şükela:  tümü | bugün
 • üniversitede çeviri dersleri sırasında doğan kitaptan editör arkadaşlarını getirmişti bizim hoca derslere. sebebi kağıdın pahalı oluşuymuş, öyle dedilerdi. yersen.
 • kitap fiyatlarının çok yüksek oluşu ülkemizin ne yazık ki talihsiz gerçeklerinden bir tanesidir. bunun çok sebebi vardır. ancak sonuç böyledir; kitaplar maliyetleri ile kıyaslandığında, oldukça yüksek oranda pahalıdır.

  yayın camiasının içindeki bir kişi olarak; bir yayıncının, bir kitabı satışa ilk çıkarttığı an, daha satış fiyatını belirleme gerçeğinin 1 liralık kitap için ortalama 7-8 kat olduğunu belirtmeliyim... bunun bir ölçütü, bir denetimi, makul ve mantıklı olmasını gerektirecek düzenleme ya da yaptırımı yoktur. tamamen keyfi tasarruflar ile belirlenir ülkemizde kitap fiyatları... bu konudaki bir araştırma sonucu aşağıda olup bu araştırma sonucuna bakıldığında işin ne kadar keyfiyet içerdiği gün gibi görülendir.

  (bkz: http://manset.at/…rasyonel-karar-kitap-okumamaktir/)

  yaklaşık aynı özellik ve sayfalarda, aynı dönemde basılan kitapların fiyatı 11 lira ile 49 lira arasında nasıl farklı olabilir? ne yazık ki sanki kitabı, "lüks tüketim maddesi" biçiminde gören ve "o anlayış ile üretimininde bulunan sadece kâr amaçlı tüccar zihniyet, ancak böyle bir gerçeği yaşama dayatabilir" düşüncesini taşımamak olanaksız hale gelmektedir. sonuç değişmemektedir; kitap bu ülkede, ortalama gelir düzeyinin alım gücüne göre de kitapların maliyetine konulan kâr seviyesi ölçütüne göre de çok pahalı...
 • sonra vay efendim niye korsan... öğrenci adam ne yapsın arkadaş?
 • (bkz: e-kitap)
 • her aradığımız, istediğimiz kitabın e-kitabı bulunsa amenna da; bulunmuyor ki be kardeşim. devlet ucuza bassın, okuyalım yani. mesela ben burhan felek'i ismen, özellikle de spor salonu meşhurdur ya hani, böyle duymuştum ama bir bakayım dedim kitaplarına; kitapyurdunda yok, yani yok derken iki üç kitabı var, onların da ikisinindi galiba, baskısı yok.

  sahhaflar da çok pahalıya satıyor kitapları. sadece onun kitaplarını mı? süleyman nazif, ibnülemin, tahirülmevlevi, muallim naci, ahmed rasim gibi muharrirlerin kitaplarını da sahhaflar çok pahalıya satılıyor. belki latinize edilse bu kadar olmaz. olur da bu derece olmaz. bir kitap 100 ila 200, hatta daha fazlaya satılır mı ey allahsızlar!

  böyle müstesna ediplerimizin, şuaramızın, yani kudemanın kitapları pahalıya satılırsa, maarif vekaletine ben yaptığı hizmetler (!) için her daim teşekkür (!) ederim.

  sene olmuş 2016 sene-i miladisi, daha tahir olgun'un divanı neşredilmedi be. ahmet atilla şentürk'ün osmanlı şiiri antolojisi kitabını aldıydım geçenlerde, bir sene olacak kitabı alalı, kitabın ilk baskısıyla sonraki baskıları arasında hem sayfa hem de şair sayısı bakımından bariz farklar var. bağdatlı ruhi için aldıydım bu bahsettiğim kitabı ama ilk baskıda ruhi var, sonrakilerde yok. bu nedir yahu? bir çok şairi tayyetmişler. ilme muarız olan ilim adamları ve böyle rezil bir matbuat hayatı vardır türkiyede. kimse kitap okumaz çünkü kitaplar, daha doğru ifadeyle her kitap pahalı lakin, özellikle okunası kitaplar, eskimez yazımızla sahhafların bizi düdüklemek için fırsat bekledikleri kitaplardır.

  hiç basılmayan, tahir olgun merhumun "basılmış eserlerinin sayısı 29, basılmamış eserlerinin sayısı 26 görünüyor. ben buna inanmıyorum. çünkü merhumun basılmamış eserlerinden maada basılmış eserleri bile kitapçılarda/sahhaflarda bulunmuyor."

  muallim naci bey'in işbu kitabı mesela, ucuz mu yani sizce?

  http://www.nadirkitap.com/…m-naci-kitap7410336.html

  peki ya haliz ziyanın şu kitabına ne dersiniz?

  http://www.nadirkitap.com/…yaeddin-kitap238808.html

  peki ya şunlara? işte ben sırf bu yüzden zengin olmak istiyorum bazan:

  http://www.nadirkitap.com/…-resad-kitap7041113.html

  http://www.nadirkitap.com/…n-nuri-kitap5247850.html

  http://www.nadirkitap.com/…-rasim-kitap1816161.html

  http://www.nadirkitap.com/…-rasim-kitap2403324.html