şükela:  tümü | bugün
  • belli bir tutar üzerinden başlayarak açık arttırma usulü yapılan kitap satışı.
    bir yıldır benim de sürekli izlediğim bir etkinlik haline geldi. özellikle internetten takip edip pey veriyorum. uygun fiyata ilk basım 4-5 kitap bile aldım. sait faik'in, haldun taner'in. 20-30 tl arası bir fiyata aldım bunları. bazı yazarların bazı kitapları ise 100'ün üzerine falan çıkıyor, onlara hiç pey veremiyorum ama arada denk geliyor ve ucuza kitaplar size kalabiliyor.
  • eski ve/veya yeni kitapların piyasa değerlerinin çok altında yeni okuyucularına kavuştuğu ve/veya el değiştirdiği müzayede çeşididir. burada piyasada bulunmayan birçok kitabı bulabileceğiniz gibi bazen yazarından imzalı kitaplara bile denk gelebilirsiniz.
    kitapların kıvrılmış kenarları, içine bırakılmış notlar, birileri tarafından yazılmış hediye dilekleri de hoş anılarınız arasında yer alabilir.

uzun yıllardır katıldığım birçok kitap mezatından yüzlerce gözlem sonucu oluşturduğum küçük bir "kitap mezatı raconu"nu da sizlerle paylaşmak istiyorum çünkü kutsal bilgi kaynağı burası. bir faydamız olsun, merak edenlere.

racon: it. ragione yol, yöntem, usul

--- kitap mezatı raconu ---

-kitap mezatı asla söylendiği saatte başlamaz. genellikle 10-15 dakika daha beklenir. böylelikle trafiğe takılan, işi çıkan veya geç kalan kitapseverler de yetişir ve eğer önceden çok sahip olmak istedikleri bir kitap varsa, kaçırmamış olurlar. bu kitap mezatı düzenleyenlerin neredeyse tamamının uyduğu bir nezaket kuralıdır.

-kitap mezatında çay-kahve tamamen ikramdır ve bazen bisküvi de bu ikramlara eşlik eder.

-kitap mezatını yapan kişiye "satıcı" denir. satıcı, kitabı eline alır. kitabın ismini, yazarını, basım tarihini, yayınevini ve basım yılını söyler. ardından isterse kitap hakkında ufak bir bilgilendirmede bulunur. ardından "x tl" diyerek açılış fiyatını verir ve o kitabın mezatı başlar. her teklif sonrası "yok mu artıran" der. bir süre teklif gelmezse, satıyorum, satıyorum sat, tım" der ve kitabı satar. "sattım" dediği andan itibaren 10 katı teklif verseniz bile ge-çer-siz-dir.

-kitap mezatı genellikle romanlar ile başlar ardından öykü, şiir, tiyatro, sosyoloji, felsefe, psikoloji, siyaset ve gezi/hatırat kitaplarıyla devam eder. ağır top olarak nitelendirdiğimiz prestij kitaplar ise mezat sonunda çıkarlar. bunun amacı katılımcıları kitap mezatının sonuna dek orada tutmaktır.

-kitap mezatında buçuklu fiyat verilmez. 3 tl teklif gelmiş bir kitaba "3,5 tl" diyemezsiniz.
    4 demek zorundasınız.

-bir kitap genellikle 5 tl'nin altında (%95 1 tl ve 2 tl) bir fiyat ile mezata açılır. teklifler gelmeye başlar. 10 tl'yi geçtiğinde, tekliflerin 2 tl olarak artırılması adettendir. fiyat 30 tl'yi geçtiğinde teklifler 3'er tl, 50 tl'yi geçtiğinde 5'er tl arttırılmalıdır. böylelikle hem satıcı daha az yorulur hem de kitap okuyucusuna daha çabuk kavuşur.

-teklifler verilirken, herkes kitaptan vazgeçer ve geriye iki kişi kalırsa buna "çekişme" denir. bu çekişmede bir kadın varsa, erkek nezaketen 3 teklif verdikten sonra elini indirir ve kitabı hanımefendiye bırakarak "hayırlı olsun" der.

-"çekişme"de bir taraf öğrenciyse ve kitaba aşırı ilgili davrandıysa, diğer katılımcı tekliflerini artırmaz ve kitabı öğrenci kardeşine bırakarak "hayrını gör" der.

-bazen de "çekişme"de kitap bir kitapseverin olur ancak diğer kitapseverin de çok üzüldüğü görülürse, (ya da teklif vermiş ancak duyulmamışsa) o kitabı ona hediye etmek nezakettendir. özellikle öğrencilere.

-kitap mezatında satıcıya kendini göstermek ve sesini duyurmak esastır. "sattım" dediği anda "ama ben de elimi kaldırmıştım, ama ben de teklif vermiştim." denmez.

-satıcı bazen bir kitabı tanıttıktan sonra "teklif" diyebilir. bu "bu kitabın açılış fiyatı yok isteyen kafasındaki fiyatı söylesin" demektir. bu durumda teklifinizi yapabilir ve mezatı siz başlatabilirsiniz.

