şükela:  tümü | bugün
  • yurdumun her yeri kendileriyle donanmalı diye düşündüğüm mekanlar. pencere kenarında bir masada okunan kitap eşliğinde türk kahvesi.eğer bir de güzel enstrümental ezgiler çalıyorsa hafiften oh mis,tadından yenmez.
  • nadir de olsa bazı yerlerde görebildiğim fakat ülke kültürüne ne denli uyacağı konusunda tereddüt yaşadığım kafe türü. gerçek manasıyla kullanılabilecek bir milli kütüphaneye sahip olmamamız ve okuma ilgisimizin kısıtlılığı sebebiyle içimde korku barındırıyor fakat umarım ki yanılırım.

kadıköy rıhtımda ve taksimde birer tane gördüğüm bu mekanlar sosyal yaşantımızın da herşey gibi değişmesinin gerekliliği hususunda tomurcuk şeklinde dahi olsa bir algı anlayışının doğması sağlıyor.
  • taze mezun biri olarak, askerliğimi yapıp geldikten sonra açmayı planladığım kafe türü. yaşam kalitemi de bu şekilde yükseltmek istiyorum. hiç müşterim olmasa da, kasada otururken bitirebileceğim kitaplar bile cezbediyo beni.
  • avcılar meydanda rastladığım, 2. el kitap alım satımı da yapan kafe türü. oturup vakit geçirme şansım olmadı ama çalışanları aradığım kitabı bulacağım alternatif yerleri söyleyerek yardımcı oldular sağ olsunlar. salaş, güzel bir havası var. içeride öyle gösteriş budalası çakma entel tipler yoktu. bir de tam cafeden çıkarken içeri bir kız girdi, kapıyı tuttu çıkacağım diye. çalışan falan da değildi. ben aynı şekilde yaptığımda genelde küfreder gibi " teşekkürler" yanıtı aldığım için karşı cinsten böyle bir şey görmek çok hoşuma gitti. geri dönüp sev beni diye bağırmak istedim ama yanında bir adam vardı, yemedi.
  • hayal ettiğim mekan. ah açsam ilerde şöyle bir yer. tahtadan rafları, eski cilt kitapları olsa. köşedeki gramofondan blues nağmeleri yükselse. misafirlerimize huzur satsak.
  • ileride sahibi olabilmek için deli gibi para ve kitap biriktirdiğim mekan..

her yanı kitaplarla dolu, hafif müzik eşliğinde çay kahve içip kitap okuyacağınız, havasıyla bile insanı mutlu etmeye yetecek ve türkiye gibi okuma sınırının alt seviyede olduğu bir ülkede biraz fazla kaçacak ortam..
    gelenlerin elinde kitap görmek bile müthiş mutlu edecektir beni..
  • hiç gitmemiş olsam da sanırım en nadide örneği eskişehir kitapçısı'dır. bir gün mutlaka gideceğim, mutlaka...
  • ne yazık ki, bir çok insanın kitap okumak için değil "instagrama kitaplı kahveli fotoğraf yüklemek" için gittiği mekanlar. keşke öyle olmasa tabii, insanlar birilerine göstermek zorunda hissetmeden de kitap okuyabilse, okusa hatta.
  • özellikle edebiyat okuyor olmamın da şevkiyle en büyük hayalim. hayattan çok şey beklemiyorum diye kurduğum her cümlenin sonunda bu hayalimi anımsayıp aslında hayatın işleyişi için küçük, benim için çok çok büyük bir şey istiyorum dedirten emel. istiyorum, is-ti-yo-rum. dükkanımda bile yatıp kalkarım yeter ki aydınlatması loş, çay dumanı ve kahve kokusunun harmanlandığı, müzik listesinde grup yorum, ezginin günlüğü, yeni türkü, nazan öncel, jehan barbur, birsen tezer, hüsnü arkan'ın şarkılarının çalacağı, öğrencisinin, emeklisinin, ofiste bunalanların nefes almak için uğrayacağı bir yer olsun. yiyecek için çok seçeneğe gerek yok makarna, tost, salata çeşitleri kafi. ancak popülizm akımına kurban olup da bir fincan kahveye 5 lira istemem. kahve içmeye gittiğim her yerde yahu bunun maliyeti en fazla 2 lira bir fincan kahve neden 6 lira olur diyip ayağımı kestiğim dükkanlardan olmak istemiyorum. kahve 2 lira, çay 1 lira, makarna çeşitleri taş çatlasa en pahalısı 5 lira, tostlar 3 lira. gelelim en ağırlık vereceğim kısma, kitaplar! eski, yeni, güncel, dergi her şey! kitap kokusunun parfümü çıksa dükkana pıstlatırım yarım saatte bir ki insanlar nefes alabilsinler. zaten o ortama gelen insanlar da nezaketten, naiflikten anlayan insanlar olacaktır büyük ihtimalle. oturup siyaset bile konuşabileyim dostlarla. (müşteri demek istemiyorum) imza günleri, kitap çekilişleri, ortak okunan bir kitap hakkında fikir alışverişi günleri, müdavim dostlarla -aslında isteyen herkesle- klasik cumartesi veya pazar kahvaltıları... dekorasyon fikirlerimden bahsetmek istemiyorum bile. yaklaşık 10-15 yıl sonra "destina kitap durağı"diye bir tabelayla karşılaşırsanız içeriye girin ve görün!