şükela:  tümü | bugün
 • twitter'da #kıyafetimekarışma etiketiyle paylaşılan güzel bir çalışma.

  kapalı kadınlarımızın yobaz, mini etek giyen kadınlarımızın ahlaksız olarak yorumladığı ülkemizde desteklenmesi gereken etkinliktir. başta kadınlarımız olmak üzere herkesin desteklenmesini umuyorum. bu çirkin önyargılardan kurtulmuş, tek yürek olmuş bir türkiye için önemli bir adım.

  29 temmuz cumartesi günü saat 19.00'da kadıköy süreyya operası önünde toplanılması planlanıyormuş. kadınlar için adalet adı altında olacak etkinliğe daha önce belirttiğim gibi başta kadınlarımız olmak üzere özgür düşünceli herkes katılır umarım. sorunsuz, provokatörlerden uzak bir etkinlik olmasını diliyorum.
 • bugün en parlak rujum ve en kısa eteğimle içinde bulunduğum yürüyüş. hep beraber sadece benim eteğim kısa olabilsin diye değil başkasının başı kapalı olabilsin, her sokakta var olabilelim diye yürüdük. kısacası, kimse bize karışamasın diye, özgürlüğümüz için yürüdük.
  türkiye'de kadın olmak zor. belki bu zorlukların içinde kıyafet çok önemsiz gözüküyor, ama değil. küçük küçük atacağız adımları. bu daha başlangıç mücadeleye devam.

  bugün kadıköy çok güzeldi. umarım gelecekte de bizi böyle güzel günler bekliyordur.
 • tam bunu derken...

  #69838760
 • temeldeki amacını çok pozitif bulduğum slogan. ancak kafamı kurcalayan bir yer var o da şu;

  türbanlı kadınların kıyafet özgürlüğünü savunurken aslında tercih ettikleri bu giyim şeklinin bir dayatma oluşu. bu kadınların kapanmalarının ardında bambaşka ve hiç de kendi iradelerine bırakılmış olmayan nedenler yatıyor. türban takmayan hemcinslerine bakış açıları tabi ki takdire değer ancak keşke bu "özgürlüğü" kendilerine de verebilseler.
 • sloganı “şortuma da, baş örtüme de karışma” olan eylem. 29 temmuz 2017 günü kadıköy'de icra edilmiş.

  şimdi, benim bu konudaki düşüncem şudur:

  kıyafet sorunu, ne kendi başına kıyafet ne de bir kadın sorunudur. düzen bazlı bir konudan bahsediyoruz...

  yeni bir rejim kurulmak isteniyor. bu rejimde kadının yeri çocuk doğurmak, erkeğine hizmet etmek, ucuz işçi gücünün de temelini oluşturacak dinci ideolojiyi benimsemiş genç nesiller yetiştirmektir.

  kadının giyim tarzına ilişkin belirlemeler de bu yeni rejimin nedeni olan egemen sınıf siyasetinin gereğidir.

  “şortuma da, türbanıma da karışma” demek, şort giymeyi yasaklamayı kafasına koymuş bu yeni rejime destek vermek demektir. liberallerin de bu söyleme destek vermeleri, kadını sınırlayan ve baskı uygulayan bu düzene karşı bir baş kaldırma değil, bu düzen içinde bazı itirazları dile getirmektir. dolayısıyla etkisizdir; bu baskıların kaynağı olan yeni rejim sürecine hizmet eder.
 • kıyafetime karışma goygoyunda şort, mini etek değil mesele, bunlar türbanı da geçtim kara çarşafı kabul ettirmek istiyor.
  tehlikenin farkında mısın eyy kavmi türk!
  kıyafetime karışma adı altında gericilik kendini sempatik ve mağdur göstermeye çalışıyor.
  kıyafetine nasıl karışmayayım?
  türban ilkokula indi.
  başı bağlı hakimler çıktı.
  şimdi de türbanlı generaller gelecekmiş.
  bu toplum nereye götürülüyor ozgorlok denilerek? islamcı' dan özgürlükçü mü olur lan?
 • (bkz: yeni yetmez ama evetçiler)
  o beraber yürüdüğün kadının inancı seninde kapanman gerektiğini söylüyor, belki bugün değil ama bir gün o kadın senin de kapanman gerektiğini söyleyecek. işte o gün pişman olacaksın kıyafetime karışma derken el ele olduğun için. yetmez ama evet diyip sonra ağlayan liboşlar gibi sen de başını kapattığında zorla ağlayacaksın dikkatli ol. şeriat geldiğinde okadının seninle kardeşimin şortuna karışma diye yürüyeceğini mi zannediyorsun.
 • son zamanlarda kadınlara karşı gerici-islamcı saldırıların artmasıyla birlikte oluşturulan eylemler bütünü şeklinde tanımlanabilir.

