şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tek başına senfonik bir müzik aleti olarak sur kullanılacak olan albüm.

şaka lan şaka! kendi dilimizde adam gibi şarkılar dinleyeceğimiz albümdür. madem ki türkçe artık, kısmet, hadi hayırlısı. oh be!
  • yakında ekranlarda dönmeye başlayacak olan ilk klibi 'su masalı' isimli parçaya çekilen 2008 çıkışlı almora albümü.
  • almoranın son albümüne adını veren parçası, sözlerini de yazalım tam olsun;

sonbaharın ışıkları geçiyor bulutlardan
    kanıyor rüzgarın kanadı
    sen bin yıllık uykundan uyanırken bir sabah
    susacak göklerin ağıdı

gecenin nefesi gökte
    vuruyor ışığın kalbine

sonsuza kadar sürmez bu çirkin zafer
    bu kıyamet senfonisi bir gün biter
    döner kırlangıçlar sürgün diyarlardan
    ve melekler de gün gelir elbet güler
    elbet güler

sonbaharın ışıkları geçiyor bulutlardan
    kanıyor rüzgarın kanadı
    sen bin yıllık uykundan uyanırken bir sabah
    dinecek rüzgarın ağıdı

gecenin nefesi gökte
    vuruyor ışığın kalbine

sonsuza kadar sürmez bu çirkin zafer
    bu kıyamet senfonisi bir gün biter
    döner kırlangıçlar sürgün diyarlardan
    ve melekler de gün gelir elbet güler
    elbet güler
  • almora'dan beklenmeyecek kadar kötü bir albüm. hatta çok çok kötü bir albüm. her zaman türkçe sözü bu müziğin içine çok güzel oturttuklarını düşündüğüm almora bu sefer tam anlamıyla çuvallamış.
  • almora'nın 2008 martında çıkan albümü. albüm iyi güzel de o tılsım denen şarkı nasıl bir şarkıdır öyle? bir şarkı öyle bir vokalle niye mahvedilir? anlamadım gitti.

vokalist için: (bkz: bilge kocaarslan)
  • almora'nın nihayet deği$tiği albüm.

$imdiii, döndürmeden, evirip çevirmeden söylemem lazım, beni hiç tatmin etmedi bu albüm. tamam dört albümdür "hacı artık yeni $eyler yapın, hadi be hacı be :((" deyip duran güruh dahilindeyim ve lakin beklediğim bu değildi. bunlara rağmen kötü bir albüm değil, sadece gruptan ne beklediğinizle alakalı olarak daha fazla sevebilir ya da hepten uzakla$abilirsiniz. kendimce açıklamaya çalı$acağım olup biteni...

bi kere almora'nın sound'u tam anlamıyla deği$mi$. eskisi kadar keskin ve hmm, hızlı değil, aksine daha kolay eri$ebilir, kulakları yormayan bir sound çıkmı$ ortaya; fakat bu beni rahatsız etti, açıkçası shehrezad albümündeki sound'u fazlasıyla tercih ederim bu yeni yakla$ıma. asıl enstrümanlar çok boğuk kalmı$ sanki, senfonik öğeler her yerde duyuluyor artık; fakat bu yapı müziğin "metal" kısmını geriye mi atmı$ ne? bu $ahsım adına grubun geriye attığı bir adım; ancak bu tür müziğe pek alı$kın olmayan yahut yeni dinlemeye ba$layanlar çok güzel bi giri$ noktası te$kil edebilir, bunu da belirtmek elzem.

almora $arkılarının belli bir formu vardır, bilenler bilir. sözler ve müzik belli kalıpları takip ederdi bugüne değin, bu albümde bu kalıplar bayağı bayağı deği$mi$ gibi geldi bana. sololar eskisi kadar vurucu değil, gitar tonlarını pek severdim bu grubun; hatta sırf soloları için kur$un asker gibi korkunç vokalli parçaları dahi dinlediğim olmu$tur, bu albümde sololar tüm orkestrasyonun altında boğulmu$ sanki, çoğu vakit de o eski teknik ve hızlı soloların yerine yava$, bir hayli melodik sololar mevcut. kötü demek haksızlık olur; fakat bana heaven's fire gates yahut güne$in ozanları gibi parçalardan aldığım keyfi katiyen vermiyorlar.

