• midesi olmayan bir insanın yiyeceğin eksikliğini hissetmemesi ile benzeştirilebilecek durum.
  • git intihar et diyebileceğim bir andır
  • ruhunun aç kalmasını hissetmeye benzer.
  • kitap okumamanın yol açtığı bir tür hissetmeme durumu..
  • dağda gezen teröristin insan olmamasının eksikliğini hissetmemekle doğru orantılıdır.
  • hiç sahip olmadığın bir organın eksikliğini çekmemekle aynı şeydir.
    bir anten, bir kuyruk gibi. sizde zaten yok, ne işe yaradığını anlamazsınız, bu yüzden de eksikliğini çekmezsiniz.

kitap kurtları için ise bu alışkanlık nefes almak gibidir, eksikliğinde boğulursunuz..

okumazoğulları hic bir eksiklik hissetmeden yaşamlarına devam etmekteler ve hallerinden son derece memnunlar. hatta sana sorarlar "o kitapların hepsini okudun mu?" diye.

o kitapların üç katını okudum, beğendiklerim, sevdiklerim, çocuklarıma bırakmak istediklerim duruyor kutuphanemde.
  • bu durumun o kadar da abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. sonuçta internetten alabildiğin güncel bilgiler sayesinde istediğin konu hakkında kitaplara dalmadan çok daha ucuza bilgi edinebiliyorsun. kitap okumaktan kasıt nedir, aslında onu irdelemek lazım. kitap okuyorum diye grinin elli tonundan bahseden adamla kafasını netten okuduğu makalelerden kaldırmayan adam arasında ki kültür ağırlığı kitap okuyanda değildir.
  • sizi tanıyan, sizinle konuşan ve anlaşmaya çalışan bizler bu eksikliği sizin adınıza hissediyoruz. merak etmeyin.
  • kitap okumanın eksikliğini hissetmeyen kafilenin içinde bununla gurur duyar gibi ''ben en son cinaliyi okudum abi eheeheheh'' diye gezen tipler de vardır ki bunlar en beterleridir. bir anda arkadaşından soğuman için sebeptir aslında.
  • bu eksikliği okumayan kişi değil etrafındakiler hissettiğinden doğal bir durumdur. internette gördüklerini okumakla kitap okumak arasında da ciddi fark vardır. internette bölük pörçük bilgilerle insan zihni bütünlük kuramaz, ancak kitapta makaleler yığını olduğundan okurken hem kelime dağarcığınızın geliştiğini görürsünüz, hem de bu anlam yığınından akılda kalıcı sonuçlar çıkardığınızı görürsünüz.

internete tabii ki tu kaka demiyorum, önemli bir bilgi kaynağı. ancak kitabın getirileri çok ayrı ve birbirinin muadili değildir bunlar.
hesabın var mı? giriş yap