• tavşan kulaklı telefon kılıfı.
  • eğer kitsch toplumun genelinin tüketimi için ortaya konmuş olup sanat değeri taşımayan ancak sanata dair ögeler içeren eklektik bir biçim, doğrudan bir eylemin estetize edilme çabası ve dolayısıyla gerçeklik algısından uzaklaşma ise; kitsch, x-art'tır.
  • lcd üstündeki danteldir.
  • kitsch , almanların türkler ve insanlığın genel absürd hali için bulduğu onca kelimeden daha betimleyici bi kelime..

kitsch mesela ,çok ünlü çok zengin biri çok lüks bi yerden çıkarken kameraya takılan , para dilenen sokak çocuğu gibi.. bi tarafta kırmızı halı ve mekanın girişindeki bodyguard denen modern zamanın ısır diyince atlamayı bekleyen iki ayaklı köpekleri , neon lambalar ve dışarı taşan dum tıs dum tıs sesi bi yanda aldığı parayı büyük ihtimalle onu çalıştıran babasının mahallenin meydanından gelen darbuka sesleriyle rakı içmesine harcayacak olan sümüklü sokak çocuğu..

havuzlu mavuzlu , ışıkları kendiliğinden yanan , aşağıdan kapı çalınca kim olduğunu gösteren kameralarla dolalı 200 bilmem ne kaç metrekare plazanın manzarasından görülen bim tabelası..

dünyadaki en karizmatik duruşlu olduğuna kanaat getirilen adamın , ameliyattan 5 dakika önce 3-4 bücürük ööğrenciyi el işaretiyle etrafına toplayıp , röntgene bakıp "şimdi argadaşlar" diye iç anadolu şivesiyle konuşmaya başlaması..

beylerbeyinde starbaks muadili roberts coffeenin tam 5 adım ötesinde yıllardır mustafa keserin sahne alması..

avrupada bi hard rock kafenin önünden sabahın ilk ışıklarıyla geçerken farkedilen , gurbetçilerden birinin tam da o kahverengi uzun tabureleri bara kaldırıp paspas yaparken son ses "bir teselli ver"i dinlemesi..

sonra duygu yumakları da kitsch örnekleridir..

sinirden artık bütün boyun damarları kalp yetersizliği olmaksızın da belirginleşmişken , tam böyle senin ben ananı avradını diye küfredicekken kendi haline bakıp kahkahalarla gülmeye başlamak..

aşık olunan adamı bütün gün görebilmek için aynı yerde volta atan kızın , adam görünmeye başlayınca keklik gibi sekip tuvalete saklanması..

çok şiddetli kavga edilen adamın bi anda boynuna atlayıp ağlama isteği..

sadece seks yapıcaz bak diye sözleşen 2 arkadaşın bi ay içinde düşündüm de yani yaş oldu 27 hani şimdi hömm diyerek evlenmesi..

şefkatli şefkatli sevişen kızın bi anda şiddetle çocuğun saçlarını çekmesi..

kitsch kitsch denen olay , leş gibi olan sentezlerdir..

benim bugünümün kitschi elimde bey lahmacun paketiyle happy moonsa gidip limonlu cheesecake istemem oldu..

kitsch aslında kafkanın çirkinliğini , bülent ersoyun ucubeliğini , zeki mürenin makyajını iğrenç bulmak filan değil.. iğrenç bulmayı beklerken garip bi biçimde sahiplenmek..

alman başlayıp türk bitirmek..

anlam verilemeyen absürd durumlar.. kitsch anları farketmek lazım.. çok kömikler..

yaşasın kitsch geber homhomluk..

büdüt:

almanca bazi kelimeler var ki, turkceye mot a mot cevrilmeleri imkansiz. misal zeitgeist icin sadece zamanin ruhu demek yersiz kalir, zira hem alman edebiyatinda hem alman felsefesinde zeitgeistin cok daha derin manalari vardir.

wille icin istek demek de ayni yuzeysellige dusmek demektir.. kitsch kelime manasiyla yoz olmadigi gibi, sanatta ve edebiyatta yeri olan basli basina bi kavramdir..

