şükela:  tümü | bugün
 • belli bir tutar üzerinden başlayarak açık arttırma usulü yapılan kitap satışı.
  bir yıldır benim de sürekli izlediğim bir etkinlik haline geldi. özellikle internetten takip edip pey veriyorum. uygun fiyata ilk basım 4-5 kitap bile aldım. sait faik'in, haldun taner'in. 20-30 tl arası bir fiyata aldım bunları. bazı yazarların bazı kitapları ise 100'ün üzerine falan çıkıyor, onlara hiç pey veremiyorum ama arada denk geliyor ve ucuza kitaplar size kalabiliyor.
 • gördüğüm kadarıyla bir kitap satın almanız için kitabın beşte birini haraç olarak vermeniz, kitabı da öğrencilere vermemenizi gerektiren bir istisna çıkarsa alabileceğiniz saçmalık. öğrenci ama katılıp başkasının kitabına göz dikiyor.

  nadirkitaptan alır geçerim.
 • tanrı
  karşılığında ne verirse versin ömür kitabına
  satmak zorunda kalırsın

  zaman
  bir kalemdir
  ya kırılır
  ya da tükenmez
 • inanılmaz keyifli ve entelektüel ortamı olan aktivitelerdir. almak zorunda değilsiniz, şöyle oturup havayı koklayın yeter.

  ben uzun zamandır istiklal caddesi, galatasaray lisesi karşısındaki aslıhan pasajında gezegen sahaf'ın mezatını takip ediyorum. mekanın kokusu, müdavimlerin atışmaları gayet keyifli. münadisi sedat bey çok sempatik birisi. özellikle yabancı dil kitapları tanıtırken dili dönmediğinde katılımcılardan gelen destek muhteşem. sırf bu iyi niyeti tadabilmek için bile gidilir diyorum. çay ve bisküvi servisi zamanlaması ilaç gibi adeta. hem kitap alabilir hem de satıcı olabilirsiniz. lakin alırken de satarken de yüzde 15 komisyon ödemek durumundasınız. bu da işin ticari kısmı, bu kadar boğaz patlatmanın bir bedeli olmalı!
 • muhteşem olay. ilk keşfettiğimde deli gibi kitap alıyordum bu mezatlardan. bir kitap için hırs yapıp değerinin çok çok üstünde de almışlığım var, açık arttırma tarzı yürüdüğü için insan gaza geliyor.
  daha sonra bu işe merak sarmaya başladım. özellikle bu işi yapan sahafların nasıl bu kadar ucuza kitap bulduğunu araştırmaya başladım. belli bir yerden aldıkları depolar varmış, ama hiçbir zaman kaynaklarını söylemiyorlar.

  ben de toplu şekilde kitap satan, elindekilerden kurtulmaya çalışan kitleden kitap toplamaya başladım. elime yaklaşık 500-600 kitap geçti. başladım facebook'da mezat yapmaya. ilk zamanlar heycanlı olsa da, bir zaman sonra gerçekten ilgimi kaybettim. birincisi kitaplar=para olmuştu. 1. basım kitaplar=daha fazla para. ve aşırı uğraş gerekiyordu. bazıları toplu şekilde kitapları mezattan kazanıp, para ödemediği için çok zaman kaybına uğradım. ayrıca verdiğin emeğin karşılığını alamıyorsun. eğer kaynak depon varsa, ve sahafsan bu işte deli gibi para olduğunu söyleyebilirim.