şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulkecek milli sporumuz.

  herhangi bir ülkede (rusya, venezuela, iran, ukrayna farketmiyor) insanlara sokaklara çıktığı zaman sagcimizin da solcumuzun da ilk reaksiyonu "hmm..demek ki insanların şikâyetçi olduğu çeşitli sosyal ve ekonomik durumlar var" yerine "abi hep amerikaynan israil ortalığı karıştırıyor..asil hedef türkiye!" oluyor.
 • her zaman dış mihrakın dışarda olmasına gerek yok,
  dahili ve harici bedhahlar var, vardı, var olmaya devam edecek.
  son bir yılda sözlükte bile ciddi proje yönetiyor dış mihraklar ama sen çok zekisin sevgili yazan kardeşim bak yazar demiyorum, yazan diyorum, böyle devam et pembe tatlı dünyanda yaşamaya
 • bu ilginc kafanin bir benzeri kuzey kore'de de gozlemleniyor. kuzey kore'den kacan siginmacilarin bir kismi, binbir guclukle kurtulduklari ulkeye geri donuyorlar. bu fenomen bir suredir dunyada yogun ilgi cekiyor ve tartisiliyor.

  dis mihrak ogretisi bir endoktrinasyon bicimi. ilkogretimden itibaren milli guvenlik derslerinde komsularimizin dusmanlarimiz oldugu ogretilen bir egitim sistemimiz var. ayni endoktrinasyon kuzey kore'de bizdekinden daha da yogun bicimde uygulaniyor. totaliter rejimler varliklarini surdurmek icin buna ihtiyac duyuyorlar. tehdit algisi ve guvenlik ihtiyaci illüzyonu baski rejimlerinin surdurulmesinin mesruiyetini sagliyor. kuzey kore orneginde, ya da bizim bu sacma inancimizda gorulebildigi uzere, bu endoktrinasyon kimlik insasi asamasinda uygulandigi ve kimligin bir parcasi haline geldigi zaman, gerceklerle yuzlesmek bile bu inanclarin degismesi icin yeterli olamayabiliyor. bir komplo teorisinin takipcilerini andiran kitlesel bir hezeyan icinde bu inanclar var olmayi surduruyor. haliyle boyle toplumun sosyalisti bile enternasyonalist degil, ulusalci oluyor.

  bu ogreti neden bir komplo teorisi? cunku yanlislanabilir degil. ulkedeki olumsuzluklarin dis kaynakli olduklari iddiasi, aksi kanitlanabilir bir iddia degil. durum bu olmadigi zaman, durumun bu olmadigini ispat edemiyoruz. gezi sirasinda alman yesiller partisinin temsilcilerinin, hatta o tarihteki es baskaninin taksim'de olmasi bu dusuncedekilerce protestolarin dis mihraklarin eseri olduguna iliskin acik bir delil sayilmisti. burada sanirim analitik dusunme becerisindeki eksiklikler de rol oynuyor. korelasyon, nedensellik ve nedenselligin yonu konularindaki farklar pek anlasilamiyor.
 • gezi'de dışarıdan destek olmadığını ispatlamak için çırpınan ergenlerin hezeyanıdır. öncelikle söyleyeyim, sırf kendinizi ikna edebilmek için bu tarz başlıklar altında destan yazmanıza gerek yok. hepimiz çok iyi biliyoruz ki, gezi'de dışarıdan gelen bariz bir yönlendirme ve destek vardı. iran olaylarına bakış açınızı bu konu çerçevesinden taşırmanızda fayda var. tam da ortadoğu bu kadar karışmışken, arabistan-iran ya da daha açık tabirle amerika-rusya savaşı, boy gösterirken, iran'da yaşanılanların "temiz bir halk devrimi" olduğunu iddia etmek ahmaklıktır.
 • üçüncü sınıf ortadoğu ülkesi fışkısıdır.
  buna inanana sorarım; fransa sokak eylemlerini kim desteklemiştir?
  ürdün mü? * *
 • bunu diyen filistin olayları için dış mihrak demez ve net ikiyüzlüdür

  geri kalan ıstisnalari için:

  (bkz: los angeles ayaklanması)
  (bkz: iran devrimi)
  (bkz: 12 şubat 2012 yunanistan olayları)
  (bkz: berlin duvarı'nın yıkılması)
  (bkz: ekim devrimi)

  aklıma geldikçe listeyi uzatirim
 • aslında faşizm kendini sürdürebilmek için mi dışardan gelen etkilere kapatır?yoksa dışardan gelen etkilere kendini kapattığı için mi faşizmdir?
  bence bu iki durum yerine göre iç içe geçer,karşılıklı olarak taraflara avantaj sağlar, ta ki o ülkede ki salaklar, tartışmaktan çok, çalışmak, üretime odaklanmak, bilimi esas almak ,kültür,sanat,spor konularında da öncü, refah ve mutluluk seviyesi her milletle yarışabilecek düzeyde olan, tam bağımsızlığını kazanmanın önemini kavrama konularında tam mutabakat sağlayana kadar.

  yani sen bunları sağlarsan kimse seni kolay kolay karıştıramaz.gerisi boş.
 • içinde gizli ırkçılık barındıran geyik.

  batılı bir ülkede bir protesto olsa bu pek “gizli servislerin oyunları” ile açıklanmaz. sallıyorum kanadalılar birşeyi protesto etse kimse bunu “abi amerika olası nafta müzakerelerinde elini güçlendirmek için kanada’yı karıştırıyor” demez.

  ama batılı olmayan bir toplumda hemen bu geyik yapılıyor. kanadalılar birşeyleri protesto edebilir de iranlılar, venezuelalılar, ukraynalılar, türkler gibi batılı olmayan toplumların birşeyleri protesto etmeye hakkı yahut kabiliyeti yoktur. bunlar ancak dış mihrakların gazlamasıyla ya da bunların organize etmesiyle protesto eder mesajı veriliyor

  ya da daha da beteri..batılı olmayanlar kendileri için neyin iyi olduğunu tayin edemeyecek kadar ilkel ve aptallardır. “emperyalizmle mücadele” dururken “tali meseleleri” dert edinerek “emperyalizme maşalık ediyorlar”