uzun yazmaya tahammulu olmayan insanlar, entellektuelligi kimseye yakistiramayarak kendi komplekslerini ortaya cikarmak disinda bi sikime yaramiyolar bana sorarsaniz..

butun olay, entelle entelektuel arasindaki farki anlayabilecek noronlara sahip olmakta..

burasi kelimelerin enine boyuna yazilmasi gereken bi ortam.. kimisi burayi sadece abuk sabuk link vermek icin kullanir, kimisi kari kiz dusurmek icin onlar beni irgalamaz.. fakat su meshur kelime manasina bakarsak, burasi bi sozluk.. sozlukte de, kelimeler konusulur, anlamlari kisisel yorumla birlestirilir..

olay bu kadar basit.. alman dili ve edebiyati ogrencileri bile, almanca kelimeleri turkceye cevirmenin zorlugundan bahsederken, olaya bunun karsiligi budur daha da yazmaya gerek yok demek, harbi harbi yozluktur..
  • insanlarin yoz yerine kullanip hakkinda sayfalarca yazinca entellektüel olduklarini düsündükleri kelime.

halbuki iki kelime arasinda zerre fark yoktur.
  • almanca bazi kelimeler var ki, turkceye mot a mot cevrilmeleri imkansiz. misal zeitgeist icin sadece zamanin ruhu demek yersiz kalir, zira hem alman edebiyatinda hem alman felsefesinde zeitgeistin cok daha derin manalari vardir.

wille icin istek demek de ayni yuzeysellige dusmek demektir.. kitsch kelime manasiyla yoz olmadigi gibi, sanatta ve edebiyatta yeri olan basli basina bi kavramdir..

uzun yazmaya tahammulu olmayan insanlar, entellektuelligi kimseye yakistiramayarak kendi komplekslerini ortaya cikarmak disinda bi sikime yaramiyolar bana sorarsaniz..

butun olay, entelle entelektuel arasindaki farki anlayabilecek noronlara sahip olmakta..

burasi kelimelerin enine boyuna yazilmasi gereken bi ortam.. kimisi burayi sadece abuk sabuk link vermek icin kullanir, kimisi kari kiz dusurmek icin onlar beni irgalamaz.. fakat su meshur kelime manasina bakarsak, burasi bi sozluk.. sozlukte de, kelimeler konusulur, anlamlari kisisel yorumla birlestirilir..

olay bu kadar basit.. alman dili ve edebiyati ogrencileri bile, almanca kelimeleri turkceye cevirmenin zorlugundan bahsederken, olaya bunun karsiligi budur daha da yazmaya gerek yok demek, harbi harbi yozluktur..
  • bence türk insanının ev dekorasyon anlayışını tanımlayabilecek olan yegane kelime budur. yalnız sorun şu ki ben bu kelimeyi yazabiliyor ancak telaffuz edemiyorum dolayısıyla fazla kullanma imkanım olmuyor ne yazık ki.

evimi satmaya karar vermiş ve başka bir ev alacak olmam nedeniyle yaklaşık 10 gündür sahibinden, milliyet, hürriyet vs internet sitelerini ve emlakçıların gezdirdiği evleri de katarsak yüzlerce ev gördüm ve görmeye devam ediyorum. kör olacam bu kadar zevksizlik nedeniyle. evin kullanım durumu boşsa şükreder hale geldim.
  • tam karar vermemekle birlikte izmir kaya termal otel'in lobisinde olan at heykeli.
    hemen girince sağ tarafta siyah ve pleksiglas gibi bir malzemeden birebir at ölçülerinde yapılmış bir heykel, buraya dek normal iste bundan sonrası fena zira bu heykelin kafasında bildiğin aydınlatma abajur var.
    heykel desen değil lamba desen değil, bilemedim ve tek bildiğim hayatımda bu kadar çirkin bir obje görmediğim. ilk fırsatta bir foto çekip koyacağım.
  • camp ile aralarında sıkı ilişki vardır. tıpkı camp gibi kolay anlatılmaz ama görünce anlarsın.

sarı peruklu zerrin camp'tir.
    sahte sarışın gülizar kitsch.

atarlı gülistan

not: ölmüş olan link yerine yenisini öneren sinefilozof'a teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap