şükela:  tümü | bugün
 • deniz, doğal ve yapay göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinde bu yerlerin özelliklerini gözeterek koruma ve kullanma ilkelerini saptamak amacıyla düzenlenmiş 4.4.1990 gün, 3621 sayılı yasa.
 • yeniden yapılandırılacak kanun. yeni duzene gore kıyılarda imarlaşma artacak, denizin icine ile yapı yapılabilecek. mevcut hükümetin ve gecmişteki hukumetlerin de yaptıkları göz onune alınırsa, yeni imarlasmada belli bir vıkar cevresinin gozetilecegi, estetigin ve dogallıgın arka planda kalacagı kesin gibidir. bu yönü ile ürkütücü bir yasa olacaktır.
 • orman kanunu ve dağ kanununa kıyasla çok daha yumuşak, püfür püfürlük hallerini çağrıştıran kanun çeşidi.
 • kıyı kanunu değişiyor:sahillerimizde talana davetiye ediliyor.

  kiyilarimizin önemi

  kıyı alanlarımızın uzunluğu ve çeşitliliğiyle, kıyı alanlarımızda yer alan doğal kaynaklar ve kültürel değerlerden dolayı dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi olan ülkemizde bütünleşik kıyı yönetiminin, ülkemizin ekonomik ve kültürel gelişimi, insanlarımızın bugünkü ve gelecekteki varlıklılık durumları ve mutlulukları açılarından büyük önem taşımaktadır.

  eğer kanun değişirse sonuçlari

  - eğer sahil ve kıyı şeritlerimiz korunmazsa büyük bir ekolojik katliayama izin verilimiş olunur.
  - hükümet kendi kıyı kanunu’nu çıkartıyor.bu kanun ile kendi sermayesini oluşturuyor.
  - bu düzenlemenin kıyılarda yapılaşma koşullarını belirleme yetkisini kamu otoritesinden alıp, yatırımcılara verecek.
  - bu durum türkiye'nin turizm gelirlerini artırma çabalarına da darbe vuracaktır.
  - taslak aynen yasalaştığı takdirde tüm kıyıların yerli veya yabancı gerçek ya da tüzel kişilerce hazırlanacak fizibilite raporları doğrultusunda 'betonlaşma ve yağmaya' açık hale getirilecek.
  - sahil şeridinin kaçak yapı ve tesislerin cephe hatlarına çekilmesi de kıyılarda plana aykırı yapılmış yapı ve tesislere imar affı getirilmesi anlamına gelecek.
  - kıyılarımızda ve sahil şeritlerinde yapıcak yapılaşmayla söz hakkı yatırımcılarda olacak ve halkın doğal alanları daraltılacak.
  - ormanlarımızın kesimine izin veriliyor.yerine ağaç dikilmesi yerine para ödenmesi gibi maddeye izin veriyor.
  - doğal alanlarımıza yapılacak yapılaşmayla binlerce çeşit hayvan ve bitki çeşitleri yok edilecektir.
  - dünya küresel ısınmayla doğal kaynaklarını kayıp ediyor.bu kanun değişikliğiyle bunları görmezlikten geliyor ve yanlış politikalara devam ediyor.

  bizler sadece kendimiz için değil,
  halkimizin ve
  ülkemizin geleceği için
  mücadele ediyoruz
  emrah dinç
 • aslında kanunen istediğimiz otelin denizini / kıyısını kullanma hakkına sahibiz. çünkü kıyı kanununa göre kıyı, kamuya ait alanlardır (madde 6- kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz...) ama tabi hangi otel kıyı kanununa tam uyuyor ki de tutup kanuna göre size bu hakkı versinler. yine de kanunen mümkündür, denemeye de değerdir.
 • ak parti hükümetinin bir torba yasa içerisinde ırzına geçmeye çalıştığı sahillerimizi iyi kötü korumaya çalışan kanun.
 • kıyı kenar çizgisi kanun maddesi sayesinde kıyının dibine bina dikilmemesini sağlayan kanun.

  [www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.3621.doc? bunun sayesinde] bilimum inşaatların kumsalın bitiminden 50 metre geride başlaması gerekiyor. dolgu yapılan kıyıların yeni dolguları oyun bozancılık yapmıyor. dolgudan önceki kıyı çizgisi baz alınıyor.
 • binlerce otel ve plaj işletmesinin, hatta özel ev ve villalarının şu anda dahi çiğnemeye devam ettikleri kanundur.
 • değişiklik yapılıp yapılmadığından emin olamadığım kanun.