şükela:  tümü | bugün
  • kalabalık içinde kitap okuyanları oldum olası hayretle karşılamışımdır. benim için şartlar şu:
    1. odada tek başına olmak
    2.sıfır gürültü
    3. yan uzanmak
    4. bir çaydanlık dolusu demli kaçak çay.
  • 1.hafif ve göze dik gelmeyen sarı ışık
    2. sessizlik ve dingin bir zihin.
  • bazen sadece bir kitabın olması yeterlidir. eğer o kitap sizi bulunduğunuz ortamdan çekip kopartıyorsa ne gürültü umrunuzda olur ne de ışık.
  • iyi bir kitap okumasi icin iyi olmayan bir moral gerekir
  • birinin okuması gerekir
    tanrı tarafından seçilmiş olmayabilir
    benim onu
    onun beni seçmesi yeterli
    ister kitaptan
    isterse ezberinden okuyabilir
    sustuğunda
    kalbinin sesine
    kulak verdiğimi bilmeli
  • doğru ışıklandırma ve boş, istekli bir zihin. en asgari iki şart bunlardır.
  • askerken, sokak lambalarının altı örneğin... müzik ve kitaplar için bunu hep söylüyorum, herkes sevdiğini söylüyor, ben onlarla sevişiyorum.
  • sahne çekiyor sanki gebeş. yok nizami ışık yok yeterli ışık falan ne saçmalıyorsunuz ibneler
  • -cep telefonu
    -instagram üyeliği
    -kedi
    -kürk mantolu madonna
    -pencere kenarı
    -kahve dolu kupa
    çektin mi fotoğrafı? paylaş. şimdi televizyonu açıp dizi izlemeye devam edebilirsin bebeeğğmm.

kitap okumak için asgari şartlar; bir adet kitap, görme ve anlama yeteneği. gerisi laftır
  • benim için okunacak olan kitaptaki konuya, olaya karşı ilgili ve meraklı olmam en önemli ve aslında tek şarttır. çok kitap okuyan biri değilim. yani o kitapçılarda satılan genellikle a5 boyutunda olan kitaplardan bahsediyorum. onların hastası değilim. kitap okuyan biri olmak, kitap kurdu olmak, entel görünmek, ben şu şu kitapları okudum demek, evde kocaman bir kitap koleksiyonuna sahip olmak, kendimi çok kitap okuyan ve bu nedenle çok kültürlü biri olarak hissetmek, vs gibi sebeplerden okumam. kitap okumuş olmak için kitap okumak diye bir olayım yok.

sadece herhangi bir konuda etraflıca bilgi edinmek istiyorsam, internette yeterli kaynak bulamadıysam, kitaba ulaşıp full pdf'sini bulamadıysam, o kitabı alıp sular seller gibi bir çırpıda okurum. yok kahve, yok yağmurlu bir günde pencere kenarı, battaniye, mumlar, yok efendim tütsüler bilmemne gibi bir ortam fantazisi kurmam hiç. kitap okurken benim için tek önemli olan istediğim bilgiye ulaşıp ulaşmadığım, merakımı giderip gidermediğim, veya okuduklarımla eğlenip eğlenmediğimdir. bunu yaparken etrafta gürültü olmasını falan umursamam, orada yazanlarla gerçekten ilgileniyorsam, biri gelip bana herhangi bir fiziksel müdahalede bulunmadığı sürece konsantrasyon sorunum olmuyor.

okumayı seviyorum. kitap, gazete, internet sayfaları, dergi vs. ne olduğu önemli değil, ne yazdığı, oradan aldığım info önemli benim için. tek şartım bu. beni alakadar etmiyorsa okumam bu kadar basit. okumak bir hobi, bir boş zaman değerlendirme yöntemi değil benim için, bir ihtiyaç sadece. bilgiye ulaşmak için çok faydalı bir araç.