şükela:  tümü | bugün
  • çoğu insanın, muhtemelen kivi kabuğunun "çirkin" görünümü nedeniyle yapmadığı eylem. oysa ki, kiviyi kabuğuyla yemenin önemli avantajları vardır.

bu avantajlardan ilki, tahmin edilebileceği üzere, kivi kabuğunu soyma eziyetinden kurtulmaktır. kiviyi bir kayısı gibi, erik gibi yiyebilme özgürlüğüdür.
    diğer bir avantaj, ekşi tadı sevenler için ekşi bir tad sunmasıdır ki bence tadını oldukça güzelleştiriyor.

en önemli avantajını sona bıraktım, wikipedia'ya kulak verelim: (ingilizce'den çeviriyorum)

"kivi kabuğu tamamen yenebilir bir bölgedir ve yüksek miktarda diet lifi içerir. bir araştırmaya göre tamamen olgunlaşmış bir kivi diğer meyvelere oranla 3 kat daha fazla lif içerir. buna ek olarak, vitaminlerin çoğu kabuğun hemen altında olduğu için, kabuğu soyulmamış bir kivi, kabuksuz haline oranla çok daha fazla c vitamini içermektedir. " [1]

sonuç itibariyle, kivinin kabuğu lezzetlidir, besleyicidir, candır. yeyiniz, yediriniz...
  • domuz gribi sayesinde moda demeyelim ama epey yaygınlaşmış bir kivi tüketme biçimidir.

bendeniz ise bir kaç sene evveldir; ham haldeki kivileri soymakla uğraşamamaktan kabuğuyla yemeye başlamıştım. ilk defa tembelliğimin hayırlı bir şeye yaradığını görmek sevindirici bu bakımdan.

önerim kabuğunu güzelce yıkayın, bi de biliyorum biraz tarantula yı andırıyor.
  • atı nallarıyla yemek çok faydalıymış mesela. at dokunuyo derseniz, acık yeleleri yımışayana kadar haşlayın öyle yiying derim. bütün vitamini nalındaymış. muzu da ağacıyla yemek lazımmış varsa maymununu ayıklamadan. kayk kuyk diye baarmasına aldırmadan.

sonuç itibariyle, atın nalı lezzetlidir, besleyicidir, muz ağacının maymunu candır. yeyiniz, yediriniz.
  • okurken bile dişimi kamaştıran tavsiye ki şeftaliyi tutamayan insanlardan olarak kivi de aynı grupta benden tarafa.
  • bir keci tarafindan yapiliyorsa normal insan yapiyosa sakat olan hareket. o kisi muzu da kabuguyla yer kolayi tenekesiyle icer.
  • bunu yapan insanlara, bitkilere faydalı diye gübreyi de yemektedir. ekmeksiz. azotu mazotu herşeyi var sonuçta gübrenin. haklılar.

not: hakkaten aklı evvel, adına şifacı diyen tip görmese bari bu yazıyı. tvye çıkar, gübreyi satar, alıp yiyen de olur.
  • göt ister.
  • bunu yapan bunu da yaptı.

(bkz: ananası kabuğuyla yemek)
  • zaman zaman yaptığım eylem, özellikle kiwinin kabuğu inceyse.