• okumak çok sürükleyici ise kitap sokakta yürürken, merdivendenlerde fln hep elimde olur. okuya okuya çok giderim, hatta gülerim, önemli ise dururum fln..
    dinlemek hiç benlik değil, nerede olursam olayım uyumak istiyorum.
  • okumak aktif bir eylemdir dinlemek ise pasif. dinlerken bir yerden sonra dinlemek yetmez başka uğraş gereksinimi duyulur dinlerken yapılacak.
  • sevilen kişinin sesinden bambaşka bir aktivitedir,
    okumakla muadil tutulmaz.
  • okumak, dinlemekten daha faydalıdır. mesela kitabı sesli okumak diksiyon geliştirmek için muhteşem bir çalışma şeklidir.
  • okumak görme duyu organıyla gerçekleştirilirken dinlemek için de ortalama düzeyde işleyen bir çift kulak yeterlidir.

kitabı okumak için gerekli koşulların oluşması önceliklidir. örneğin, çalışırken kitap okumak bir problem arz edebilir fakat kulaklarına ihtiyaç duymadığın bir iş içinde çalışırken bir çok kitap bitirebilirsin.

okumak ile dinlemek arasında aslında değişmeyen tek ortak nokta ise anlamaktır.

sevişirken bile dinlediğin kitaptan bir şeyler edinebiliyorsan, göz gezdirerek okuduğun onlarca kitaptan daha çok şey alabilirsin.

okumak kütüphanene gitmektir, dinlemek ise kütüphaneni yanında taşıyabilmektedir .

not: illa bir taraflı olma dilimle ben de böyleyim ne yapayım.
  • kitabı okursan imla ve yazım kuralları öğrenirsin belki. o yüzden "çok okuyam" diyorum.
  • genel olarak bir fark yoktur. lakin ben kitap okurken daha iyi odaklanabiliyorum. açıkçası, dinlerken konsantrasyonumu toplamam güç oluyor çünkü bir taraftan kafamda başka düşünceler döndüğü için dinlemeye odaklanamıyorum.
  • amaca göre değişir.
    cemil meriç okuyarak kör ettiği gözlerini, dinleyerek ala etmiştir kendini.
    mesele öğrenmek ise mevzu görmek ya da duymak olmuyor. çünkü bazen görmek ile dinlemenin ötesine ihtiyaç duyarsın ve dokunursun.
    zikerler böyle saçma sapan başlık açanı
    zip
  • kitap okumak yemek yemek gibi düşünülürse dinlemek yemek videosu izlemektir
  • canlı tiyatro izlemek ile videodan tiyatro izlemek gibi bir fark.
hesabın var mı? giriş yap