şükela:  tümü | bugün
  • yataga ya da yere yuzustu yatarak. cenenin altina yastik alinir. yorucu bir pozisyon olmakla birlikte gogus kafesine uygulanan baski sonucu agriya ve nefes darligina yol acabilir.
  • yataga yuzustu yatilir. kafa saga ya da sola donuk $ekilde yataga gomulur. kitap tam suratinizin dibine yakla$ik 15 cm. mesafede tutularak okunur.
  • l pozisyonu: (büyük l elbet)
    önce yatağa sırtüstü yatılır.sonra yatağın duvarla birleştiği yere kıçı dayayıp bacaklar duvara yaslanarak 90 derece ile yukarı uzatılır.kan beyne hücum ettiği için o anda iq nuza +40 bonus ekleniyor kafadan, principia mathematica okusanız anlarsınız, öyle diyeyim.rivayete göre newton da böyle bir anda bulmuş zaten yerçekimini, elma falan hikaye...
  • yorgunluk atma pozisyonu:
    küvet doldurulur. opsiyonel olarak banyo köpüğü katılır. içine girilip kitap ele alınır ve okunur. sayfa çevirebilmek için yakınlarda bir havlu bulundurulması şarttır.
  • tepetaklak ayaklardan bara asili mekik cekerken ayni anda kitap da okuyorum ben mesela. baklava karin kaslarimi formda tutarken, ayni anda beynimi de calistiriyorum. (canlandir gozunde sevgili sozluk hatunu, yukari dogru hamle yapmisim ve sayfayi ceviriyorum, terden isildayan bedenimde kaslarim ahenkle dans ediyor.. icin bir hos oldu degil mi?)
  • hayati tehlike pozisyonu: sırt üstü yatılır. bin sayfalık kitap tek elle göz hizasında tutulmaya çalışılır. sayfa çevirirken denge kaybedilip kitap ağza burna düşürülür, ölümlerden dönülür. ananiskiyyy denir, devam edilir. konsantrasyon düşmanı bir yöntemdir.
  • otobüste şehirler arası yolculuk yaparken öndeki koltuğa diz kapaklarınızı dayayıp koltukta kendinizi iyice kaykıltarak kitabı diz kapaklarınıza dayayıp okuyabilirsiniz. bi süre sonra üzerine oturduğunuz vücut parçanızın (bkz: popo) uyuştuğunu ve boynunuzun ağrıdığını hissedeceksiniz. o zaman da doğrulup kafayı koltukla cam arasına dayayıp zıngıldayan otobüsü beyninizde hissederken kitap okumaya devam edebilirsiniz.... minibüste kitap okumak içinse en arka sağ veya sol köşeye oturulur, tekerlek çıkıntısına bir bacak koyularak oluşan yükseltiye (bkz: diz) kitap dayanmak suretiyle bi güzel okunur... yatakta yüzüstü yatarken kitap okuma kitap yatak başlığı ya da duvarla yastık arasına sıkıştırılır. sayfa çevirmek hayli zordur. bi süre sonra gırtlağınız acır o zaman pozisyon değiştirmek gerekir... velhasıl okurken vücudumuzda bi takım yerlerimiz ağrır okumaya devam etmek istiyorsak sık sık pozisyon değiştirmeliyiz... hı hı evet öyle yapmalıyız.
  • çalışan adam pozisyonu: bilim adamı pozisyonu ve tek el pozisyonları ile benzerlik gösterebilir. masaya paralel bir şekilde oturulur ve sandalyeye yaslanılır. kitap, tek el poziyonunda olduğu gibi tutularak okunur, o sırada masa üzerinde bulunan kağıda da not alınmaktan geri durulmaz.
    bonus olarak bacak bacak üzerine atmak hoş olabilir.
  • namaz pozisyonu: kafa bu pozisyondakine nazaran yerden daha uzakta tutulur ve yerle kafa arasına kitap gelir. en huzur verici ve rahat pozisyonlardan biridir. ama bir süreden sonra kaykılma ihtiyacı yaratır. her okuma pozisyonu gibi!