şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurdum topraklarında bolca bulunduğuna inandığım evdir. bu ev tipi, bu evlerde yaşayan insanların düşünce dünyaları hakkında bize fikir verecektir.
 • içine girdiğimde mide bulantısı hissettiğim ev tipi.

  bu tür evlerde kitap olmamasının dışında ne dvd ne de dergi vs. vardır. bu tür evlerde yaşayanların nasıl zaman geçirdiklerini de cidden merak ederim.
 • yurdum topraklarinda bolca bulunduguna uzulerek tanik oldugum evdir. yeni evli cift evlerinde dev ekran lcd televizyon, yaninda olmazsa olmaz wii, buzlugu altta buzdolabi, bir televizyon yetmez o yuzden oturma odasinda ikinci televizyon, ikinci oturma grubu, giyinme odasi falan vardir da kitaplik yoktur. yurdumun her kosebasinda bir kutuphane de yoktur ki okuyup geri veriyorlar demek diye avunalim. tasinirken anne evinde birakilmistir kalan tum kitaplar da... universite de bittikten sonra okumaya ne gerektir.
 • önemi henüz kavranamamış bir durum için gerekli teçhizatın olması zaten beklenemez. önce o evdeki insanlara kitap okumanın, araştırmanın önemi anlatılmalı uygulamalar yapılmalıdır ki sonra bir kitaplığı olsun. yani dantelden orta sehpaya, saçma sapan süs eşyalarından gereksiz bir sürü alete kadar bulunan bir evde bulunamayan yegane tek gerekli şeydir yani benim için yatağım ne kadar gerekliyse kitaplık da o kadar gerekli bir şeydir... kısaca bir evin gösterişi ya da zenginliği evdeki yok efendim ikeadan raflar bilmem nerden mobilyalar değil o rafları dolduracak kitaplar ve o evin kitaplığıdır.
 • bize okuma yazma öğrendiğimiz andan itibaren "kitap için hiç bir harcamadan kaçınmayın" diyen ve küçükken satın aldığım her kitapla mest olan, komşulardan ve kütüphaneden ödünç kitaplarla büyümüş ama hiç satın alamamış bir babanın, çocukluğunda sahip olduğu evdir.
 • kitapların yatak üstünde, yerde, bazen kedi kumunun içinde, bazen erimekte olan bir muma tehlikeli biçimde yakın durduğu evdir.

  kitaplarla fazla içli dışlı olup, onlara ayrı bir yer açmamanın entelektüel aksaklığını hissettiri bu tip ev.
 • salonlarındaki vitrinleri genellikle bardak, tabak gibi kırk yılda bir kullanılacak, evdeki diğer muadillerine göre nispeten pahalı eşyaları sergilemek için kullanan halkımın aklına onları kitapla doldurmanın gelmemesi ve bu fikri doğrudan yadırgamasından ötürü ve ayrıca ikinci bir vitrin tipi büyük mobilyanın gereksiz olduğunu düşünmesinden ve kitap okuma alışkanlığı olmaması gibi sebeplerden ötürü de varolmak zorunda kalan ev tipi. zira annemden biliyorum: kendi kitaplarımın artık kitaplığıma sığmadığı için gözüme kestirdiğim vitrini delice savunarak, daha neler oraya kitap mı koyulur gibisinden pek çoooook sebeplerle tekliflerimi reddedişi...
 • cogunlukla lcd, plazma televizyonu bulunan evdir. hem de son modelinden.
 • vitrininde bile kitap bulunan evle ilgisi olmayan evdir.
 • salonunun orta yerine sıçılası evdir.