şükela:  tümü | bugün
  • kitap yaşanır e-kitap ise okunur.
  • insanların e-kitap kullanmamalarının sebepleri şunlar olabilir;

e-kitap okuyucunun maliyeti: sonuçta kitaba yılda 300 lira veren bir toplum değiliz ki e-book reader' lara 300 lira civarında para verelim.

tereddüt ve yeniliğe yönelik çekingenlik: aldığımız e kitap okuyucunun diğer kitapları ikame edebilmesi ya da ikame edememesi üzerinden yola çıkarsak, hayatında kitap okuyucu almamış bir insan tabii ki de ilk başlarda kitap kokusu gibi argümanlarla yaklaşabilir.

kitap kokusu: bu bir etken olabilir. ama şunu unutmayın; kindle touch' ınıza deri kaplamalı bir kılıf aldığınızda sahaflardan aldığınız o eski ciltli kitaplar kadar hoş bir kokuyla karşılaşabilirsiniz.

psikolojik faktörler: sonuçta kitap aldığımız zaman atıyorum 300. sayfaya geldik ve kitabı elimize aldığımızda 300 sayfayı okuduğumuzu her seferinde içselleştirebiliyoruz. e kitap' ta bu yok. istersen 1000 sayfa oku, okuduğun sayfa sadece ekranın bir kısmında gözüküyor.

diğer fiziksel faktörler: mesela şarjının olması, bilgisayar olmadığı takdirde kullanımının zor olması yani bilgisayar olmadan bele$ kitaplar yükleyememek vs.

genel olarak baktığımızda bunun gibi sebeplerden dolayı insanlar kitap okuyucuya daha çekimser bir yönden bakmaktadırlar. benim şahsi görüşüm, orta ve uzun vadede e-kitap, kısa vadede normal kitap.

he bir de olayın şu yönü var: bazı insanlar okuduğu kitapları evlerinin en baş köşesine yerleştirerek "entelektüel, kültürlü" imajı vermeye meyillidirler. bunlara söyleyecek sözüm yok, allah' ından bulsunlar.
  • zamana bırakılması, hatta rahat bırakılması gereken karşılaştırmadır.
    teknoloji dünyasının harikaları içinde tapındığım cihaz bir senedir sahip olduğum e kitap okuyucum.
    kitabı da, e kitabı da okuyorum bir arada. önceleri e kitabın okuma ve taşıma kolaylığı çok iyi geldi. sonra sonra adını koyamadığım bir fark hissetmeye başladım ikisi arasında; yok yok kitap kokusu klasiği değil, kokuyla derdim yok.
    tuhaf biçimde farkı buldum birkaç gün önce; e kitaptan okuduklarımı, basılı kitap kadar ciddiye almadığımı anladım. yok bunun hiçbir gerçek dayanağı ve anlamı. yalnızca yıllar boyu zihinde yerleşmiş kitap algısıyla ilgili sanırım.
    bir seçim yapmak ya da tepki duymak için çok zamanımız var daha, kağıdın tarihi iliklerimize işleyecek kadar eski, e kitap daha kundak bebesi.
  • hala e-kitap deyince aklına bilgisayar ekranı, monitör vs. gelip bunlar üzerinden e-kitaba karşı çıkanların varlığının devam ettiğini gösteren karşılaştırma. buradan bile e-kitaba karşı çıkanların okumayla bir ilgisinin olmadığını anlayabilirsiniz. yıllardır adamlara e-ink diyorsun e-kitabın ne olduğunu anlatıyorsun adam gelmiş hala bilgisayar ekranı diyor monitör diyor.
  • daha önce kitabın tarafını tuttuğum kıyaslama. fakat son zamanlar e-kitap halinde zevkle okuduğum kitaplar oldu ve şunu gördüm ki okutan kitap, iyi vakit geçirten kitap her türlü okunur. telefondan, bilgisayardan, kitap sayfasından zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmeden her türlü okunur. çünkü önemli olan içeriktir.
  • kitap paraya kıyılıp alınandır, somut olandır, hissedilen, sahiplenilendir.
    e-kitap çok uç durumlar haricinde (mesleki açıdan gerekli olup bedavası bulunamayanlar) para verilip alınmayan, daha soyut olan, bedava buldum indireyim bir gün okurum diyip genelde okunmayandır. bir de bünyede aç gözlülük yaratır. normal kitapların biri bitmeden ötekine başlamazken, aynı anda 4-5 e-kitap okuduğum için hiç biri bitmeden yenilerine başlıyorum.