  lakin bu isim altında yapılan birtakım eylemleri "türbanıma da mini eteğime de karışma" tarzı yorarak hedef saptıranlar var. bunu diyen eylemleri anlamamıştır. kadın mücadelesi hayali bir şeye karşı verilmiyor, erkekler kıyafetimize karışmasın diye verilmiyor. bu iktidarın bizden 'götürdüklerine' karşı veriliyor.

  bir de twitter'da sürekli "örtülü-örtüsüz hepimizin mücadelesi" gibi şeyler görünce epilepsi krizi geçiriyorum. örtüsüz babanızdır arkadaşlar. açık babanızdır arkadaşlar. ben saçım gözüküyor diye açık/örtüsüz değilim. başka bir kadının kapanması üzerinden tanımlanmayacağım ve yine onun üzerinden var olmayacağım.

  mücadelemiz gerici/siyasal islam'a ve iktidara karşıdır. ramazan'da şunu giyemezsin, bu parkta gezemezsin diyenleredir ve bunu hedef saptırarak apolitikleştirmenize izin vermeyeceğiz! evet size diyorum liboş feministler. kadın mücadelesi apolitik değildir. bırakın şu her şeyi/herkesi kapsamaya çalışma ikiyüzlülüğünü.

  türkiye'de kadınlara iktidar tarafından açık saldırı var. 12 yaşında çocukların türbana sokulması aynı liberal feministler tarafından "inanç-aile" vs diye geçiştiriliyor (ki feminizmin özünde özel-kamusal hayat arasında ayrım yoktur, misal erkeğin kadına şiddet uygulaması da kamusal bir problemdir, özel hayat değildir) ya da genelde yorum yapmamayı tercih ediyorlar. ya da kadının 500 yıldır süregelen bir erkek sistem tarafından kapanması emredilmesi hiç kimsenin ajandasında değil sanırım? kimsenin ne giydiği zerre umrumda değil. türban çarşaf ne giyerseniz giyin fakat mücadelemizi apolitikleştirmeyin.

  yaşasın kadın mücadelemiz!
 • kurt cobain hırkama, leoparlı stilettoma, kırmızı kabanıma, deri zımbalı ceketime, siyah ojeme karışmayacak, afra tafra yapmayacak, gerçekten umursamayacak türbanlı bacı bulursam desteklerim. yoksa samimi olmaz değil mi? gericiliği meşrulaştırmak için şort gibi güya açıklığın sembolü olan bir giysinin adının baş örtüsü ile yan yana zikredilmesi bile hiç inandırıcı değil. eylemde kim daha çok sempati toplar hepimizin malumu.
  "açık" larla eylem yapsalar bile ben inanmıyorum tercihlerine içten katılacaklarına. bu şekilde kuşkuluysam sebebi gördüklerim ve yaşadıklarımdır. alt metni "sıra size de gelecek elbet" olan bir eylem bence. sempati beslemiyorum. eylem olur yan yana yürünür, çok geçmez yine bir şortlu darp edilir. beraber yürüme, kol kola ses yükseltme romantizmi güzel, gerçekler maalesef bambaşka. kafasını particilikle bozmuş bir türbanlının da erkek söylemi dışına çıkabileceğine inanmıyorum, hiç görmedim. kuran kurslarındaki çocuklarımızı rahat bırakın diye eylem yapsınlar? ama yapmazlar değil mi?
  tam da bu yüzden asla yanlarında olmam.
  ve evet, kıyafetime karışma.
 • yakın bir arkadaşımın çizimi ile yürümüş eylem, yürüyüşte çizimlerinin pankartlarını aradı gözlerimiz ama bulamadık.. ahmet hakan, ahmet ümit, ayşe arman paylaştı çizimi ama kimse kendisinden onedio gibi sözetmedi:
  https://onedio.com/…zar-cizer-bilgesu-yaprak-778768

  o çizim:
  https://www.instagram.com/…?taken-by=livanitataylor
  takip etmek için:
  https://www.instagram.com/livanitataylor/