135 entry daha
  • direkt karamsarlık sebebi.

sadece kitapla sınırlı değildir bu his. bir çok şey için ömür hakikaten az görünüyor.

misal 40 yaşındasınız ve 72 yaşında öleceksiniz. siz 32 yıl daha yaşarım diye bakmayın. o, ömrün brütü. düş uykuyu, gör bak neler olacak. ortalama 6,5 saatlik uykuyu baz alacak olursak ; geriye kalır yaklaşık 24 yıl. bunun en az 5 yılı da istemediğin insanlarla muhabbetle ya da hiç zevk almadığın işlerle, hastalıklarla falan geçse, net kalan 19 yıl.

19 yıl, yani 1998'den beri geçen süre.

19 yıla kaç kitap sığar ki?!
  • kitap fuarlarında ya da büyük kütüphanelerde kalpten götürür.
  • her kitapçıya girdiğimde içine düştüğüm muzdarip durum. kitap okumayı sevenler için tam karamsarlık içine düşüren bir olgu . ne zaman ki ben çok kitap okudum desem bir kitapçıya gider ve "daha çok okuman gereken kitap var dostum" diyerek kendi kendimi da fazla kitap okumaya teşvik ettiğim bir durum olarak kendi avantajıma da çevirdiğimi de söyleyebilirim.

gerçekten okunacak çok kitap var gençler .
  • ...
  • bir adet kindle'ınız ve koca bir e-kitap arşiviniz varsa her gün yaşanan anksiyetedir. tüketim toplumunda en güzel şey kitap tüketmektir. bu tüketim çılgınlığının kurbanı olmak güzel şey.
  • bu incelenip bir -fobi'ye dönüştürüldü mü bilmiyorum ama var böyle bir şey. bildiğim en yakın izahını bugüne dek 'istifçilik' ile pek benzemese de anlamaya çalıştığım rahatsızlıktır.

bu yüzdendir ki, e-kitaplar dahil 13 binin üzerinde koca koca bir kitap arşivi yaptım ki, okuma sürelerimle hesap ettiğimde, ortalama bir ömür sürersem hepsini okumam mümkün değil.

işin tuhaf tarafı da burada başlıyor: hala kitap almaktayım.
193 entry daha
hesabın var mı? giriş yap