şükela:  tümü | bugün
 • bir süredir bende de olmuş olan ama giderek de kurtulmaya başladığım sıkıntı.
  sonra bunu kendime dert edip çevreme de sorduğumda hemen hemen bütün arkadaşlarımdan da aynı sorundan muzdarip olduklarını duydum.

  hemfikir olduğumuz konu akıllı telefonların insanlarda ciddi ciddi konsantrasyon sorunu yarattıkları.

  bunu fark etmek ve sorunu çözmeyi istemek çok önemli.
  ben kısa bir sürede bu sorunu çözmeye başladım.
  nasıl mı?
  akıllı telefonumda facebook uygulamasını kaldırdım. daha doğrusu facebook'tan çıktım.
  biraz rahatlama oldu zihnimde. bir arkadaşım ise facebook'a her baktığından sonra çıkış yaparak bu sorunu çözmüş. "her seferinde tekrar tekrar şifre girmenin zorluğuna katlanmamak adına günde ancak bir kere giriş yapıyorum,eskiden her dakika facebook'a bakmak için elim telefona giderdi" diyor.
  bir haftadır telefonu yanıbaşımda tutmuyorum. çünkü telefon cidden fiziksel alışkanlığa da yol açıyor,sigara alışkanlığı olan insanlarda elin istemeden ağza gitmesi gibi, el telefona gidiyor çünkü.
  telefonu artık yanımda tutmuyorum. bu da bir ölçüde beni rahatlattı.

  dün babamdan evlerinde bulunan akılsız telefonu aldım. sim kart olayını çözer çözmez onu kullanmaya başlayacağım.
  bu sabah bunun ilk adımı olarak, telefonumdan whatsapp , instagram gibi uygulamaları da kaldırdım.
  telefonu artık sadece konuşma ve sms amacı ile kullanacağım. çünkü gerçekten akıllı telefonlar insanın aklını alıyor.

  eline ne geçti diye soracak olursanız, söyleyeyim, bu hafta yeniden kitap okumaya başladım. aklıma telefon gelmeden ve elim telefona gitmeden çok ciddi iki belgeseli izledim. (bkz: samsara) (bkz: baraka)

  sanırım doğru yoldayım.

  edit: bkz eklemesi
 • depresyondasizdir, mutsuzsunuzdur, issizsinizdir veya daha farkli sebepler vardir. kitap okumak huzur ve zihin dinginligi ister o yoksa gerisi laf olur
 • kafanizda bi suru abuk subuk olaylari dusunmenizden dolayi yasanan konsantrasyon hedesi...kitap acilir ilk sayfa 5 kere okunur bisi anlasilmaz kapatilir
 • en illet hastalıklardan biri.
  zamanında okurkenki o haz akla geldikçe insanın midesine kramplar bile girer buruk buruk. o kitaplar mis mis ordan bakar, okuyamayan kişi de onlara bakar iç geçirerek. sanki arada elektrikli tel var aq. bana yeniden kitap okumayı öğretenin kırk yıl kölesi olur muyum acaba. olmam. evet.
  sığlaşıyorum muntazaman.
 • dönemsel bir problemse aşılabilecek bir durumdur. hatta birçok kitap kurdunun zaman zaman başına gelebilir. zihnin çok dolu olması odaklanmayı zorlaştırıyor. bunun haricinde kendimde gözlemlediğim sorun şuydu; elimizdeki bu akıllı cihazlar, tabletler falan inanılmaz uyarıcılar. devamlı bir yerlerden bildirim gelirken bir kitap okumaya odaklanmak imkansız oluyor.

  diğer taraftan izlemenin rahatlığı da kitap okumaya üşendiriyor zaman zaman. izleyecek o kadar fazla içerik var ki, netflix, puhu, youtube falan derken zaten zaman geçip gidiyor. ekranın karşısında iki duyu organınla da takip edebildiğin bir şey daha kolay geliyor insana.

  ben bir süredir okuyamıyordum. daha doğrusu başlayıp devamını getirmekte zorlanıyordum ve bu beni uyuz ediyordu. bir kitaba başlayınca ille bitirmek isterim çünkü. böyle böyle derken dizi, film, youtube içeriklerine de kaptırınca iki sayfa okuyup bıraktığım kitaplar çoğaldı 1 senede doğru düzgün kitap bitiremedim. almaya da devam ettim ama.

  sonunda durum canımı sıkmaya başlayınca youtube manyağı bir mankafaya dönüşmemek için kendimce çözümler üretmeye başladım.

  ilk olarak öykü kitaplarına ağırlık verdim. bir öyküyü başlayıp bitirebilmek haz ve şevk veriyordu çünkü. gece yatmadan evvel öykü okumaya başladım. her gece okuduğum sayfa sayısı artmaya başladı farketmeden.

  sonra akşam boş vakitlerimde devam ettim öykülere. elim telefondan kitaba alışmaya başlıyordu yine. odaklanabiliyordum ufaktan. sonra ince romanlara geçtim. arkasından sürükleyici bir gerilim kitabına başladım. arkasından patlattım nefes kesici bir bilimkurgu. zaten sürükleyici kitapları elinden bırakamıyor insan. beyin yeniden alışıyor bu süreçte düzenli kitap okuma sürecine.

