şükela:  tümü | bugün
 • kitap okuyarak hayatınız değişmez belki ama teknoloji çağındayız diyerek edebiyat ve felsefeyi yerin dibine sokmak ne kazandırıyor?
 • kitap, direkt olarak insan hayatını değiştirebilecek bir şey değil elbette. ancak çok kolay ve hızlı bir şekilde hayata bakış açınızı değiştirebilir; ki bu da hayatınızı değiştirebilmeniz adına en büyük destekçiniz, en geçerli sebebinizdir.

  edit: jiesheshuai uyarısı ile imla
 • jules verne'i okumamış hatta adını bile duymamış olabilecek şuur düşmanı açıklamadır.

  kitap okuyun bakın nasıl değişecek o hayatınız. bilgi olmadan mars seyahatinden filan bahsediliyor, bilgi romantizmmiş.

  işte bunlar hep bilgisayar oyunlarıyla başlayan, şuursuzluk bilincine ulaştırmada faydası olan fb, instagram. hadi bir araştırmadan şuursuzca sosyal medyadan para kazansanıza.

  önce elinize birkaç kitap alıp okumayı deneyin telefon elinize yapışık biliyorum zor olacak ama; bakın nasıl bir sessizlik geliyor üzerinize ne kadar az şey biliyormuşum ben diye. kitap okuyunca senin bakış açın değişecek, bu da seni ve kararlarını, yönelimlerini...

  siz seyretmiyorsunuz, hipnotize oluyorsunuz demek etrafta olaylarına karşı. sakın karşıma çıkmayın!
 • 1) mars'a seyahat planlayan adamların bir tanesinin okuduğu kitap sayısını bizde 8-10 kişi okumamıştır.

  2) "ama onlar mühendislik kitabı, edebiyatla ne alakası var" diye düşünülebilir, böyle bir durumda da bilim-hayal-sanat arasındaki bağlantıyı anlamak gerekir. bilim, hayalden doğar, gerçeğe dönüşen hayaller de en sanatsal şekilde ifade edilebilenlerdir, zira sanat bir ifade biçimidir.

  3) "okuma" eylemi zaten başlı başına dönemsel değişimden nasibini alıyor. hikayelerin içerikleri değişiyor, yazma biçimleri, yazılı kaynaklar ve "ürün türleri". yazarlar ve içerikler de haliyle değişiyor zaten.
  ancak bu "değişimin" farkına varabilmek, onu algılayabilmek ve "bir sonraki dönüşümün rüzgar yönünü tespit edebilmek" için nereden geldiğimizi bilmek adına hem bugünü hem de dünü okumak gerekiyor.

  zira, nereden geldiğini bileceksin,
  nerede olduğunu göreceksin,
  nereye gidebileceğine dair hayal kurabileceksin,
  ki sen de jüpiter'e yolculuğun ilk adımlarını atabilesin.

  çünkü o ilk adım, hayaldir.
 • çok rahat sanılabilir.

  kitap okumaya karşı değilim , dünya klasiklerinin çocuklara bir şekilde okutulması gerektiği kanısındayım ve yetişkinlerin de sürekli bir şeyler okumasından yanayım fakat çok kolay etkilenen insanlar ve ergenlik dönemindeki gençler için kesinlikle "derin içerikli" felsefi, basit ya da kompleks siyasi ve özellikle mainstream olmuş hiç bir kitabı okumalarını önermiyorum.

  bu kitapların çoğu, bir şekilde okuyanları etkileri altına çekme amacı güdüyor ve bir takım düşünceleri empoze ediyor, daha kendi düşünceleri olmayan veya yeni gelişmekte olan insanlar bu kitapların etkileri altına çok rahat giriyorlar. sonuç olarak kafalarına yerleştirilmiş düşünceleri benimseyerek bunlar benim fikirlerim ve ideallerim diye geziyorlar, bunun ne kadar tehlikeli olduğunun farkında mısınız?

  ülkemizde ve dünyada en büyük sorunlardan birisi bu, belki de kaç kişi sadece kendi düşünceleri ile hayatına devam ediyor bilmiyorum, herkes kendi düşüncesine sahip olsaydı herhangi bir toplumsal uzlaşma yaşanabilir miydi onu da bilmiyorum. fakat ne olursa olsun birey, bireysel olarak bilinçlenmeli önce.
 • sırf yazan tip yüzünden bu fikre daha sıkı sıkı sarıldım lan.
 • inanmakla alakalı. kitap okuyarak hayatının değişceğini sanıyorsan değişir
 • evet hayatın değişmez belki ama dünyaya farklı gözlerden farklı pencerelerden bakmanı sağlar.
 • hayattan anladığı sadece çok paralar kazanmak olan arkadaşlara tabi değişiklik yapmaz. siz sosyal mecrada bilgiden uzak, sadece dakikalık şebeklikler veya taklitler ile bir yere gelmeye debelenirken, okuyan adamın vizyonu, algısı değişir. sen 1milyon kazansan sığlığından ve açlığından neden 2 milyon değil diye depresyona girerken okuyan adam büyüyen ağaçtan zevk alır, mevsimlerin döngüsünden, evine giderken aldığı 1 kilo armuttan bile zevk alır...

  kitabın kendisi hayatı değiştirmez ama okuyana hayatı değiştirebilecek gücü ve vizyonu verir.