• eskinin orta gelirli yemeği. bildiğin zengin işidir şu sıra.
  • o patatesler yuvarlak dilimlenip, kızartılıp tepsiye dizilecek ve de soğanlı kıyma az biber salçasıyla fazla da kavrulmadan üzerine döşenecekse, yarım su bardağı su ilavesiyle fırına verilip, yanına da cacık yapılacaksa tamamım ben.
  • bol soğanlı yapılanı makbuldür
  • bayıldığım bir yemektir fakat günümüz fiyatlarını göz önünde bulundurursak biraz zengin işine kaçan yemek oluyor artık
  • patates oturtmadan farklı yöntemle daha sade usullerle pişirilen yemek. kızartma ya da fırınlama zahmeti vermez, mütevazıdır. bana çocukluğumu hatırlatır; çatalın tersiyle ezer, lapa gibi yaparak yerdim. hatta ortasında çukur açıp orayı da yoğurtla doldururdum.

öte yandan; bu sabah farklı bir kahvaltı ürünü olarak kullandım. bir gün önceden kalmış ve çok az sıvı yağla pişirilmiş, neredeyse susuz sayılabilecek kıymalı patates yemeğine 2 yumurta kırdım. kıymalı yumurta oluyor, patatesli yumurta oluyor; bu neden olmasın? hiç bir yağ ilavesi yapmadan pul biber, kimyon ve kara biberle şenlendirdim ve yumurtanın bağlayıcı özelliğiyle gerçekten nefis bir şey oldu. birlik ve beraberlik hissi veren bir yemek! siz yine de bunu taze ekmek varken yapmayın çünkü bir bakmışsınız taze ekmek yok olmuş.
  • offf eze eze bebek maması gibi yapıyorum önce sonra da yanına turşu.
  • neden kendine has bir ismi olmadığını düşündüğüm yemek. günümüz sunum dünyasına hiç yakışmıyor.

sunum desen yok, özgün isim desen yok, hikaye desen yok. yok yani. dümdüz kıymalı patates.

nusret bunu sevmedi.
  • mütevazi yemektir,arada yerim bana çocukluk yıllarımı hatırlatır.
  • 2 gündür yiyoruz, güzel yemek lezzetli nasıl bu başlık açıldı merak uyandırdı
  • içine konan sebzenin patates olması dışında, türk yemeklerinin çoğu ile aynı şekilde hazırlanır. karın doyurur başka da bir iddiası yoktur. gösterişli misafir yemeği değildir.

hikayesi yoktur denmiş ama vardır, türkiye'de büyümüş herkesin kendi çocukluğudur, benim için rahmetli anneannemdir.
hesabın var mı? giriş yap