  çantama ve arabaya da attım bir kitap. tek başıma gezmeye çıktığımda bir kahve falan içerken okumayı da severim çünkü. her molada telefon yerine kitabıma uzandım.

  ve derken hani nasıl diyeyim o beynimdeki kitap okumayı engelleyen tıkaç açıldı sanki. şimdi eski tempomda her türden kitaplarıma geri döndüm. o kadar mutluyum ki. inanılmaz özlemişim kitapların dünyasını. baya çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırır gibi kendimi baştan eğittim.

  naçizane tavsiyem okuyamamaktan şikayet ettiğiniz dönemlerde, okumak için ağır konulu kitaplar seçmemeniz. zihin odaklanmayı var gücüyle reddederken daha da fazlasına zorlamak boşa.
  kısa, kafa dağıtan, sürükleyen şeylere kaptırın kendinizi ilk etapta. zihniniz odaklanma alışkanlığını yeniden kazandığı an zaten istediğiniz kitabı okursunuz yine.
 • kitap okumayı boş zaman alışkanlığı olarak görmeyen, kitapları hayatlarının mihenk taşı hâline getirmiş kimseler için sevgiliyi sevememek, anneyi özleyememek gibi bişeydir bu.
  zaman'ın üstünüze üstünüze gelmeye başladığını hissedersiniz. kitaplarınızla göz göze gelmemeye çalışırsınız. içinizi bi suçluluk duygusu kaplar. çünkü kitap okuyamama sebebinizi bilmektesinizdir. kitapları okuyabilmek için hissetmek gerektiğine inanırsınız, ve elinize aldığınız her kitabı bırakmanızın sebebi, o sırada o'nu hissedemeyecek oluşunuzdur. oysa düşünürsünüz ki, masanızın üstünde duran kitap, hissedilmeyi, anlaşılmayı beklemektedir. sizin o'na ulaşamadığınız her saniye içerisinde o, biraz daha üzülmektedir sanki. bu durum, aynı çocukluğunuzda oynamadığınız oyuncaklarınızın size küstüğüne inanmanız gibidir. evet belki saçma ama hala aynı saflıkta..
  bir an evvel bu durumdan kurtulmanın yollarını ararsınız. halbuki bu beyhude bir çabadır. ne zaman ki, 'hissedememek' illeti üstünüzden kalkar, işte o zaman, yeniden kitaplarınıza sarılabilirsiniz.
 • lanettir.
  en buyuk sebeplerinden biri eskiden televizyondu, simdi ise internet.
  betimleme sevmeyen birisiniz diyelim, bazen uc sayfa dolusu hikayenin cogu yerlerde bir ozguven abidesi cogu yerlerinde ise sessiz bir kahramanin yillardir beyaz bulutlarla tanismamis ulkesinin en dogusundaki ufak ama ufak oldugu kadar da verimli topraklarinda kurulmus on bes haneli koyunde yasiyan iki dunya savasi gordugu yuzundeki cizgilerden belli olan dedesinin ceketinin yama yapilmis cebi icindeki rengi solgunluntan belirsizlesmis fotografini okumak zorunda kalirsiniz. oysa internet'te her sey cok kolaydir , cumlenin ortasina dogru ilgi kayboluyorsa cumlenin sonuna bakilir, olmadi; baska bir basliga tiklanir. televizyonda ise zap yapilir. internetten sonra kitaplara donmek zordur kanimca. geri besleme cogu zaman ya yoktur ya da ortak paydada bulusulan birisiyle tanisana kadar ortaya cikmaz. oysa nette* nedir, yazarsin bir seyler, sukelalar, oehlar, mesajlar ucusur durur, kafa yormaya gerek yok, yogunlasmaya gerek yok, yok da yok.

  gereken bilgisayari bir kenari koymak, hafif bir muzik acip , kitabi zorla okumaktir. ta ki alisana dek

  1,2,3..
 • bazen içinizden geçenler, kitaplarda geçenlerden daha yoğun ve daha sabırsızken olur bu. dışarı çıkıcam çıkıcam derken akıl, onu içeri sokamazsınız. kitabı değil, beni oku diyen düşüncelerinize karşı koyamazsınız. tembellik değil, daha büyük bir yorgunluk bekliyor özneyi şimdi; kitabın kendini okuması mümkün olsaydı, kitap başka kitap okuyamazdı. (tabi bi süre için bu da.)
 • ne cevap verirseniz verin asıl sebebinin ve cevabının "kitap okumaktan daha zevkli(!), daha önemli (!) işlerim var yahu" olduğu kendini aldatma cümlesi.
  keza keyif alsan veya önemli olduğuna inansan, nerede olursan ol , ne iş yaparsan yap okursun be kardeşim...
 • bazen mükemmeliyetçilik. bir cümlenin hatta bir tamlamanın dahi tam olarak anlaşılmadan/özümsenmeden üzerinden geçilmemesine aşırı dikkat göstermek. böylece önce paragraflar ve sayfalar sonra okuma zevki ve zaman tuzla buz olur.
hesabın var mı? giriş yap