şükela:  tümü | bugün
 • denizcilik işletmeleri'ne bağlı çoğu insanın varlığından haberi dahi olmadığı, ancak çalışanlarının boğazlarda olası bir tanker faciasının hemen her gece önüne geçtiği kurum... atraksiyon arayan gençlerin bir kaç hafta burada çalışmalarını tavsiye ederim, bir daha evden dışarı dahi çıkamaz olacaklardır...
 • 1997'den beri denizcilik işletmeleri'nden bağımsız , ayrı bir kamu iktisadi kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren kamu iktisadi teşebbüsü.
 • bir zamanlar hücum tulgarın başında olduğu kurumdu. varyag zamanında sıkça tv'lere konuk olurdu kurum ve başkanı
 • merkezi karaköy'deki eskidji'nin karşısında olan, kuruluşu ta montrö antlaşmasına dayanan müessese. türk boğazlarını kullanan gemiler, yüklerinin tonlarına göre fener ve tahlisiye ücreti ödüyorlar.

  boğaz'daki fenerlerle de bu kuruluş ilgileniyormuş.
 • artık amatör telsizcilik sınavlarını da yapan kurum.
 • yeni tip amatör telsizcilik belgelerini ehliyet gibi yapıp cüzdana koyulabilir hale getirdiler, üstüne birde 10 sene geçerlilik verdiler.
  daha ne olsun. su jeti hızıyla yetiştiler amatörlerin imdadına. kendilerinden daha güzel çalışmalarda bekliyoruz.
  selametle btk, hoşgeldin kıyı emniyeti.
 • kısaca kegm
 • küçüksu'da sabancı öğretmenevi'ne komşu boğaza sıfır konumda bulunan halka açık güzel bir tesisi vardır. etkinlikler için kiralanabildiği gibi rezervasyonlu (biz rezervasyonsuz gittik gerçi rastgele oldu biraz) bir şekilde yemek yiyebilmek, bir şeyler içebilmek de mümkündür. içecek ve tatlı fiyatları gayet makul ancak yemek fiyatları biraz normalin üzerindedir.
 • pek yakında ülkemin ileri görüşlü yöneticilerinin, über fikirlerinin hayata geçmesiyle beraber özelliğini birkaç sene içerisinde yitirecek olan kurumdur.

  mesala nasıl mı?

  şimdi ülkemizde sivil deniz taşımacılığı ile ilgili olarak bu kurumun oldukça fazla yetkisi var. mesela türk karasularında bir gemi karaya otursa kurtarma hizmetini bu kurum verir. boğazlardan ve denizlerimizden geçen her türlü gemiden fenercilik hizmeti karşılığı para alırlar falan...
  daha bir sürü gelir kaynağı var.
  yani aslında türk sınırları içinden geçen gemilerden alınan vergiler ciddi manada kuruma dolayısı ile ülkenin maliyesine dahil olmaktadır.
  keza kurtarma hizmetlerinde falan da aynı paralar maliyemize kalmaktadır.

  ama işte ileri görüşlü siyasilerin memleketin tüm satıhlarında olduğu gibi bu satıhta da özelleştirmenin çok büyük bir icraat olduğu kanaatiyle bu kurumun önemli gelir kaynakları özelleşmiş olacak.
  yani özel kuruluşlar fener hizmetini verecek, gemi kurtarmalara gidecek... ha bu süreç nasıl olacak özelleşen limanlarla beraber çevrelerindeki fenerlerin işletimi ve oluşabilecek gemi kurtarma hizmetleri de özel müteşebbislere kalacak.
  peki ülkemizde bu konuda özel müteşebbisler var mı?
  yok.
  gemi kurtarma işinin ağa babası hollandalılar... eee peki bu hizmetlere ödenen paralara nereye gidecek sizce?
  türkiye'nin maliyesine girmeyeceği için ecnebiden gelen para yine ecnebiye gidecek ve bizde kendi altın yumurtlayan tavuğumuzu kesmiş olacağız.

  memleketin önemli kurumlarını kendi elimizle mahvediyoruz...
  ee ne demişler...
  yetmez ama evet...
 • amatör telsizcilik sınavlarını yaparken sürekli olarak yuvarlak cümlelerle, net olmayan açıklama yapan * kurum. son örnek: daha önce yapılan açıklamadan anlaşılan, sınav başvurusunun sınavdan 10 gün öncesine kadar süreceği yönünde idi. lakin bugün sınava 11 gün olmasına rağmen, dün girip baktığımda kapalıydı.* ayrıca yetki kendilerine devrolduğundan beri sınav yeri ve kesin saatini özellikle başvurular bittikten hemen sonra açıklıyorlar ki o gün işi olma ihtimali olanlar zor durumda kalsın.
  zaten biz mevcut amatörlerin durumundan şikayetçiyken, gittiler birde sınavları iyice kolaylaştırdılar. sırf ezbere dayalı bir hale getirdiler, tek kelime ingilizce bilmeyen, ohm yasasından haberi olmayan, seri-paralel bağlama nedir duymamış, en önemlisi telsiz taşımayı sadece ego tatmin etmek için kullanan, cep telefonu faturasını kısmak için yol arayan insanlar amatör telsizciyim diyor, sonuçta da amatörlük yanlış tanınıyor, amatörlük deyince insanların aklına cb geliyor. bu gidişe derhal dur denilmeli. bu işi severek, gönülden yapan, bu alanlarda bilimsel çalışmalar yürüten amatörler öne çıkmalıdır.
  belgelerin süresini 3 yıldan 10 yıla çıkartmışlardır ancak belge almak için yaptığınız masraf eskiden herşey dahil 15tl iken şuan sınav+belge ücreti 90 tl olmuştur. öğrencilere uygulanan %50 indirimi görmezden gelemeyiz ama onu iyi düşündüler.

  not: entry'yi girip kenara atıp göndermeyi unutmuşum, entry tarihiyle yazıyı karşılaştırıp yanlış hesaplamışsın diye mesaj göndermemenizi rica ederim.