şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kitaplar hakkında yapılan yorumları çok güldürebilen bir sitedir.

  ales sınavı için hazırlanmış, çıkmış soruları içeren bir kitapta şöyle bir yorum gördüm:

  "kitap hiç de ales için uygun değil.
  hiç beğenmedim."

  ulan çıkmış sorular onlar ayı, adam uygun bulmamış.
 • amazon'dan, fransa'dan, almanya'dan hatta iskoçya'nın bilmemneresindeki sahaftan bile kitap sipariş etmişliğim var ama bunun kadar ciddiyetsizini görmedim.

  kitap siparişi o kadar da zor değildir. bir-iki form doldurursunuz. eksik bilgi varsa sistem zaten uyarır. siparişinizde sorun yoksa bir email atıp "siparişinizi aldık. göndereceğiz" mealinde bir şeyler yazarlar. bu her yerde böyledir çünkü zaten bu en temel hukuki gerektir (bkz: icap)(bkz: kabul)(bkz: mesafeli sözleşmeler)

  dünyadan bihaber bu sitede ise formları sorunsuzca doldurduğumu sanıyorum. ardından "siparişinizi aldık, bilmemnereden takip edebilirsiniz" diye email de geliyor. meğer 24 saat sonra "kimlik bilginiz doğrulanmadığı için siparişiniz iptal edilmiştir" diye email atıp kurulu sözleşmeden tek taraflı dönebiliyormuş bu arkadaşlar...

  iyi. tamam. email attım. biraz (hak ettikleri kadar) sertçe de olsa email atıp "nedir eksik? neyi yazacaktım da yazmadım? siz neyi kontrol ettiniz de doğrulayamadınız?" diye sordum.

  sanırım firmada email'lere albert einstein bakıyor. zira "kimlik bilgilerinizi doğrulayamadığımız için iptal edildi" diye dahiyane bir cevap geldi. tekrar email atıp, nereyi dolduracaktık, eksik-gedik nedir diye sordum. bu sefer (belki de firmanın çaycısına falan denk geldiyse artık) "vergi no/tc kimlik no" kısmını doldurmam gerektiği yönünde cevap geldi. abat olduk mu? dur daha...

  formdaki hanede sadece "vergi no" yazıyor ve formda o hane zorunlu tutulmuyor. o yüzden boş geçmiştim. salt "vergi no" yazan ama firmanın kendi için "tc kimlik no" hanesi olarak kabul ettiği haneye alıcı tc kimlik no'sunu da yazdım ve gönderdim. siparişi tekrarladım. o otomatik "siparişi aldık. falanca yerden takip edebilirsiniz" mesajı tekrar geldi.

  bugün kontrol ettiğimde ise yine beklediğim sonuçla karşılaştım. siparişimi tekrar iptal etmişlerdi. hayır, formlarda boş yer kalmadı, burcumu sorsa, "hayatınızda biri var mı" diye sorsa onu bile yazacağım ama sanırım esas amaçları sipariş alıp ertesi gün iptal etmek.

  şunu da belirteyim; bu benim kitapyurdu.com'u ilk kullanışım değil. daha önce çok sipariş verdim. hiçbirimde de kimliğimi doğrulamak konusunda sıkıntı çekmediler. çünkü onların ödemesini ya havale ile ya da kredi kartı ile peşin yapmıştım. ama bu sefer kapıdan ödemeli bir sipariş verdiğim için tüm bunların başıma geldiğinden şüpheleniyorum.

  elemanlar "şimdi kitabı oraya götürürsek de parayı alamazsak zarar ederiz, siktir et iptal edelim gitsin" demişler mi bilmiyorum ama eğer "kapıdan teslim" usulünün riskine giremeyeceklerse o seçeneği koymamaları lazım. kapıdan teslim usulünü kafalarına göre işleteceklerse müşterilerinin şikayetlerini her platformda dile getirmesine hazır olmaları lazım.

  velhasılkelam, buradan kitap sipariş etmeyin demiyorum, peşin ödeyeceksiniz yine edin ama sakın gerçek anlamda bir "kapıdan teslim" hizmetleri var, bu konuda profesyonel bir ciddiyetleri var sanmayın çünkü kesinlikle yok. aradığım kitap zor bulunan bir eser (gölpınarlı'nın hayyam dörtlükleri çevirileri) olmasa bu kadar uğraşmazdım ama bu vesileyle bu firmayı da yakinen tanımış olduk.