-sizin aldığınız bir kitabı bir başka katılımcı birkaç dakika incelemek isteyebilir, vermek nezakettendir.

-biraz evvel satılmış bir kitap tekrar çıkarsa satıcı, o kitabı az önce kimin/kaça aldığını sorar ve ondan önce teklif veren katılımcıyı bularak ona verdiği teklif üzerinden kitabı satar. güzel bir nezaket örneğidir.

-satıcının sunduğu 4-5 kitap üst üste satılmazsa satıcı tüm bu kitapları eline alıp hepsini tek fiyattan tekrar mezata açabilir. buna "lot çıkarmak" denir.

-gerekli gereksiz fiyat veren, fiyatı yükselten ve laubali davranan katılımcılara "tavşan" denir ve o ortamda pek sevilmez.

-bir kitaba "asla" yırtık, eski, küflü, bozuk vs. denmez. "yorgun" denir. bunun anlamı derindir. kitaplara, kitap mezatlarında verilen değeri buradan anlayabilirsiniz.

-kitap aşırı yorgunsa, satıcı mezatı başlatırken "haliyle" der, bu "bak kitap yorgun ona göre de fiyatı var, tekliflerinizi ona göre yapınız ve mümkünse alınız." demektir.

-kitap mezatı bittiğinde, bir sonraki mezatın tarihi ve saati mutlaka kararlaştırılır.

-kitap mezatı bitip ödeme faslına geçildiğinde, toplam tutarın %15'i satıcının işçiliği olarak verilir. o kadar kitap tanıtımı, kim-ne aldı hesabının yapılması ve o mekanın da çarkının dönmesi için bu ufacık komisyonun verilmesi elzemdir.

--- kitap mezatı raconu ---

kitap mezatı, seveni için harika bir ortamdır.
    seveni için, en kral konserlere, en afili gösterilere ve en güzel manzaralara
    değişilmez kitap mezatının ortamı ve heyecanı.

bir gün vakit ayırın ve geçin oturun bir köşeye, oradan aldığınız kitaplar her zaman
    zincir kitap mağazalarındaki*** spot ışıklarının altından aldığınız kitaplardan daha kıymetli olacaktır.
    emin olabilirsiniz.

özel ve zorunlu edit: kitap mezatı bir kültürdür ve katılmak mecburi değildir. elbette ki internetten, zincir mağazalardan veya sahaflardan da kitap alınabilir. kitap mezatında kimse kimsenin kitabına göz dikmez, bu tabir ayıptır.
    10 liralık bir alışveriş için verilen 1,5 liraya da "haraç" denmez, bu da ayıptır, çünkü o bir emeğin karşılığıdır.
    yukarıda belirttiğim gibi bu iş "seveni için" yapılır ve onun için zevklidir.
    bir kültür ve sosyalleşme alanıdır. istemeyen katılmaz.
    entry boyunca sürekli belirttiğim gibi tüm bu racon "nezaketen"dir.

bu entry'yi yazma amacım da, böyle güzel bir kültürün,
    bir şey araştırılırken faydalanılan en önemli kaynaklardan birisi olan ekşi sözlük'te yer almasıdır.

küçük bir not: sağ olsun ozimus gibi ilgili ve meraklı kişiler hemen "nerede yapılıyor?" diye yeşilendirdiler.
    istanbul için her cumartesi kadıköy ali suavi sokaktaki patika sahaf'ta saat 15.00'de
    ve taksim demirören avm kat 4'teki pera sahaf'ta saat 14.00'de kitap mezatı yapılmaktadır.
    her şehirde yapılır aslında,
    bunun için şehrinizin sahaflarına danışabilir eğer yapılmıyorsa organizasyona ön ayak bile olabilirsiniz.

gelen yanıtlar beni çok mutlu etti gerçekten, sağol varol sözlük ahalisi :)
  • gördüğüm kadarıyla bir kitap satın almanız için kitabın beşte birini haraç olarak vermeniz, kitabı da öğrencilere vermemenizi gerektiren bir istisna çıkarsa alabileceğiniz saçmalık. öğrenci ama katılıp başkasının kitabına göz dikiyor.

nadirkitaptan alır geçerim.
  • inanılmaz keyifli ve entelektüel ortamı olan aktivitelerdir. almak zorunda değilsiniz, şöyle oturup havayı koklayın yeter.

ben uzun zamandır istiklal caddesi, galatasaray lisesi karşısındaki aslıhan pasajında gezegen sahaf'ın mezatını takip ediyorum. mekanın kokusu, müdavimlerin atışmaları gayet keyifli. münadisi sedat bey çok sempatik birisi. özellikle yabancı dil kitapları tanıtırken dili dönmediğinde katılımcılardan gelen destek muhteşem. sırf bu iyi niyeti tadabilmek için bile gidilir diyorum. çay ve bisküvi servisi zamanlaması ilaç gibi adeta. hem kitap alabilir hem de satıcı olabilirsiniz. lakin alırken de satarken de yüzde 15 komisyon ödemek durumundasınız. bu da işin ticari kısmı, bu kadar boğaz patlatmanın bir bedeli olmalı!