şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen kitap okuma alışkanlığı olmayan kişilerde karşılaşılan semptom.
  • yilda bi kitap okursaniz bunye kaldirmaz tabi
  • okunan kitapla ilgili durumdur. okunan kitabın salgılattığı adrenalinin etkisinin, kitap okurken gözde oluşan yorgunluğu dahi geçememesinden kaynaklanır. daha çok ilgi çeken kitaplar okunduğu vakit geçecektir.
  • okuyan kişiye bağlı olmakla birlikte okuduğu kitaba da bağlıdır. kimisine acayip sürükleyici, bir saatte bitirmelik, şeker gibi bir kitap verirsin, daha üçüncü sayfaya gelmeden bayılır. kimisine de psikolojik, kafa yormalı, irdelemeli, dostoyevski tarzı bir kitap verirsin elinden bırakamaz.

ama bazı kitaplar vardır iğrençliği ile bir kitap kurdunu bile soğutur kendinden. öyle kitaplar imha edilmelidir. insanı kitaptan tiksindirir.

genellemelere bu istisnaları, kitap kalitesizliğini filan eklemezsek muhtemelen kitap okumakta pek gönlü olmayan ya da alışkanlığı olmayan ya da kendini zorlayan kişilerde olur uyku gelmesi, o ayılıp bayılmalar.
  • kitapla uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin uydurmalarından biri. aldanmayınız. aldatılmayınız.
  • birds balls ?? kuş taşağı diye oyun mu olur lan?
  • ...
  • özlemle andığım durum. aşırı stresli dönemlerde tamamen hükmünü yitiriyor. uyumak için kitap okunmaz lakin kitap okuduğum gecelerde gelen o tatlı uykuyu çok özlüyorum. kitap okumak bile kolaylıkla uykuya dalmamı sağlayamıyor. bir bakmışım kitap bitmiş. uyku mu işte o henüz uğramamış bana. uyku ilacı ile birlikte destekleyici olarak kullandığım doğrudur ama artık tek başına beni uyutamıyor. o tatlı uykuya dalma hissi cidden paha biçilemez ve ben onu geri istiyorum.
  • bununla ilgili farklı bir teorim var. kendi üzerimde denediğim yöntem sonucunda ise teorime ve tedavime inancım katlandı.

bir çok insan gibi hayatım boyunca okuma alışkanlığım dönemsel olarak değişkenlik gösterdi. bazı dönemlerde bilgi için okudum, bazı dönemler eğlenmek için okudum, bazı dönemler uyuyabilmek için okudum... bazı dönemler elime geçtikçe okudum, bazı dönemler fırsat kolladım, bazı dönemler fırsatını buldukça okudum...

bunlar içinde sadece uyumak için okuduğum dönemler sonrasında elime hangi şartlarda, hangi saatte kitap alırsam alayım, çok enerjik olduğum bir zaman dilimi içinde olsam dahi uykum geliyordu. üstelik gün içinde işle ilgili, hobi amaçlı ya da internet(blog, ekşi, haber, makale vs) okumalarında hiç gelmeyen uyku.

ve voila! (bkz: şartlı refleks)

basit bir örnekle daha anlaşılır kılayım: 6 ay boyunca sadece akşamları uyumadan önce başucumdaki kitabı okuyorsam ve muhtemelen kitabı okurken uyuyakalıyorsam, o 6 ayı takip eden dönemde istesem de gündüzleri kitap okuyamıyordum. 3-5 sayfa sonra şiddetli bir uyku bastırıyordu.

ve dediğim gibi muhtemelen beynin şartlanması "okumak" üzerine değil. yani şartlı refleksteki şart=okumak değil, şart=kitap okumak. refleks ise uyku. çünkü dediğim gibi başka okumalarda, ki bir çoğu uzun dava dilekçeleri, sözleşmeler, içerik itibariyle yorucu raporlar gibi şeyler olmasına rağmen, bir çoğunu da pc ekranında okumama rağmen kitap okurkenki kadar uykum gelmiyordu. hatta içeriği ne kadar kasvetli ve sıkıcı olursa olsun dergi okurken de gelmiyordu.

çözümü ise gayet basit: uyumadan önce kitap okumayı bırakmak!

geceleri yine okuyun ama kitap okuyarak uyuyakalmayın, uyumak için kitap okumayın, yatakta veya yatarak kitap okumayın. en azından bir müddet, tekrar eski okuma alışkanlığınızı kazanana kadar mümkünse tamamen bırakın bu dediklerimi.

evet ben yaptım oldu. aynı dertten muzdaripseniz deneyin derim. yok eğer hiç okuma alışkanlığınız yoksa, hayatta ilgilinizi çeken hiçbir şey yoksa, kitap okumada gönlünüz yoksa o zaman başka yerde arayın devanızı.