  ertesi gün gelen edit: son gelen email'de de " isim-soyisim, tc kimlik numarası ve doğum tarihi" bilgilerini doğru ve eksiksiz girmem gerektiğini söylüyor, ki hepsini doğru ve eksiksiz girmiştim. ayrıca ismin ve soyadın büyük harfle (yani sadece baş harflerin değil tamamının büyük harfle) yazılması gerekiyormuş!

  ne öyle bir teamül var, ne formda öyle bir uyarı var ne formu öyle doldurunca bir uyarı geliyor ne de şimdiye kadar normal doldurduğum (ismin ve soyadın baş harfini büyük, gerisini küçük girdiğim) siparişlerde sorun çıkmıştı.

  dediğim gibi kapıda ödemeli olunca siparişi teslim etmemek için yan yattı, çamura battı... dertleri başka bir şey olamaz.

  nihai edit: bu anlattıklarımdan sonra bir email daha attılar ve "formda tc kimlik numaranız yazmadığı için siparişiniz iptal edilmiştir" dediler. cevabım epey ağır olsa da söz konusu siparişte tc kimlik numaramın yazılı olduğunu muhatabımın dahi anlayabileceği şekilde anlattım.

  fatality edit: torpille (yayıncılık aleminin muhtarı*nın torpili ile) meselenin esasını kitapyurdu.com'un esas yetkilisinden (sahibi ya da öyle bir şey) öğrendim. meğer kapıdan ödemeli siparişlerde telefon numarasını arayıp kontrol ediyorlarmış. cevap vermezse, başkası çıkarsa iptal ediyorlarmış. bende de öyle olmuş. bir aydır benden titizlikle gizledikleri bilgi buymuş. neden email atıp sorduğumda "cebinize ulaşamadık" demediler bilmiyorum ama en azından gerçek bir sebep varmış. aradığım kitabı başka yerden sipariş edeli 3-4 gün oldu zaten ama bu arkadaşlar aleyhine gönüllü internet propagandası yapmama gerek kalmamış oldu.
 • ''size özel yeni çıkan'' diye bir bölüm yapmışlar. daha önce fark etmemiştim. aaa ne güzel, şimdi tam beklediğim/istediğim kitapları dökecek herhalde filan diye tıkladım. ve işte sonuç;

  1- çıplak ve yalnız

  2- en karanlık zevk

  3- nefes nefese

  4- pislik

  kitapların adlarına bak ?! hayır annenle/karınla filan baksan, açıklayamazsın da.

  ayrıca; sensin pislik :/
 • saçma sapan bir kural çıkararak son 3 ayda alınmayan kitapları sepetim listesinden uçuran site.
  3 belki 4 yıldır üyeyim ve sepetimde belki 300 kitap vardı. öğrencilik zamanımda yapmıştım listeyi, çalışınca alırım dediklerimi biriktirmiştim.
  hayır yani, senelerdir duruyordu sorun olmuyordu, biz de güvendik liste yaptık.
  şimdi çalışıyorum, siteye girdim bir baktım sepetimiz bomboş.

  bu raddeden sonra çok beklersin sevgili kitapyurdu, ben tekrar o kitapları hatırlayıp sepete koyacağım da yine senden satın alacağım.
  kaç senedir öğrenci halimle yüzlerce liramı döktüğüm kitapyurdu benim için bu noktada bitmiştir. kendilerine hafif databaseli günler dilerim.

  edit: hakiki ssg'nin sayesinde, sepetimdeki listenin favorilerim kısmına aktarıldığını farkettim. affettim seni kitapyurdu.
  ehe ehe ehe. (etrafa terler saçan umut sarıkaya karakteri ehe ehe ehe'si)
 • doğum günümde verdiğim siparişlerden kargo ücreti almadı. ince...
  tasarımı modern web estetiğine göre biraz geri kalıyor. o kadar da önemli değil...
  sadece kitap sattığı için, sadece kitap almak için gelenlerle dolup taşan bir yer olduğu için huzurlu bir mekan...

  kitap alış verişinin; cep telefonu, kamera alış verişinden farklı bir şey olduğunu hatırlatan, yaşatan site.
 • sanal bir internet müzesi açılsa, çağdaşları içerisinde değişmeden çalışan arayüzüyle mutlaka önemli bir yer edecek olan sitedir.

  bu arayüz çıktığında internet mahir vardı, ixir vardı, google fetüstü. yahoo mail yaygın, mirc sonrası chat odalarında fake muhabbetler dönüyor, mark zükerberg lisede matematik sınavından erken çıkarak arkadaşlarını sinirlendiriyordu. artık sit alanıymış zaten.
 • gayrıciddi bir site.

