şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: arşivcilik)
    ayrıca hastalık değildir. sadece kişinin kendi kütüphanesini kurma istediğidir. küçükken hep halk kütüphanelerine gidip zaman geçirmiş ve bunu benimsemiş birisidir, yadırgamamak lazım.
  • tam da bu başlıkta yazılanları okuyunca hemen üstte "idefix bahar kampanyası" reklamının çıkması. (bkz: zamanlama manidar)
  • 4 yaşındaki oğlumda var bundan . her kitap gördüğünde market kırtasiye kitapçı illa alalım diye tutturur. sonra gerçekten okuyormuş gibi açıp anlatır. iyi bir şey . kitap al diye tutturan 4 yaş çocuğu daha da iyi bir şey .
  • nihayetinde sahaf aracılığı ile kamulaşacak yatırım yapmaktır.

bir tedavi önerisi, "almalıyım" denilen kitabın hemen satın alınmak yerine "ileride alırım" denilerek bir bloknota kaydedilmesi olabilir. hain bir çözüm ise benzer ilgi alanı ile birlikte böyle hastalığı olan arkadaşınızı yeni çıkan kitaplardan haberdar etmektir; akabinde otlanılır.
  • alınan kitaplar okunmuyorsa eğer olan hastalıktır. aksi takdirde bir hastalıktan çok bir alışkanlıktır
  • muzdaribim abi.gözüm doymuyor. daha almayı planladığım binlerce kitap var...
  • bende de var bu. ama bunun faydalı bir hastalık olduğunu düşünmüyorum.

her daim aklımda okumak istediğim kitaplar var. fakat okuma hızım bunlara yetişemiyor. kitaplığımdaki okunmamış kitaplar üstüme üstüme geliyor. geçen sene pek çoğunu elden çıkardım ama yetmedi. yeniden böyle bir temizliğe ihtiyacım var zira kitapların beni bu kadar darlayacağına inanmazdım.

sanırım şöyle oluyor: bir kitap alıyorsun ve onu aldıktan yakın bir zaman sonra okumazsan beynin onu okumuşsun gibi algılıyor ve hevesin kaçıyor. en azından bende pek çok kitap için durum bu.
  • kitap satın alıp onları okumama durumudur.
    okumaktan ziyade;
    koleksiyonculuk denilebilir.
    insanın en büyük hastalığı bu olsun.
  • tartışmasız benim ofiste olan ruh hastası kızdır, rivayete göre evinde kütüphane açacak kadar kitabı varmış ama ne yazık ki kendini geliştiremeyen öküzün kız kardeşidir. nezaket, hoşgörü sıfırın altında olan kişidir, ardından insanın aklına hemen şu atasözü geliyor "okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır" atalarımıza rahmet okunan durumdur
  • ileri seviyede olmasa da bu hastalığa muzdarip olanlardan birisiyim. aldığım kitapların çoğunu okurum. her ne kadar kitap almak faydalı bir fiil olsa da bu durum maddi kısıntılara sebebiyet vermektedir. uzun bir süre yeni bir kıyafet alamadım. tavuk döner ve çiğ köfte dışında lüks yemek yemiyorum. aynı ayakkabıyı üç senedir giyerken dört senedir telefonumu değiştirmiyorum.

istediğim kitabı satın alamayacak durumdaysam bu mutlaka moralimi ister istemez bozar.