şükela:  tümü | bugün
526 entry daha
 • başlığın yetersizliğine kapılmadan bu konuda düşündüklerimi yazmak geldi içimden. umarım duygular mantığımı tamamen ele geçirmeden bunu başarabilirim( giriş için yeterli sanırım).
  " bir kitap okudum, hayatım değişti" diyen her kimseye sadece "hangi kitap?" sorusunu yöneltirim.
  kitaplara dair genelleme yapmak bence yanlış. bence, dedim. başlığa gelince, tespit doğru, fakat yetersiz.
  bir çocuğun okuma yazmayı öğrendiği yıllarda kitap okuması onun gelecekteki hayatını değiştirebilir.
  macera, fantastik konulu hikayeler, romanlar hayal dünyasını genişletir. ilköğretim okullarında bunun için yeterli donatılmış kütüphaneler gerekli. kaynak yakın olmalı.

  ders kitapları. uzmanlar tarafından, öğrencinin yaşı dikkate alınarak hazırlanmalı. öğretici konusu ayrı.
  öğretmen olarak mezun olmak yeterli değil. dersi her öğrencinin anlayacağı şekilde öğretebilmek önemli.
  konuyu uzatmadan; ilk, orta öğretim yılları insanın gelişip değişebildiği dönemler.

  kitaptan söz açmanın sırası geldi. edebiyat, bilim, siyaset, kısaca tüm türlerde yayınlardan bahsetmeli.
  çağımızda nerdeyse herkes yazar oldu. neyi yazdığı ve nedeni önemli. kimi hayatını, deneyimlerini yazar, kimi fikirlerini ve asıl önemli olan okuyanın bilinçli olup olmaması. yani, 0-6 yaş ve sonrasında aldığı eğitim nedir? bilimsel, teknoloji yayınlar insanın ilgi duyduğu konuda kendini geliştirmesine yardımcı olur. şiirler, romanlar duygu dünyasına hitap eder. siyaset ve dini yayınlar ya analiz eden ya da insanı manipüle amacı taşırlar.
  açıkçası sözü uzatmak istemiyorum. kitaplar insan hayatını değiştirir. mesele ne yönde olduğu.
 • hayata bakış açınız değişir dolayısıyla hayatınızı değiştirme adına da adım atarsınız. hayat size güzellikleri tepeden indirmez siz savaşmadıkça uğruna.
 • illa değişmesi gerekmiyor, okumaktan keyif alıyorsan, bir sonraki sayfada neler anlatılacak merak ediyorsan okursun. bunun yanı sıra psikolojik, felsefi, tarihi pek çok bilgi/tecrübe de elde edebilirsin.
 • yani hayatın değişmesi çok normal bir durum değil. sadece bakış açımızı etkileyebilir. bu da bizim hayatımızdaki kişi ve olayları iyi analiz etmemize ve sorunları çözmemize yardımcı olur.
 • kişisel gelişim kitaplarından medet uman zayıf bireyler için geçerli olabilecek fakat keyif aldığı için okuyanlara hakaret niteliğinde önerme. değişim bireyden başladığına göre kitap okuyarak yeni bakış açıları kazanmak, kültürler hakkında bilgi edinmek belki karakterlerin iç dünyasına girip onları tanımak ve tarihi olaylara tanıklık etmek bunları yapmayıp ot gibi yaşayan insanlara göre değişime birkaç adım daha yakın olduğumuzu hissettiriyor ve benim içim rahat. belki bir bill gates veya atatürk olamayacağız ama başarılı insanlarla ortak bir zevkimizin olması bile bu önermeyi çürütmek için yeterlidir.