şükela:  tümü | bugün
  • kitap okuyanların da hak verdiği gerçektir.
  • kitap okurken başka bir dünyaya dalarsın, bazısında izleyici kimisinde başkahraman, kiminde kötü karakter olursun, salınırsın kitabın sayfaları içinde.
    küfredersin bazen ağız dolusu. kapatınca kapağı gerçek dünyaya dönersin, eee onu da güzelleştirmek senin elinde.

(bkz: vermeyince mabut neylesin sultan mahmut)

her şeyi de başkalarından beklememek gerek.
  • kitap okuyunca hayat daha mutlu geçmeyebilir. ama daha dolu geçtiği kesindir.

duyduğunuz bir şarkıyı google da aradığınızı düşünün , türünü bilmiyorsunuz , dilini , ritmini , kaç dakika olduğunu , kimin söylediğini , ne zamandır piyasada olduğunu bilmiyorsunuz , sadece tınısıyla şarkı bulmaya çalışarak yarım saatten fazla sürenizi harcayabilirsiniz , halbuki bu saydığım karakteristiklerden bir kaçını daha bilseydiniz zaman kaybı ve sinir stres yaşamadan bulabilecektiniz. kitap okumakta bunun gibidir , hayatınızda aradığınız şeyi daha kolay bulmanızı , hedefinize daha kararlı ve bağlı ilerlemenizi sağlayacaktır. siz de bu değişim sayesinde zaman , kolaylık ve para kazansaydınız daha mutlu olacaktınız veya daha anlamlı zamanlar geçirerek dolu bir hayat sürecektiniz.

düzeltme : yazım
  • --- spoiler ---
    "kitap okumanın ne faydasını görürüm?" diyorsanız elinizde ki kitaba bakın; o da sizin gibi bir zamanlar odundu.
    --- spoiler ---

tarlaya bugün ektiğiniz tohumun yarın meyve vermesini beklerseniz ya da spor salonuna üye oldunuz diye bir hafta sonra baklava görmeyi, fit vücuda sahip olmayı beklerseniz işiniz çoook zor.
  • dünyanın bütün çocuklarına bu alışkanlığı kazandir, bak ne oluyor dediğim önerme.

cesur yeni dünya'da kitaba yönelen bebeklere boşuna elektrik vermiyorlar.
  • kitap okudukça farkındalık artıyor. artık "böyledir" diyene inanmamaya başlıyorsunuz. araştırdıkça okudukça yaşananlara kızmaya başlıyorsunuz. cehalete tahammül azalıyor. ama cehalet esaslı bir şekilde mutluluktur. okuyan insan farkında olduğu için düşünüp duruyor , karşılığını alamayınca da kocaman bir (u)mutsuzluk kalıyor yanına.
  • kitap okuyunca hayat daha güzel olmaz; bunu beklemek hatadır zaten. kitaptaki dünyalar, süregelen reel dünyanın anlam eksikliğinin ve göremediğimiz, gözümüzden kaçan diğer eksiklerinin sizin gözünüzde(ruhunuz ve düşüncenizde) tamamlanmasına yardımcı olur. kitaplar sayesinde görebildiğimiz ve tamamladığımız bu eksiklikler(ya da fazlalıklar) de bazen mutluluk getirir, bazen getirmez. bir kitap ya da yazarın insanlara mutluluk, güzellik vermek gibi bir zorunluluğu yoktur. kitap ve yazara yansıyan şey dünyadır ve siz de bu dünyadan istediğinizi alırsınız.

öyle ya da böyle, düşünebiliyorsanız siz daha güzel vb. olursunuz; hayat değil.
  • okuduğunuz kitapların cinsiyle alakalı bir durumdur. kitap niyetine çöp okursanız, hayatınız güzel olmaz.
  • ben bıçak yaparım isteyen ekmek keser isteyen insan.
    kitap da böyledir. sen bir kitap yazarsın 100 kişi farklı pencereden bakar. onların içinde de elbet insan kesenler olacaktır.
  • kararsız kaldığım tespit. kitap okuduğumda mı hayat güzel oluyor, yoksa hayat güzel olduğunda mı kitap okuyorum bilmiyorum. ama şu var ki bazı zamanlar iki günde bir kitap bitiriyorum, bazen aylarca elime kitap almıyorum.