şükela:  tümü | bugün
  • böyle anlarda (bkz: charles bukowski) imdata yetişir, ruhdaki kırıkları alır.
  • gözlemlediğim kadarıyla böyle bir şey yok, yani kitap okuyamamak diye bir şey yok; okumamak var. çünkü kitap okurken sıkılır bu kişiler. peki neden sıkılır? açılın, ben doktorum, açıklıyorum: çünkü bu kişilerin kitap okurken, aklı başka yerlerdedir. kendisi bilmese de, kabullenmese de beyninin arka taraflarında başka şeyleri düşünmektedir. ınstagram'dan, twitter'dan, snapchat'ten, whatsapp'tan bildirimleri gelir bu kişilerin genellikle. fakat bu kitap okuyamamak olmuyor, kitapların sosyal medyasına engel olmasına izin vermemek oluyor. ayrı şeyler, lütfen karıştırmayın efendim!
  • bende de hiç okuma alışkanlığı yoktu ama çok istiyordum kitap okumayı sonra zorlaya zorlaya bu alışkanlığı elde ettim ve mutluyum
  • darmaduman olmuş zihnimin eseri...

bir sayfadan öteye gidemiyor olmanın üzüntüsü bir yana; zihnimin gün geçtikçe formunu korumakta zorlanacağını bilmek dehşet verici...

nitekim ölüyoruz; durmadan...
  • ygs-lys den çıkar çıkmaz içinde bulunduğumu fark ettiğim durum
    edit: üniversite hiç yardımcı olmuyor aynı zamanda bu konuda, acaba kitap okumayı mı sevmiyorum diye düşünmeye başladım
  • uzun süredir içinde olduğum durum. simyacıyı okumaya çalışıp çalışıp başaramadım ve bu süreçte kitap benimle ülke ülke şehir şehir gezdi. simyacıdaki çobandan çok gezdi kitap ama kitabı bitiremedim.
  • sosyal medya kullanımıyla başladı bende. bir seyleri icine girmeden hızlı hızlı okumaktan okuma disiplinimi ve de pratigimi kaybettim. sayfanin sonuna geliyorum basi aklimdan ucup gidiyor.
  • kitaba, konuya, karakterlere, olaylara odaklanamamaktan ziyade zaman ve mekanı aşacak düzeyde belirli bir konuya gereğinden fazla odaklanmış olmaktan ötürü yaşanılan dikkat dağınıklığının sonucudur.
    yeteri kadar kendinizi veremez, odağınızı değiştirmek için çözüm olarak gördüğünüz şeyin yeni bir çözümsüzlüğe neden olduğunu görüp eski günlerinizi daha da özlersiniz.

(bkz: film izleyememek)
  • şu sıralar dergi okumaya ağırlık verdiğimden pençesine düştüğüm durum.
  • dönemsel bir problemse aşılabilecek bir durumdur. hatta birçok kitap kurdunun zaman zaman başına gelebilir. zihnin çok dolu olması odaklanmayı zorlaştırıyor. bunun haricinde kendimde gözlemlediğim sorun şuydu; elimizdeki bu akıllı cihazlar, tabletler falan inanılmaz uyarıcılar. devamlı bir yerlerden bildirim gelirken bir kitap okumaya odaklanmak imkansız oluyor.

diğer taraftan izlemenin rahatlığı da kitap okumaya üşendiriyor zaman zaman. izleyecek o kadar fazla içerik var ki, netflix, puhu, youtube falan derken zaten zaman geçip gidiyor. ekranın karşısında iki duyu organınla da takip edebildiğin bir şey daha kolay geliyor insana.

ben bir süredir okuyamıyordum. daha doğrusu başlayıp devamını getirmekte zorlanıyordum ve bu beni uyuz ediyordu. bir kitaba başlayınca ille bitirmek isterim çünkü. böyle böyle derken dizi, film, youtube içeriklerine de kaptırınca iki sayfa okuyup bıraktığım kitaplar çoğaldı 1 senede doğru düzgün kitap bitiremedim. almaya da devam ettim ama.

sonunda durum canımı sıkmaya başlayınca youtube manyağı bir mankafaya dönüşmemek için kendimce çözümler üretmeye başladım.

ilk olarak öykü kitaplarına ağırlık verdim. bir öyküyü başlayıp bitirebilmek haz ve şevk veriyordu çünkü. gece yatmadan evvel öykü okumaya başladım. her gece okuduğum sayfa sayısı artmaya başladı farketmeden.

sonra akşam boş vakitlerimde devam ettim öykülere. elim telefondan kitaba alışmaya başlıyordu yine. odaklanabiliyordum ufaktan. sonra ince romanlara geçtim. arkasından sürükleyici bir gerilim kitabına başladım. arkasından patlattım nefes kesici bir bilimkurgu. zaten sürükleyici kitapları elinden bırakamıyor insan. beyin yeniden alışıyor bu süreçte düzenli kitap okuma sürecine.

çantama ve arabaya da attım bir kitap. tek başıma gezmeye çıktığımda bir kahve falan içerken okumayı da severim çünkü. her molada telefon yerine kitabıma uzandım.

ve derken hani nasıl diyeyim o beynimdeki kitap okumayı engelleyen tıkaç açıldı sanki. şimdi eski tempomda her türden kitaplarıma geri döndüm. o kadar mutluyum ki. inanılmaz özlemişim kitapların dünyasını. baya çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırır gibi kendimi baştan eğittim.

naçizane tavsiyem okuyamamaktan şikayet ettiğiniz dönemlerde, okumak için ağır konulu kitaplar seçmemeniz. zihin odaklanmayı var gücüyle reddederken daha da fazlasına zorlamak boşa.
    kısa, kafa dağıtan, sürükleyen şeylere kaptırın kendinizi ilk etapta. zihniniz odaklanma alışkanlığını yeniden kazandığı an zaten istediğiniz kitabı okursunuz yine.