şükela:  tümü | bugün
 • göl, akarsu ve deniz kıyılarında yapılan balıkçılık sporu.
 • çok uzun yıllardır deniz kenarında yapmaktan büyük keyif aldığım stressavar.

  her güzel şey gibi bunun sonu da yaklaştı. en önemlisi, balık kalmadı marmara denizinde. trolcüler, denetimsiz avlanma, kontrol edilmeyen balık hali, vb. nedenler balığın sonunu getirdi. her tarafı deniz istanbul'da, çiftlik balıkları satılıyor artık (çupra,levrek,alabalık vs.)
  ama asıl balık tutma keyfini bok eden, maalesef kıyı balıkçılığı gibi zevke ve keyfe dayalı bir hobiyi, tutma/avlanma hırsına yenik düşüp amaç haline getiren lavuk sürüsü. kamışı eline alanın geldiği, başkalarına saygısız bu güruh, adam gibi insanları buralardan kaçırdı. keyifler bunlar yüzünden ciddi bir eziyet oldu. adam lüferin küçüğünün küçüğünü tutuyor, ''abi yazık bırak suya '' diyorsun anasına küfretmiş gibi bakıyor.
  eskinin beyefendi, kısık radyo eşliğinde sohbet edip balık tutan, hem denize hem çevreye saygılı insanlarının yerini bu düdükler aldı.
 • dünyanın en tırt aktivitesi.
 • en güzeli kültür balıkçılığıdır. daha temiz ve ideal koşullarda ağır metal tehlikesi olmadan balık elde etmek mümkün.

  denizlerin içine etmenin manası nedir?
 • yetmiş yaşındaki dedelerin ve ruhu yetmiş yaşında olan bebelerin yaptığı vasat aktivite. denizin ortasında olup rahatlıkla denize işeyip sıçabilme özgürlüğü varken ruh ve bedeni kıyıya hapsetmek düşünsel bi soykırımdır.
 • meraklısı için mükemmel bir aktivitedir. özen ve sabır ister. çadırlı-kamplı olanı daha bir keyiflidir. kar amacı güdülmez, harcanan para ile en kral balık satın alınabilir ancak zevki bambaşkadır. uykusuzluk-yorgunluk-sıcak-soğuk-yağmur dinlemeyen bir çeşit hastalıktır kendimden biliyorum.

  tekne balıkçılığına göre en büyük artısı dilediğin anda toparlanıp dönebilmektir.

  balık sevdalılarına not: sürdürülebilir avcılık için lütfen küçükleri geri salın, hırsınızın kurbanı olmayın. kıyılarda çöp bırakmayın, şişe-cam kırmayın, adamı hasta etmeyin. rastgele
 • ruhu dinlendiren aktivitedir. birkaç kafa dengi arkadaşla herşeyden soyutlanır ve kafayı resetlersiniz. tabi kontrollü olmak gerek. tehlike oluşturacak şekilde ateş yakmamak, etrafı, suyu kirletmemek şart. gece kamp kurmak ve tuttuğunuz balıkları ızgara yapmak olmazsa olmazdır. doğru olta ve yem bilgisi gerektirir. gece ışıklı şamandırası olan olta atıp ışığı izlemek zevklidir.
 • eli yüzü düzgün tiplerin pek bulaşmadığı bir aktivite.

  uykusuzluğa tahammülüm olmadığından sabah suyuna, geceden gidip sabahlamaya karşıyım. maksat, akşam üzeri sessiz sakin bira içerken arada bir adrenalin yaşamak.