şükela:  tümü | bugün soru sor
 • otuz beş yıl önce sokaktaki hayvanlara yardım etmek için kurduğu hayalini gerçekleştirmek için adım atmış olan umut kısaya ait sitedir.bu siteden kitap alarak bir taşla iki kuş vuruyoruz.hem kitap okuyoruz hem de sokaklarda acı çeken hasta ve tedavi olması gereken dostlarımız için maddi destek sağlıyoruz.
 • bu site hakkında söylemek istediğim birkaç şey var. türkiye'de hatta dünya üzerinde kaç firma böyle bir şey yapar... aslında sistem basit, perde arkası ise tamamen emek. dilediğiniz kitap ya da kitapları satın alıyorsunuz (herhangi bir yayınevi, herhangi bir kitap olabilir). buraya kadar her şey çok standart görünürken, alışverişinizi tamamladığınızda dünya güzel bir yere dönüşüyor. kitapları satın aldığınızda, sokaktaki hayvanlara yardım edilecek ve elde edilen parayla hayvan ambulansı alınacak. çok heyecanlı ve duygulandıran bir girişim olduğunu düşünüyorum. sokaktaki canlara destek olmak istersek de yapmak gereken kitapları bu siteden almak olacaktır. alacak kitabımız yoksa da siteyi elimizden geldiğince paylaşabiliriz diye düşünüyorum. daha tatlı bi proje olabilir mi, bilmiyorum. hem kitap okuyacak hem hayvanlara destek olabileceğiz. (bkz: umut kısa)'ya buradan kocaman bir teşekkür o zaman. daha detaylı bilgi almak isterseniz diye kitap koala'nın manifestosu ve konuyla alakalı videosunun bulunduğu linki buraya bırakıyorum.

  kitap koala
 • her ne kadar uzun süredir dijital kitap destekçisi olsam da, böyle iyi niyetli girişimlerde bulunanlar desteklenmeli. eşe dosta hediye edilecek kitapları bile burdan alsak, o bile güzel bir destek olur.
  bu tarz girişimlerin sayısının artması dileğiyle.
 • yeni bir kitap sitesi, amaçlarını beğendim. hayvanseverlerin özellikle ilgisini çekebileceğini düşünüyorum ve içeriğe dair fikir edinmeniz için bunu da buraya bırakıyorum.

  "değişiyoruz ve gelişiyoruz. küçükken hayalim “bir hayvan ambulansı olsun, yaralananları tedavi etsin.” idi.
  küçük ama başka canlıların acılarını dindirebilecek bir hayal! sonra bundan 5-6 yıl önce animal planet kanalında, hayvan kurtarma timi’nin çalışmalarını fark ettim.
  ilk sorduğum soru “neden bizde yok?” oldu. zor durumda olan hayvanları tedavi ediyorlar ve acılarını dindiriyorlardı. köpekler, kediler,atlar, koyunlar, kuşlar ve daha nicesini…
  ne kutsal bir iş değil mi?
  uzun süre bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm.
  tüm bunların finansmanı nasıl sağlanırdı?
  sponsorluk finansmanı ya da bağışlar istikrarlı değildi. para ödemeniz gereken insanları, yapıları, cihazları sürdürülebilir kılmak pek de mümkün değildi. yıllar sonra kurumların sosyal sorumluluk yaptığı bir modelde değişim gerekiyordu. yani kapitalizm evrilmeliydi. bunu düşünerek yaklaşık 20 arkadaşımla beraber bu girişimin altına girmeye karar verdik.
  finanse etmek için de bir model bulduk.
  hem finansmanı hem de yaptıkları fayda yaratmalıydı.
  işte bu yüzden insanların okumasını sağlayacak; hayvan ambulansı ve tedavisi sistemini finanse edebilecek bir fikir bulduk.
  bunun üzerine isimlendirmenin nasıl olacağını düşündük.
  dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan “koala”dır. üstelik çok şirin ve sarılan bir hayvandır. okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz ve sadece okaliptüs ile beslenir. o yüzdende okaliptusa sıkı sıkıya sarılır.
  sarılmak ne de büyük ihtiyaç değil mi?
  bizim koalamız kitap kovalasın istedik, o yüzden de kitap ve koala sözcüklerini birleştiren, insanların okumasını sağlayan ve de hayvan ambulansı ve tedavisi sistemini finanse edebilecek bir site kurmaya karar verdik. www.kitapkoala.com adındaki sitemizde her türden kitap satılacak.
  sizden bağış istemiyoruz çünkü bağış istikrarlı ve sürdürülebilen bir model değil!
  eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek ve tedavilerine destek olmak istiyorsanız zaten normalde satın almak istediğiniz kitapları www.kitapkoala.com’dan alın. bu sayede hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmaya yardımcı olmuş olursunuz.
  belki, yüzyıllarca devam edecek bir sistemin de mimarları arasında yer alabilirsiniz.
  şimdi kitap almanız gerekmiyor sadece paylaşarak da destek olabilirsiniz. unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. kısacası aynı ‘ticaret’ birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir.
  hepinizi kitap okumaya davet ediyoruz.

  umut kısa
  www.kitapkoala.com"
 • "hiçbir canlı 'acı'masın !" sloganıyla hayata geçen müthiş oluşum. tebrik ediyorum. ilk kitap siparişimden çok mennun kaldım. çok hızlılar, çok ilgililer. gönüllü çalışanı olmasam da bundan sonra kitaplarımı bu siteden alarak destekleyeceğim.
 • ilgili ve düşünceli çalışanlara sahip olan, aynı zamanda iyi bir amaca hizmet eden oluşum.
 • verdiğim siparişi aynı gün hazırlayıp kargoya veren, ertesi gün kitaplarımın elime geçmesini sağlayan güzeller güzeli oluşum.
 • çok güzel proje. otomatik mail dilleri bile naif. paketle beraber bir minik not defteri armağan ediyorlar. tek eksik, siteleri çok yavaş.
 • kargo firması seçeneğini arttırabilse süper olacak site, bildiğim kadarıyla şu anda sadece sürat kargoyla çalışıyorlar.
 • geçen hafta kendilerinden yaptığım sipariş sorunsuzca elime ulaştı. kitapları pek güzel paketlemişler, bir de hediye not defteri eklemişler. yaptıkları işle zaten takdirimi kazanmışlardı, bu sunumla bir de gönlümü kazandılar. yolları açık olsun.