şükela:  tümü | bugün
 • kuran'ın kıyametten bahseden ayetlerini okuyan birinin rahatlıkla fark edebileceği durum.

  kara delikler, genel olarak, büyük yıldızların süpernova patlamalarından sonra kendi içlerine doğru çökmesiyle oluşuyor.

  kuran'da, necm (yıldız) suresi'nin başında, "çöküp öldüğü zaman yıldıza ant olsun!.." denilir. bu ayette geçen hevâ fiili sözlüklerde şöyle açıklanır: bir şey yukarıdan aşağıya düşmek, yükselmek, (anne) çocuğunu kaybetmek, (kartal, şahin vb.) avın üzerine süzülüp yıldırım gibi inmek, (deve) binicisini hızla götürmek, yürüyüp gitmek, süratle gitmek, ölmek, (rüzgar) esmek...

  vakıa suresi'nin 75-76. ayetlerinde ise, dikkatler yıldızların mevkilerine çekilir: "yıldızların düştüğü yerlere yemin ederim; gerçekten bu, çok büyük bir yemindir!.." bu ayette geçen mevki' kelimesi arapça sözlüklerde, "bir şeyin düştüğü yer" olarak ifade edilir.

  kara delik; şüphesiz evrendeki en ilginç şeydir!.. öyle ki; etraflarındaki olay ufkunun ötesine, mevcut fizik bilgilerimizle geçemiyoruz.

  kara delikleri; küçük bir hacme sıkışmış büyük kütleler olarak tarif edebiliriz. örneğin; xte j1650-500 kara deliği 5-10 güneş kütlesine sahipken; çapı sadece 24 kilometre kadar... tabii hepsi bu kadar küçük değil; evrenimizde çok büyük kütlelere ve çaplara sahip kara delikler mevcut. bu konuda, 6 milyondan fazla seyredilmiş şu videoya bakabilirsiniz.

  peki bir "kara delik" yakın gelecekte dünya için bir tehlike oluşturabilir mi? cevap; kesinlikle evet!..

  teorik hesaplamalara göre, bizim galaksimizde yüz milyonlarca kara delik mevcut olmalı... peki bunlar nerede?

  kara deliklerin bir kısmını, doğrudan ya da dolaylı olarak tespit edebiliriz. ancak, uzay boşluğunda tek başına seyreden bir kara deliği, çevresindeki bir şeye saldırmadan önce fark etmemiz söz konusu değil...

  boş uzayda güneş sistemine doğru hızla yaklaşan bir kara delik varsa eğer, onun varlığını da ancak "kıyamet kopmaya başladığında" fark edebileceğiz.

  kuran'da necm (yıldız) suresi'nin 57. ayetinde, kıyametten bahsedilirken, "yaklaşmakta olan, yaklaştı." denilmiştir. yine, kıyametten bahsedilen bir yerde (81/15-16), "süpürerek akan saklı yıldızlara yemin ederim!.." denilmiştir. bu ayetlerde geçen, "hunnes", "cevâr" ve "kunnes" kelimeleri, sırasıyla, "henese", "cerâ" ve "kenese" fiillerinden türemiş olup, bu fiiller de arapça sözlüklere göre, sırasıyla, "(yıldız için) gizli olmak, gizlenmek", "akmak, (at) koşmak, (gemi) yüzüp gitmek" ve "(evi) süpürge ile süpürmek" anlamına gelir. burada verdiğim bilgileri, herhangi bir arapça sözlüğe bakarak rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

  güneş sistemindeki gezegenler, merkezdeki bir güneş kütlesi sayesinde yörüngelerinde yüzer. "küçük bir kara delik" bile; onlarca güneş kütlesine sahip olacağından dolayı, bu dengeyi rahatlıkla bozabilir.

  kuran'da, kıyamet için, "göklere ve yere ağır gelmiştir (gökler ve yer onun ağırlığını kaldıramaz)" (7/187) denir. farklı şekillerde anlaşılmaya müsait olan bu ifade, gerçekten oldukça dikkat çekicidir.

  mevcut bilimsel bilgilerimizle, güneş sistemimizin bir kara delik tarafından taciz edilmesi halinde, neler olabileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. işin ilginç tarafı, bu bilimsel senaryolarla, kuran'da anlatılan kıyamet sahnelerinin bire bir örtüşüyor olması...

  mesela şu videoda, gezegenleri ve uyduları güneş'ten daha fazla çeken bir kara delik nedeniyle, gezegenlerin ve uyduların etrafa salınacağından; dünya'ya çeşitli meteorların çarpacağından ve kara deliğin öncelikle dünya'nın atmosferini yutacağından bahsediliyor.

