şükela:  tümü | bugün
  • çok sıradan ve klişe gibi görünmesine rağmen çok asilce ve özeldir. bir de kitap ile beraber verilen bir dal kırmızı sardunya* sayfalar içinde kuruyup kitap ayracı olarak kullanılacak kıvama geldiyse, sayfayı her açışta o bol kahkahalı mutlu gün hatırlanır.
  • hem silah hem çiçek gibi bir şeydir. ben hem sevdiğim insanlara hem de sevmediklerime kitap alarak iki zıt tepki elde edebiliyorum. tabi öncelikle karşındakinin ne okuduğunu, ne okumayacağını gözlemlemek gerekiyor.
  • öyle her önüne gelene yapılmayacak harekettir. bana alınırsa çok mutlu olduğum hediyedir. kişilere göre hareket edilmediğinde hediye alınan şahış yüzünüze gülüp arkanızdan 'pöff kitabı napıyım ben bea' diyebilir. o yüzden anlayana alınır ve o kişide çok çok mutlu olur. işte o insana kitap seçmek de benim için bir mutluluk sebebidir. birsürü kitap arasından ona bir dünya seçerim biraz da kendi gözümden baktırırım. okuduğum ya da okumak isteyeceğim bir kitabı seçerim kesinlikle. bir hafta önce çok sevdiğim birine "tutunamayanlar"ı almıştım. bence onun hayatında güzel sayfalar açtım.
  • " seni seviyorum
    denmez bizde
    kitap
    hediye edilir." #şiirsokakta
  • modern zamanlarda pekala kindle olur, kobo olur, nook olur güzelinden bir e-kitap okuyucu hediye etmeye de evrilebilir.
  • paraya kıyıp kendinize alamadığınız kitabı hediye olarak satın alıp verdiğinizde okumadan bir başkasına verildiğini gördüğünüzde artık o kişiye kitap falan verilmemesi gerektiğini anlamanıza yol açan davranış.

sonuç olarak herkese verilmemesi gereken hediyedir. herkes için kitap önemli olmayabilir. bu da o kişiyi iyi yada kötü yapmaz. kitabın türü, yazarı da önemlidir. bana her özel günde verseler (hatta olur olmadık günlerde de) bıkmadan çok sevineceğim hediyedir. eşim bunu bildiği için işi bir adım ileri götürerek kindle ile hediye patlaması yapmıştı bir zaman.
  • gariptir ki nuri bey hiç kitap hediye etmezdi. belki de fikrin mesuliyetini üzerine almaktan çekinecek kadar derin düşünceliydi. **
  • geçen doğum günümde eşimden böyle bir hediye almıştım.
    okuyup çok etkilendiği bir kitabı zor edip bulmuştu.

okudum kitabı bende çok etkilendim hakikaten.

sanmayın ki duygu yüklü bir kitaptı.
    2. dünya savaşının kirli yüzünü gösteren bu efsane kitap okuması zor bir kitaptı ancak etkileyici idi.
    (bkz: 7 numaralı mahkeme)
    kitabın basımı 1982 yılı.

kitap alın verin hediye edin.

güzel şey okumak; okutmak.
  • hiç alamadığım ama hep beklediğimdir.
  • hediye olarak gönlünüzü vermek gibi bir şeydir... siz karşı tarafa gönül vermiş, o da sizin gönlünüzü almış olur.. gönül almak için illa gönül kırmak gerekmez*