türkiye'deki her şeyin fiyatı yüksektir ve bunun başlıca sebebi vergilerdir.

  bir kitabın basım maliyeti ortalama 2-3 lira iken etiket fiyatı 30-50 lira arası oluyor.

  yayınevinin kârı, yazar payı, dağıtımcı payı, satıcının payı ve vergi ile bu fiyatlara çıkıyor.

  en az parayı yayınevi ve yazar kazanıyor.

  bu nedenle ben alacağım kitapları yayınevlerine bizzat giderek alıyorum. hem daha ucuza geliyor hem de yayınevi daha fazla kazanıyor. çevreme de kitapları bu şekilde temin ediyorum.

  size de tavsiyem bu!
 • yalandır. akademik yayınları, ders kitaplarını bilmem. ama gerçekten türkiye'de en ucuz şeylerden biri kitaptır. 10 şarkılık bir demet akalın ya da hande yener cd'sinin fiyatı, en kalın dostoyevski kitabının en sağlam çevirisinden daha pahalıdır. ya da sizi sadece 10 km götürecek 1 litre benzin parasına stefan zweig'ın ya da sait faik abasıyanık'ın en düzgün basılmış öykü kitaplarını alabilirsiniz. digitürk'e dandik türkiye ligi için verdiğin aylık paraya da 6-7 klâsik alabiliyorsun.

  bak mesela dergiler bence pahalı türkiye'de. en vasat bir dergi bile, ortalama bir kitap parası. bence bu fazla.

  ama türkiye'de kitap pahalı deme. deme abi. insanlar neden tiyatroya gelmiyor diyen adam gibi komik duruma düşersin.