sözler daha iyi! almora'nın sözlerini genelde bayık bulurum. konsept dört albümdür üç a$ağı be$ yukarı aynıydı; gerçi çok büyük de bir beklentim yok o hususta kendilerinden, yine de daha elle tutulur $eyler görmek istiyor insan. bu albümde bu açıdan çok daha olgun bir almora var kar$ımızda.

ay ı$ığı sava$çısı (kalihora's song tadı var bunda), kıyamet senfonisi, su masalı ve sonbahar en sevdiğim $arkılar oldu. tılsım'sa vokalleri hasebiyle bir hayli rahatsız etti $ahsımı.

sözün özü, almora sonunda kendini yenilemi$, rotasını nispeten farklı bi yöne çevirmi$, ilk dört albümün kopyası bi be$inci albüm koymamı$ önümüze. bu açıdan takdire $ayan ve bu albüm gayet keyifle dinleniyor, bunu da belirtmem lazım. müziğin sertlik dozajı bir hayli azalmı$, bu metal sever bünyeleri bi miktar uzakla$tıracaktır almora'dan; lakin tahminim grubun pek çok genç hayran kazanmasına sebep olacağı beri yandan. ba$larda da belirttiğim gibi, müzikte sertlik ve teknikten ziyade melodi zenginliği arayan kitle için almora'yla tanı$ma fırsatı doğuracak olması gibi bi durumu da sezmiyor değilim.
  • son albümü tesadüfen, aynı 2 sene önceki gibi "aa almora yeni albüm çıkarmış, süper" diye aynı yerden aldım, ancak "daha ne yapabilirler ki" diye tereddütlüydüm. buna rağmen albümü dinleyince, şarkıların sözleri genelde kısa kalmasına ve tekrarlanmasına rağmen güzel buldum genelde.

bu albümde şarkıların geneli daha melodik. önceki albümlerdeki sert şarkılar pek kalmamış. sound'da biraz yumuşama olmuş ama grup tarzını temelden değiştirmemiş. melodik yönü ağır basan şarkılara yer verilmiş bu albümde. shehrazad grubun en iyi albümüydü bence, daha sonra 1945 biraz yavan gelmişti gelişmiş senfonik özelliklere rağmen. bu son albümü de bir shehrazad kadar tutmasam da, şarkıların genelindeki melodiler, zenginleşen senfonik öğeler ve özümsenebilirlik açısından beğendim açıkçası. yeni solist duygu şahin genelde iyi, ogün sanlısoy'un 3. şarkıdaki katılımı da faydalı olmuş.
  • naim dilmener'e göre 2008 yılının en iyi üçüncü yerli albümü.

http://www.milliyet.com.tr/…arsiv&articleid=1033836
  • almora'nın gates of time ve shehrazad'dan sonra düşüşe geçen çizgisini tekrar ayağa kaldırdığı en progresif, en sağlam altyapılı ve bence en iyi albümüdür. söz konusu başarılı ilk 2 albümde bile enstrümanlar bir nevi devrelik oynayan futbolcular gibi nöbetleşe icra ediliyor ve "flüt solosu bitti mi, şimdi keman solosu sırası" gibi bir anlayış söz konusuydu. ancak bu sefer enstrümanların üstüste kaydedildiği, sözlerin çok güzel yazıldığı, şarkıların çok iyi kurgulandığı bir albüm var karşımızda. pentagram'ın başını çektiği bir dolu türk metal grubu ve albümü dahil dr. skull rools 4 fools ve wory zover'dan beri bu kadar iyi bir heavy metal albümü dinlememiştim türkiye'de dersem çok da abartmış olmam.
  • almora'nın 0-8 yaş grubu için doldurduğu ninni albümüdür. "gothic metal yapacaz" diye stüdyoya giren türk power metal grubunun hüzünlü başarısızlığının ismidir. abi, neydi o ilk üç albüm***, üzüyorsunuz adamı onlardan sonra bunun gibi albümlerle.