e-kitap özellikle kalın kitapları okumada, sürekli seyahat halindeki insanların yüklerini hafifletmede dört dörtlüktür. kitap ise sabit yaşamı olan entellektüel insanların, kütüphane tutkusu olanların vazgeçilmezidir...
  • kitap üzerine not almaya kıyılamaz, e-kitapta pek güzel, faydalı olur.
  • kitap romantiklerinin "ama basılı kitap!!!" diye bağrıştıkları karşılaştırma. halbuki e-kitap denilen olay icat edilmiş en güzel şeylerden bir tanesi. kütüphane dediğiniz şeyin (çoğunlukla) kendisi de, içinde bulundurduğu kitaplar da doğal malzeme harcama konusunda bir numarayken tutup çok entelektüelmiş gibi "kitaba dokunmam lazım!" diyorsanız ben sizin okduğunuz kitaplardan aldığınız dünya görüşünü bir sorgularım. kitap okumak dediğiniz şey insan gelişimine katkıda bulunmuyorsa okuduğunuz kitapların twilight veya 50 shades of grey olup olmadığına bir bakın.

o kadar kitap okuyup hala basılı kitap kavramının çok da güzel bir alternatifi varken bu raddede sürdürülmesi sizi rahatsız etmiyorsa bakış açınız genişlemiş mi onu bir sorgulayın bence.

şu an artık sadece e-kitap formatı olmayan kitapları satın alıyorum, geri kalan e-kitaplar içinse amazon gibi efsane bir site var, giriyorsun, çok cüzi bir fiyata kitabını alıyorsun, paşa paşa okuyorsun. dijital kütüphanende duruyor. açıp istersen tekrar tekrar okuyorsun. evet dekoratif olarak bir masif ahşap kitaplık kadar güzel değil ama o masif ahşap kitaplığı oluşturmak için harcanmış ağaca değer mi bu bencil insan zevki? değmez. kitabın geri dönüştürülmüş kağıttan yapıldığını varsaydığım için onun ağaç masrafına girmedim bile dikkat ederseniz ki geri dönüştürülmüş kağıtta bile bir miktar yeni üretim kağıt oluyor.

kitap basımına elbette karşı değilim, herkesin elektronik kitap okuyucuya erişimi yok çünkü. herkesin kitaba bile erişimi yok ne yazık ki. ama elektronik kitap okuma opsiyonuna sahip olup da, tutup basılı kitap diye direten insanı da anlayamıyorum.
  • koku argümanına bu açıdan gireceğimi hiç tahmin etmezdim ama çok uzun süredir e-kitap kullanan biriyim. etrafımda da yaygınlaşması için her türlü çabayı gösteriyorum ancak şöyle bir durumla karşılaştım. kadıköyde gezerken sahaflardan birinin önünde clive cussler'ın valhalla rising kitabının orijinal ingilizcesine rastladım. baktım 10 liraymış aldım. deli gibi okuyorum 500 sayfalık kitap 1 haftada bitmek üzere. ancak tablet üzerinde başladığım hiç bir kitabı bitirememiş durumdayım. sanırım olay kitap okurken fırt diye bir notifikasyon gelmesi. dırt diye dur ulen iki el oyun atayım demem vb üzerine hiç bir kitabı bitirememe neden oluyor.
    gördüğüm kadarı ile arada bir fiziksel kitap da okumak lazım ama mesleki teknik kitaplar, akademik yayınlar vb ebook olarak bookmarking ıvır zıvır konularında daha rahat ve kolay.