  "yazarımız sizin için imzaladı" diye mail attılar, ben de almayı düşündüğüm başka kitaplarla birlikte sipariş verdim. kitaplar geldi ama eşek kadar mail atıp reklamı yapılan, sipariş onayından sonra açıklama olarak "kampanya, x sizin için imzaladı" denilerek teyid edilen kitapta imza yok. tüm kitabın sayfalarını tek tek çevirdim belki süpriz vardır diye ama nafile.

  mesaj atıp durumu bildirince de "karışıklık için özür dileriz, isterseniz 3.-tl'lik bir alacak çeki gönderebiliriz" diye bir cevap gönderdiler. yazarın imzasının değeri 3.-tl yani. insan bu şekilde acaba kaç kişiye imzalı diye imzasız kitap sattıklarını merak ediyor açıkcası.

  imza bahane, muamele ciddiyetsizce.

  edit: ciddiyetsizliklerini kendilerine ilettiğim mailden sonra kitabı iade etmemi, yayınevinden imzalı olanla kitabı değiştireceklerini içeren bir mesaj aldım kendilerinden. gelişmeleri ekleyeceğim daha sonra.

  edit-2: kitabı iade ettim, imzalısı ile değiştirdiler sağolsunlar. onlarca kitap aldım ben bu siteden, ilk defa böyle bir eksilikle karşılaşmıştım. düzelttiler, eskisi gibi alışverişe devam.
 • beni çelişkiler içinde bırakan site... dışarıdan alsam 91 lira tutacak olan dört kitabı kitapyurdu'ndan 70 liraya alabiliyorum, gel gelelim elime ısmarladıktan on yedi gün sonra geçiyor. bu dört kitabın yanında bir de dört sayfalık bülten çıkıyor paketten, ilk sayfası cemil meriç'e ayrılmış. hımm, diyerek sayfayı çeviriyorum. ikinci üçüncü sayfalarda kitap tanıtımları, okuma önerileri görüyorum. kitapyurdu'nun bana önerdiği kitaplar arasında neler var (ilk sayfadan gözüme sokulan "cemil meriç kitaplığı"nı atlayarak) bir bakıyorum:

  . "hayat kitabı kur'an" - mustafa islamoğlu (düşün yayıncılık)
  . "yanılmışım tanrı varmış" - antony flew (profil yayıncılık)
  . "geri gel ey osmanlı!" - mustafa armağan (ufuk kitapları)
  . "marifet kitabı" - ibn arabi (iz yayıncılık)
  . "alevilerin kemalizm'le imtihanı" - cafer solgun (hayy kitap)
  . "üç mesele: iktidar medya ergenekon 2007-2008 pazartesi yazıları" - ekrem dumanlı (zaman yayınları)
  . "başarının yolları" - cemal uşşak (nesil yayınları)
  . "huzursuz bacak" - mustafa kutlu (dergah yayınları)

  bunların dışında sanki ayıp olmasın diye oracığa sıkıştırılmış bir orhan duru, bir john steinbeck, bir paul auster...
  dediğim gibi çelişkiler içindeyim: bir yanda cebimde kalan 20 lira öte yanda alışveriş ettiğim sitenin bana uygun gördüğü "kültür hazinesi". bu arkadaşlarla bir daha görüşür müyüm bilemiyorum. on yedi günü saymıyorum bile.
 • milattan önce yapılmış versiyonunu kullanmak istemeyenlere yeni versiyonu olduğunu kendisi göstermesi gereken site. kimse "aa acaba bunların yeni tasarımı var mı, dur bi' google edeyim" demek zorunda değil, milattan önce yapılmış sitelerinin görünür bir yerinden onlar bilgi vermeli. nasıl bir köle olduysanız artık.