şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyanın en doğru işini yapan insandır. büyük bir kütüphanem var. param oldukça yeni kitaplar alıp, okumayı seven bir insanım. her kitabımın benim için ayrı önemi vardır. çünkü roman da okusam altını çizerek okurum. o çizdiğim yerler, benim hayatımdan izler taşır hep. ve bu izlerin görünmesini asla istemem. bu sebeple asla kitaplarımı ödünç vermem. çok çok okumak isteyen olursa, gider hediye alırım. işin bir de ödünç verilen kitabın asla geri getirilmemesi kısmı var ki, hiç girmeyeceğim. bak elim ayağım titredi.
    edit: (bkz: ekşi sözlük edebiyat dergisi)
  • birine kitaplarını verirken çocuğunu başkasının evinde yatırıyormuş gibi hisseden kişidir.

haklıdır.
  • çok iyi yapan insandır. verdiğim beş kitaptan üçü geri dönmüyor.
  • kitaplarına değer veriyordur ve daha önce başına kötü bir şey gelmiştir bu konuyla ilgili. kitaba sadece kitap; hikaye, şiir, roman, referans olarak bakmamak gerek. bir çok kişi kitap okurken üzerine notlar alıyor, altını çiziyor veya kitabı okuduğu yeri yazıyor. zaman oluyor kitabın üzerine çay, kahve dökülüyor zaman oluyor kedi, köpek kitaba zarar veriyor. tüm bunlar kitaba tarih katıyor. benim gibi eski kitaplarını arada karıştırıp böyle izlerle zamanda yolculuk yapan biri için bunlar çok değerli. o "yaralı" kitap gittikten sonra yerine yenisini koymanın bir anlamı yok. bu yüzden çok daha pratik olmasına karşın elektronik kitaba geçemedim mesela.

ez cümle; böyle insanları eleştirmektense anlamaya çalışın. onun için kitabın anlamını anlayın.
  • vermem kardeşim, ya gelmez, ya eskitilmiş gelir. bir de üstüne "bizden değerli mi yaaa verelim kaç para ise." demezler mi!
  • asla vermem. asla da almam.

çünkü verirsem o kitapların geri gelme oranı çok düşük.alırsam da geri verme kısmı beni çok üzer. kitaplarım sadece bana ait olsun istiyorum. çocuğum gibi kitaplar. siz çocuğunuzu başkasına verir misiniz ?
  • bu benimdir. bir kere bu hataya düştüm ve kitap sanki dünya savaşından çıkıp gelmiş gibiydi.
  • o kitaplarla ilişkisi hemen kesilmeyen insandır. beğendiğiniz bir filmin sahnesini açarsınız ya hani benzerlerini yaşadığınızda, işte aynı o şekilde okuduğu gönül bağı kurduğu kitaplara da sık sık tekrar tekrar başvurur.
  • (bkz: kaybetme korkusu)

hele hele bazı kitaplarım için bu korku çok şiddetli oluyor. onlar benim en iyi dostum. bazı sayfalarda aldığım notlar, bazı sayfaları okumaktan hırpalamışlığım kimse tarafından da görülsün istemem ayrıca. orda benim için bi dünya var ki kimseyi ortak edemem. siz kalbinizi herkese veriyor musunuz? kitaplarımın da benim için kalbimden farkı yok.