şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk akımı projesi kapsamında boru hattının denizden karaya çıkış noktası olarak, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir sit alanı olan kıyıköy seçilmiş. bu proje bizim için önemli ve destekliyorum ancak bir iş yapılacaksa adabıyla yapılmalı, tutupda sit alanından geçirilmemeli. eğer bu gerçekleşirse doğal mirasları katletme konusunda iyice gelişeceğimizden şüphe yok... belde halkı "size doğalgaz getireceğiz" vaadlerini yememiş ve gazprom şirketi yetkililerini köye sokmayarak direnişe başlamış. ayrıca imza kampanyasına katılıp hem onlara hem de doğal güzelliklerin korunmasına siz de destek olabilirsiniz.

  buradan

  gelelim basında çıkan ayrıntılara;

  ---

  kıyıköy selvez koyu ile saros körfezi arasındaki 193 km uzunluğundaki hatta petrol ve doğalgaz boru hattı yapmayı planlayan şirket yöre halkının direnişiyle karşılaştı.

  kıyıköylüler bugün beldeye gelen şirket yetkililerini eylemle karşıladı. çevre örgütleri ve bazı siyasi partilerin de destek olduğu protesto eylemine yaklaşık 400 kişi katıldı. mücadelenin uzun soluklu olacağını duyuran kıyıköylüler, şirket yetkililerini beldeye sokmadı.

  eyleme chp kırklareli milletvekilleri turabi kayan ve vecdi gündoğdu da destek verdi. yapılan basın açıklamasında, “insanları ‘evlerinize doğalgaz gelecek, rahat edeceksiniz’ diye kandırmaya çalışıyorlar. eğer köyüne doğalgaz gelecek diye düşünen varsa yanılmasın. köylerine gelen şey ölüm ve katliam olacak” denildi.

  yapılması planlanan boru hattı rusya ile türkiye arasında yapılması planlanan türk akımı’nın bir parçası. rusya’dan avrupa’ya gidecek güney akım projesinin iptal edilmesinden sonra türkiye’yle rusya arasında varılan anlaşma sonucunda trakya üzerinden bir boru hattı inşa edilmesi kararlaştırılmıştı. enerji ve tabii kaynaklar bakanı taner yıldız, “türk akımı” diye adlandırılan hattın güzergahı konusunda şubat ayında gazprom başkanı aleksey miller’la yaptıkları değerlendirme sonrasında şöyle konuşmuştu:

  projenin güzergahını değerlendirdik. sulak alanlar var, tarım arazileri var, orman arazileri var, yeşil alanlar var. bunları dikkate aldığımızda kıyıköy, bu baktığımız yerlerden bir tanesi ama ‘tamamını böyle başlatıyoruz ve kesinleşmiş bir proje’ diye tanımlamak şu an erken olur. biz daha çok nerelerin olamayacağıyla alakalı konuları konuştuk. lüleburgaz ve ipsala’ya varıncaya kadar özellikle o güzergahta herhangi bir sıkıntı oluşabilir mi, buna baktık.
  trakya çevre örgütleri kıyı hattı boyunca uzanacak boru hattının, 3. köprü için kesilen ağaçların yaklaşık 2 katı ağacın kesilmesine sebep olacağına dikkat çekiyor. çevre örgütleri ayrıca, projenin yapılmasının planlandığı bölgenin sit alanı içerisinde yer aldığının altını çiziyor.

  kaynak

  ---

  her ne kadar kesinleşmiş bir seçim değil denilse de, tepki koyulmadıkça otomatik olarak seçilmiş bölge olduğunu ve bir anda kepçelerle daldıklarını önceden çok gördük. aynı şeyleri tekrar yaşamamak adına belde vatandaşlarının sonuna kadar yanında olmak gerektiğini düşünüyorum.
 • kıyıköy halkı türk akımı'na direnedursun geçen üç sene zarfında proje kıyıköy'ün plajının ortalık yerinden karaya çıkar. turistlerin gözdesi olan selvez koyu ve güzelim kum plajı iş makinaları ile doldurulur. devasa bi buldozer mantığıyla hareket eden proje yöre insanlarının turizm gelirleri ve burası tam da balıkların yumurta bırakma alanları olduğu için balıkçılık gelirlerinin de ortasından ezip geçer -ki o balıkçılık taa konya'ya kadar balık göndermektedir. ama inşaat sesinden kaçan balıkları bulmak için artık çok uzağa gitmek gerekmektedir.

  bitti mi..hayır!

  metrekareye en fazla ağaç düşen ıstrancalar'ı, ortadan ikiye bölmek suretiyle ölü bir koridor la hançerler. sırf inşaat işçilerinin proje süresince kalacağı konteynırların olduğu alan için bi havaalanı kadar yer açılır. çoğu meşe olmak üzere 700 dönüm ormanı yok ettiği gibi mahmuzlu akdeniz kaplumbağası çayır kertenkelesi
  türk zambağı gibi yöreye has orman sahiplerinin köküne kibrit suyu döker.

  peki çed toplantısının gayesinin "halkı bilgilendirmek" oluşu bu gaye yönünde hareketi gerektirir mi? asla! raporu kendileri okur,onayını kendileri verir. sonrasında itiraz edecek olanlara ohal kartı gösterilir.
  çed'den geçtim tarlasından hat geçene bile söz hakkı yoktur. ha, bankaya parası yatar bak!

  yine yöre halkının bir diğer geçim kaynağı hayvancılığın gereği meralara yerleşen devasa inşaat alanı, köylülere hayvanları bölgeye sokmamaları karşılığı hayvan başına beş lira verir; "ağılında bak, otunu,samanını,yoncasını,gübresini al kalanını da bozdur bozdur harca"yı dayatır.

  dahası..
  kazım aşamasında ortaya çıkan arkeolojik bulgular derseniz, onlar serap misali bi görünür bi yok olur!

  yani gökten üç elma filan düşmez!

  bir zamanlar trakya'nın karadeniz kıyısında,tarihi ilkçağlara kadar uzanan, yemyeşil bi balıkçı kasabası varmış.
  ve km.lerce kumsalları, meşe ormanları,taa anadolu'ya kadar yolladıkları kalkan,torik,palamutlarıyla övünen, tüm geçim kaynaklarını tabiattan devşiren mutlu köy insanları..