şükela:  tümü | bugün
 • otomatik olanları epey tuzludur. mesela kirtas'ın bir saatte 3000 sayfa scan eden, resimleri kesip biçen kabis iii ürünü 50 bin dolardır. "ben elimle şey edeydim" diyebileceğimiz cihazlar üreten plustek'in ömrü tarayıcı başında daha az tüketecek yeni modeli ise 550 dolardır.

  hal bu iken, yasal, ve etik yapının korsan yayına ulaşmaya izin vermediği diyarlarda, fahiş ders kitabı fiyatlarını köşedeki fotokopicinin üretip sattığı kopyalarla alt edemeyen öğrencilerden bazıları bu pahalı cihazlara alternatif düzenekler icat etme uğraşına girmiş. zira 3 senede bir yeni baskısı çıkan bu ders kitaplarının iki tanesi bir plustek 4600 edermiş.

  en çok beğenilen düzeneği ise şimdilerde tanıtım yapması için şehir şehir davet edilen daniel reetz adlı arkadaşımız hurdalardan meydana getirmiş.

  resimlere bakıp ufuk genişletiyoruz:
  http://www.instructables.com/…om-trash-and-cheap-c/
  http://www.diybookscanner.org/

  resimlere çocuklar baksın diyenler buraya:
  http://www.wired.com/…lab/2009/12/diy-book-scanner/
 • (bkz: bookeye)
 • uygun fiyatlı olanlarına ilgim var. nerden bulabilirim acaba diye meraklanmaktayım.
 • henüz fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle son tüketicinin satın alamadığı döküman taramada kullanılan aletlere verilen isim. e-kitap okuyucuların artması ve yaygınlaşmasıyla birlikte bu ürüne olan ihtiyaç günümüzde iyice artmış durumda. tüketiciler ise çareyi düşük maliyetli ama otomatik kitap tarayıcılardan da eksiği olmayan amatör sistemler kurmakta bulmuş durumda. eğer siz de böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsanız 1 fotoğraf makinesi(minimum 16mp çözünürlükte olmalı), 1 tripod ve 1-2 tane güçlü beyaz ışık veren masa lambasıyla dökümanlarınızı tarayabilirsiniz. fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken husus cihazınızın art arda yaklaşık 2 saniyede bir fotoğraf çekebilme özelliğine sahip olmasıdır. "time lapse" özelliğine sahip makineler de bu özelliğe sahiptir. çektiğiniz fotoğraflara "abby fine reader" ile ya da açık kaynak kodlu ücretsiz scan tailor yazılımı ile ocr(optik karakter optimizasyonu) işlemi uyguladığınızda resimlerdeki harfleri microsoft word'e aktarabilecek hale getirebilirsiniz. böylece e-kitap okuyucularda yazı fontlarını büyültüp küçültemediğiniz için kitap okuma zevkinizi işkence haline getiren pdf uzantısından kurtulursunuz.