şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 'kitap okuduğu halde dahi anlamındaki de'yi da'yı bitişik yazan tip' olacaktı fakat karakter sınırlamasına takıldı. sözlük de haklı şimdi; neyse.

  tanım: uğur koşar okuyordur.

  --- spoiler ---

  feysbukta bir kitap * fotoğrafı paylaşılır ve olaylar gelişir...

  reklamcı kişi: kesinlikleee mükemmel şiddetle tavsiyedir...

  şekilci kişi: biraz hafif :s

  reklamcı kişi: neye göree ...

  şekilci kişi: bizim bilgilerimize göre

  reklamcı kişi: kitap kitaptir gerisi teferruattir : )))

  şekilci kişi: güzel kitap ama anlamlı

  reklamcı kişi: bilgiden ziyade hissederek yaşamak öncelik , bilgi o zaman önem kazanır.
  benim ihtiyacımda tam olarak bu zaten .

  şekilci kişi: insanın ihtiyacını bulması güzel birşey

  şekilci kişi: mesnevi terapi kitabıda çok güzel istersen verebilirim

  reklamcı kişi:: kesinlikle büyük lütuf...
  istememmi:)

  şekilci kişi: en yakın zmanda ulaştrcam

  reklamcı kişi: anlaştık tşk ettim

  şekilci kişi: muah
  --- spoiler ---

  not: okuyom ben ya!
 • isminin, cisminin, basıldığı kağıdın hakkını veren kitapların hiçbirinde okura dil bilgisi öğretme niyetinin izleri bulunmadığından, yadırganmaması gereken insan tipidir. zira pek çok seçkin yazarın kendilerine has imla hataları vardır, karşılaştırmalı okumalarda dil bilgisi kurallarından şüphe duyma sebebi olurlar.

  insanlar okuduklarını gerektiğince iyi anlasınlar, bu bağlacı da yanlış kullansınlar, ne çıkar?
 • daha da kötüsü kitap yazdığı halde de'yi da'yı bitişik yazan tip'tir.

  orkun reyiz iyisin hoşsun ama bu ne allasen (bkz: #38884262)

  "groundhog day filmini çok seven birisi olarak bunun bk ve aksiyon versiyonuyla karşılaşmak hoşuma gitti. fragmanda ümit verici."
 • bazen böyle yazmaya hakkımız vardı yalnız. ikisini karıştırıyorum da. dahi anlamında çok zeki bi beyin sahibi olunca de bitişik yazılabiliyodu sanki. çok zeki olunca de yi ayrı kullanmak gerekiyodu ya da...farkımız belli olsun diye...
  bi tdk ya bakıyorum gelicem ben.

  şaşırmamak lazım. kitao okuyor da bak nasıl okuyor.

  işte bu da kitap okuyo ben de.. zamanında cin aliyle başlayaydın keşke...
 • kitabın ismini görünce "kitap yazdığı halde de' yi da' yı bitişik yazan tip" olarak algılayıp telafisi mümkün olmayan hataya mahal verildiğini düşünmeme sebep olan tip. ayrıca bu kadar düşünme payı bıraktığım için kendimden de şüphe etmeme sebep olmuştur.
 • kardeş "de", "da" demişsin ama bunlar "mi"yi de ayırmamışlar!

  (bkz: ayrılın bakim siz kardeşsiniz)
  (bkz: şeklinde espriler yapıyorum)
 • bu sözlükte daha kötülerini gördü bu göz.

  hayatında okuduğu tek kitap elif şafak'ın aşk romanı olan insanların facebook'ta, twitter'da ya da herhangi bir sosyal mecrada yanlış yazmalarını anlıyorum. annem lise mezunu, ayda bir kitap okur. onun -de'/-da'yı ayıramamasına sinirlenmem. hoş kendini geliştirse iyi ama neden doğru kullanmıyorsun diye onu uyarmam.

  ancak sürekli kitap okuduğunu söyleyen, evindeki kitap sayısı ile övünen, bunu diğer insanların gözüne sokan insanların bu hataları yapması gerçekten çok komik oluyor. çünkü bu hatayı yapıyorsan cümlenin mantığı ile ilgili problem yaşıyorsun demektir. daha acısı okuduğun kitapların bir faydasını görmüyorsun.

  sadece -de/-da konusunda da değil tabi. sözlük noktalama işaretlerinden önce boşluk bırakan binlerce yazarla dolu. hadi yazım yanlışlarını anlamadın. okuduğun herhangi bir kitapta virgülden önce boşluk bırakılmadığını da mı görmedin be insan? gözüm acıyor hangi entry'i okusam.

  kendi sağlığım için şart eklerinden, zarf-fiillerden, tekrarlanan bağlaçlardan sonra virgül koyulmaması gerektiğini sorgulamaktan vazgeçtim. çünkü bunlar artık ilkokul seviyesi.

  böyle türkçe öğretmeni edasıyla yazınca sıfır hata ile yazıyoruz gibi anlaşılmasın. ama gönül istiyor ki en az hata ile yazılsın. o bile yok çoğunda.