• yıllarca dinlemenin asla okumanın yerini tutamayacağını düşünüyordum. son birkaç yıldır bakış açım tamamen değişti. eğer sahiden güzel okuyan birilerinin okuduğu bir kitabı dinliyorsanız (bkz: murat eken) bazen okumaktan çok daha fazla keyif veriyor. uzun yürüyüşlerde yol arkadaşı oluyor. yürüyüş yapma sebebi oluyor hatta bazen. güzel yani. ön yargı sahibiyseniz bir fırsat verin derim.
  • okumak aktif bir eylemdir dinlemek ise pasif. dinlerken bir yerden sonra dinlemek yetmez başka uğraş gereksinimi duyulur dinlerken yapılacak.
  • eğer saatlerce kitap okuyamaya hevesli olup ama gözleriniz buna izin vermezse dinlemek ilaç gibi gelecektir.

benim astigmat + miyopum var siz düşünün
  • amaca göre değişir.
    cemil meriç okuyarak kör ettiği gözlerini, dinleyerek ala etmiştir kendini.
    mesele öğrenmek ise mevzu görmek ya da duymak olmuyor. çünkü bazen görmek ile dinlemenin ötesine ihtiyaç duyarsın ve dokunursun.
    zikerler böyle saçma sapan başlık açanı
    zip
  • kitap okurken öykünün aşama aşama ilerleyişini çok kolay hatırlayabilecekken, dinlediğiniz kitapta bu pek mümkün olmayacaktır. o yüzden dinlemeyin, elinize kitabı alıp okuyunuz. bir de sesli kitapları dinleyenlerin ben bu kitabı okudum diye kendinilerini avutma durumu da var ki, bu başka bir konudur.
  • okurken gözlerimizi kullanırız ama dinlerken zaman zaman götümüz girebilir devreye. o yüzden bence çok sağlıklı değil.

(bkz: götünüzle dinlemeyin)
  • okumak çok sürükleyici ise kitap sokakta yürürken, merdivendenlerde fln hep elimde olur. okuya okuya çok giderim, hatta gülerim, önemli ise dururum fln..
    dinlemek hiç benlik değil, nerede olursam olayım uyumak istiyorum.
  • insan alışkanlıklarının esiridir.okuma ve dinleme çok farklı şeyler.
  • dinlerken, konuya odaklanmak zor oluyor.
  • okunan içerikten alacağınız marjinal fayda, bilgi, yaratıcılık ve bilinç boşalması konusunda belki pek bir şey kayettirmez. ancak kendi iç sesiyle başkasının düşüncelerini tekrar etmek insana bu düşünceleri kendisi kurguluyormuş gibi bir his veriyor. tekrar ettiğiniz satırlara daha çok inanıyorsunuz, özellikle roman konusunda tarif edilen dünyaya girmenizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor okumak. bir kere aktif bir şeyle beyninizi oyalıyorsunuz "okumak".

ben bazen okurken bile başka şeyler düşünüp okuduğumu kaçıyorum, dinlerken olay örgüsünün içinden çıkıp kaybolmak çok daha kolay.
hesabın var mı? giriş yap