• çok uyguna kitap alabilirsiniz piyasada 20 lira olan kitapları 2-5 lira civarına rahat bulursunuz 2000'e yakın kitabım var 3/2 sini mezatlardan aldım. ayrı bi keyiftir. sevdiğin kitap çıksın diye saatlerce beklersin hastalıktır ama mükemmeldir. 1800 1700 lerden kalma kitapları almasan bile dokunma hissi bambaşka.ayrıca çok kitap aldığın günlerde taşırken ettiğin o küfür.son parana kadar harcama çay içerken sohbet etme ayrı bi kültürdür. istanbulda olan arkadaşlar için hemen konum bildiyorum.
    -fatih'te cadde de yapıkredi'nin 10 metre yukarısında. bizim fırat abi naif abidir. güzel kitaplar çıkar sabretmek gerekiyo osmanlıcaya ilgisi olanlar için osmanlıca günleri olur. içerideki insanlar sıkıcıdır.(çarşamba ve cumartesi günleri mezat olur) bi yazarimizin söylemesiyle yeri değişmiştir (fırat abi dükkânı üsküdar sahaflar çarşısının karşısındaki antikacılar çarşısı bodrum katına taşıdı. cumartesi günleri saat 16 gibi mezat yapıyor yine)
    -fatih'te roma dondurmacısının karşı tarafındaki sokakta o abi kitaplardan oldukça iyi anlar fakat kitap tavsiye etmez ayrıca bi kitabın kaç sayfa olduğunu ağırlığından anlayabiliyor. içeride 25 bin küsür kitap var gidip kurcalamanız lazım. ( salı-pazar diye hatırlıyorum)
    -vefa lisesinin 10 metre ilerisinde waffle yapan bi yer vardı her cuma orda mezat oluyo
    -gezegen sahaf meşhurdur galatasaray lisesinin oralardaydı orası da güzeldir biraz ortalamanın üstü pahalı kitaplar bulunabilir.
    -iü beyazıt kampüsünün yeni yemekhanesinin karşısında da bi kitapçı var mezat olmasada ordada güzel bi kaç kitap bulunabilir.
  • hayatımın son 10 senesinde bilfiil içinde bulunduğum ve çok keyif aldığım özel ortam. bayılıyorum . istanbul'da fatih, üsküdar, tophane'de düzenli olarak katılım sağlıyorum mezatlara. müthiş keyifli oluyor.

gelmek isteyeni götürebilirim.
  • bir zamanlar kitap meraklıların tüylerini diken diken eden ve sahaf sohbetlerinde günlerce konuşulup tahminler yürütülen, zamanın nasıl geçtiğini unuttuğunuz etkinliklerdir. şu yazıda 1996 baharından sonra popüler olduğu belirtilmiş.
  • istanbul için düzenli olarak yapılan yerler, sahaflar hangileridir. bilen, katılan arkadaşlar bu başlık altına yazsalar ne iyi olur.
  • bu adam zoraki bir durumdan * * *dolayı kitap fuarına gitmiş adamdır. yoksa kitap okumayan biri olduğunu cümle alem bildiği halde sabahın köründe kalkıp kadıköyden beylikdüzüne kimse onu kitap fuarı için götüremez. *
  • taksimde çiçek pasajını geçince aslıhan pasajı var orada gezegen sahaf ve adını hatırlayamadığım bir sahaf daha var onlar gerçekten çok iyi oradaki bir çok sahaf gerçekten çok iyi kitap satıcısından çok gerçekten sahaflar aradığın tüm kitapları bulabilirsin hatta başka malzemelerde bulabilirsin geriye kalan sahaflar en azından bildiklerim kötüler tavsiye etmem
  • bir kaç saat önce kadıköydekine denk geldim. müthis bir sey. acık arttırma gibi kitap alıyorsunuz, bir cok farklı türden kitap satılıyor. cok ta eglenceli kitap icin kapısmak, medeniyetin güzelligine bakın.
  • belli bir tutar üzerinden başlayarak açık arttırma usulü yapılan kitap satışı.
    bir yıldır benim de sürekli izlediğim bir etkinlik haline geldi. özellikle internetten takip edip pey veriyorum. uygun fiyata ilk basım 4-5 kitap bile aldım. sait faik'in, haldun taner'in. 20-30 tl arası bir fiyata aldım bunları. bazı yazarların bazı kitapları ise 100'ün üzerine falan çıkıyor, onlara hiç pey veremiyorum ama arada denk geliyor ve ucuza kitaplar size kalabiliyor.
  • pandeminin olumsuz etkilediği sektörlerden olmuştur.

üstteki entrylerde yazılanlara ek olarak gezegen sahaf youtube kanalından açtığı canlı yayınlarla mezatlara devam etmektedir. klasik mezat kadar olmasa bile bir nebze mezat ortamını sağlamaktadır. gösterilen kitaba peyler yorum kısmından veriliyor. sadece yorumları okumak bile oldukça eğlenceli oluyor.

yakın zamanda bomontimezat.com adresinde yeni bir mezat sitesi faaliyete başladı. katılmak için üye olduktan sonra ilgilendiğiniz kitaba pey verip takip listesine almanız yeterli. eksisi canlı mezat gibi bir ortam yok. artısı mezat süresi bir haftaya yayıldığı için kitapları tek tek inceleme ve piyasa fiyatlarını internetten araştırma fırsatı olması.

edit: bakırköy meydanı akbulut çarşısı bodrum katında cuma günü 18:00 da yapılan kitap mezatı düzenleniyor. imkânı olanlar kaçırmasın.
hesabın var mı? giriş yap