  kuran'da gezegenler için "kevkeb (çoğulu: kevâkib)" ve yıldızlar için "necm (çoğulu: nucûm)" kelimeleri kullanılmıştır. buna göre, kıyamet günü; gezegenler saçılıp dağılacaktır (82/2). bu ayette geçen, "intesere" fiili dağılmak, saçılmak, yayılmak anlamlarına gelir.

  kuran'da, 81/11'de, şöyle denir: "gök, soyulup sıyrıldığı zaman." bu ayette geçen "keşeta" fiili arapça sözlüklerde "(bir şeyden) örtüyü kaldırmak, (yüzünü örten şeyi) yüzünden çıkarıp açmak, (devenin) derisini soymak" anlamlarına gelir.

  dünya'ya çarpan meteorlar, denizlerdeki/okyanuslardaki suyun buharlaşmasına yol açabilir. şu videoda bu durum açıkça ifade ediliyor.

  kuran'da da, denizlerin tutuşturulup fışkırmasından, kabarıp yükselmesinden bahsedilir (81/6. ayette geçen seccere fiili bu manalara gelir).

  şurada dünya'ya çarpan bir asteroidin nasıl bir görüntüye yol açabileceği anlatılıyor; kuran'da ise, göğün yarılıp kıyamet günü (erimiş) yağ gibi (kıpkırmızı) bir gül olacağından (55/37) bahsedilir. ilgili ayetin okunuşu sırasında "...şakk(at)..." denirken, adeta bir "çarpma" hissedersiniz...

  şu videoda, güneş gibi bir yıldızın bir kara delik tarafından nasıl yutulduğunun animasyonu mevcut.

  kuran'da, kıyamet anı anlatılırken, "güneş katlanıp dürüldüğü zaman..." (81/1) denilir. burada kullanılan "kevvere" fiili, arapçada "başına sarık sarmak" eylemini anlatmak için kullanılır. yine başka ayetlerde, "güneş ve ay bir araya getirildiği zaman..." (75/9), "gökler, katlanıp bükülmüştür." (39/67), "göğü, kitapların sayfasını katlar gibi* (rulo yapıp) katladığımız an..." (21/104) denilir.

  *not: burada kastedilen şunun gibi bir şeydir.

  daha fazlasını yazabilirim ama bu kadarı yeterli sanırım.

  en doğrusunu allah bilir.
 • (bkz: tamam)
 • güneşle etkileşime girmesi beklenen en yakın karadelik samanyolunun merkezindeki sagittarius a olup, kendisi supermassive sınıfı bir karadelik olduğundan başını alıp bir yerlere gitmesi gibi birşey söz konusu değildir. zaten sagittarius a'nın güneşi yemesinden çok uzun zaman önce güneş kendi yaşam ömründeki ileri fazlara geçiş yapacak, çapı oldukça artacak ve dünyayı yutacaktır.

  güneş sistemine yaklaşmakta olan serseri bir karadeliğin varlığı da gayet tespit edilebilecek bir olaydır. bir karadeliğin olay ufkundan dışarı foton kaçamaz bu doğru ama kara deliklerin accretion diskleri vardır ve bunlar tespit edilebilir. özellikle yolculuk ettiği iddia edilen bir karadelik yolu üzerinde pek çok yıldız ve galaktik tozla etkileşime gireceğinden sol şeritte selektör yapan bmw gibi gelecektir üstümüze üstümüze.

  kıyamet senaryolarından konuşmak istiyorsak sizi gamma ray burstlere alalım.
 • oo gelmiş gene bir tatlı su müslümanı. bu da kuranda yazıyordu değil mi? ama ne hacet ki gene gavurlar buldu. hadi babacım siz oruç sakızdan bozulur mu diye tartışmaya devam.
  tamam anladık her şey kuranda yazıyor. ok!
 • karadelik, imansız insanlar tarafından keşfedilmeden önce nasıl gerçekleşeceğini düşünüyordunuz? peki sur’a üfleme hangi aşamada gerçekleşecek? ilim adamları böyle pasta yapmayı nereden öğrendi?

  bir iddia
 • bu insanlık neden delik görünce dayanamıyor? hep bi içeri girmek istemeler, görmek istemeler falan.
 • önceden söyleseydiniz de fotoğrafını çekmeseydik bari.
 • her bilimsel ilerlemeden sonra müslümanların bu kuranda var diye ayetleri bilimsel ilerlemeye göre yeniden uyarlaması
 • insanlık ve canlılar için önemi olmayan konu.
  çünkü güneş dünyayı yutmadan çok önce dünya kavrulmuş olacak ve tüm canlılar yok olacak. diyelim ki bu 40 milyon yıl sonra olacaksa, kara delik tarafından yutulmak, çok daha sonra, belki 40 trilyon yılın ardından gerçekleşecek bir olay.
  şunu izleyince zihnin açılacak:
  zamanın sonuna yolculuk
  edit: bkz.