şükela:  tümü | bugün
  • yeni cikan sezen ünlüönen romani, kitapcinizdan israrla isteyiniz.

http://www.iletisim.com.tr/…i-seylerin-tanzimi/9400
  • yazarı sezen ünlüönen'dir.

sezen, 1987 yılında doğmuştur. eskişehirlidir. tevitöl'den (bkz: inanç lisesi) okul birincisi olarak mezun olmuş; sonrasında harvard'da edebiyat okumuştur.
  • ismiyle müsemma bir sözlük yazarı tarafından yazılmıştır
  • (bkz: #67863817)
  • 2 günde bitirebilecekken elimde çok uzun süre kalan kitap. geçen hafta son sayfayı okuyup kapatırken 'tekrar okuyacağım bir gün' dedim. 3 şehir gezdi benimle, trende, uçakta, kampta. farklı bir tat kaldı aklımda kitaptan. çok keyifli bir tat.
    konu, kurgu, dili, anlatımı, çözümlemeleri ve yarattığı atmosfer çok sıcak, dengeli, iç rahatlatan..
    kitap önermeyi çok sevmem ama son dönem yerli edebiyat eserleri arasından sıyrılan bir kitap arayışınız varsa mutlaka okuyun.
    ismini yazdım aklıma sezen ünlüönen! her yazdığını okurum artık.
  • "erkeklerin düşünmesi yeter. kadınların düşünmesi yetmez. kadınlar "bugün temizlik yapacaktım da, sana layık bir temizlik olmayacak diye vazgeçtim," diyemez. "bu akşam evde yemek yok muydu? nasıl aklımdan çıkmış görüyor musun? söz bir dahaki sefere..." diyemez. arabasının motorunun filanca özelliğini diğer arabaların motorunun filanca özelliği ile yarım saat boyunca çizelgeli karşılaştırabilen adamlar evlendikleri günün tarihini akıllarında tutamazlar. tuttukları takım için "hadi hisset bu hislerimi" diye şarkılar yazıp on binlerce kişinin önünde avaz avaz bağırabilen, karşı takımın taraftarıyla sevişmek istediğini şarkılı türkülü davullu zurnalı bir koro halinde kan ter içinde dile getiren adamlar maazallah kız kardeşlerine filan asla "seni seviyorum, benim için kıymetlisin," diyemezler. doğru düzgün araba kullanmaktan bile aciz kadından çok daha akıllı, marifetli teknik zekası yüksek bu adamlar iş çamaşır makinesi çalıştırmaya geldi mi birden aptallaşıverir; sevimli bir çaresizlikle etraflarındaki kadınlara muhtaç olurlar...
    *
    hadi kızım hadi sen çok kafa yorma bunlara, eline mi yapışır insan sevdiği adamdan bir bardak suyu esirger mi?"

sıradan bir ailenin, sıradan hikayesinin anlatıldığı ama bir kere başlandı mı elden düşürülemeyen kitap.
  • son dönemde türk edebiyatı'nda karşıma çıkan en iyi kitaplardan biridir. sezen ünlüönen'in samimi üslubu, türk toplumuna ilişkin iyi bir gözlem gücüyle birleşerek son derece iyi bir ilk roman oluşturmuş. hani bazı filmler vardır; film bittikten sonra çok beğenmenize rağmen içinizde buruk bir yan kalır, o karakterlerin hayatlarının diğer kısımlarını öğrenemeyecek olmanın burukluğudur bu. bu romanda da karşıma çıkan bu oldu, karakterlerin hayatlarının devamına tanık olmak ve geçmişlerindeki diğer kırıntıları da öğrenmek istedim. özetle, karakterler son derece güçlü, üslup samimi, kurgu konusunda gelişime açık diyebilirim.

son olarak, ilginçtir, doğrudan bir bağlantı bulamasam da bana barış bıçakçı'yı hatırlatan kitaptır ki barış bıçakçı'yı çok severim, nasıl sevilmez?
  • okurken sayfaların nasıl geçtiğini anlamadığınız, bittiğinde insanda değişik duygular uyandiran güzel bir kitap. zorlasaniz bir günde biter, ben yaya yaya 3 günde bitirdim.

yazarın ilk kitabiymis, son zamanlarda okuduğum türk edebiyatı kitaplarının en sıcak ve güzel üsluplu kitabiydi. umarım bundan sonraki kitapları da böyle hoş olur.
  • duru, dertsiz ve güzel tanzim edilmiş kitapların hastasıyım.
    karakter geçişlerindeki akıcılığı çok sevdim. anlattığı insanlar da daha önce karşıma çıkmış gibiler.
    karakterlerin objektif anlatımı her zaman beni çok etkiliyor. bir karakter oluştursam kendime benzetir, sevmediğim yönlerden ele alarak harcar, sevdiğim yönlerden yüceltirdim. bunu yapmayan insanlar yazar olabiliyor galiba.

okurken "yazar sözlük yazarı galiba" demiştim, öyle bi durum da varmış.
  • kısa sayılabilecek bir kitap olmasına rağmen, karakter olarak çok dolu ve her karakter kendi sade-öz hikayesiyle, kanlı canlı, çok belirgin ve tanıdık. sayfalar kendiliğinden hızlı hızlı geçiyor, çok çaba sarfetmeden başlıyoruz aynı olaylara farklı karakterlerin gözünden bakmaya.

kitabı genç bir türk yazar okuma merakıyla almıştım, yaşına rağmen oldukça olgun bir yazar tanıdım.