şükela:  tümü | bugün
 • japonya - kyoto'da, felsefe yolu boyunca sehrin kuzeyinden* guneyine * dogru dogu daglari uzerinde kurulu olan tapinaklar arasinda en guzel olani... unesco dunya mirasi listesinde yer alan ahsap tapinak... islemeleri, verdigi huzuru ve ozellikle sonbaharda rengarenk yaprakli momiji'leriyle sizi kendisine hayran biraktiran asmis mekan...

  (bkz: dunyada fotografi cekilmesi gereken 100 yapit)
 • m.s. 794 yılında planlanan kyoto saray ve tapınakları japonya imparatorlarının ve şogunların 1000 yıldan fazla oturma mekânı olmuştur. japonya imparatoru gosho imparatorluk sarayında taç giyer. kyoto siteleri tarih boyunca birçok defalar yıkılmış ve yeniden yapılmıştır ve asya’nın en önde gelen kültür miraslarından biridir.
 • dünya gözüyle en azından bir kez görülmesi gereken cennet mekan. görülecekse de; ağaç ve yapraklarda, yeşil, kahverengi ve kırmızının binbir türlü tonunu görebilmek için ekim-kasım ayları gibi gidilmesi şiddetle tavsiye edilir. hatta bir de gece aydınlatması varsa gün batımından önce gidilip hem gündüz gözüyle hem de akşam yapılan aydınlatma sonrası hayranlığınız daha da artar.

  http://www.flickr.com/…5207@n05/2855911752/sizes/l/
  http://www.flickr.com/…sushicam/2884290857/sizes/o/
  http://www.flickr.com/…sushicam/3071208616/sizes/l/
  http://farm1.static.flickr.com/…1104_0737feba0a.jpg
  http://userdisk.webry.biglobe.ne.jp/…5_dsc00635.jpg
 • jp. saf su tapınağı.

  burada bir noktada tepeden su akıyor, uzun çubukların ucuna tutturulmuş maşrapaları uzatarak bu sudan içebiliyorsunuz. sağlık ve uzun ömür verdiğine inanılıyor.

  maşrapalar ortak kullanıldığı için hemen yan tarafa ultraviyole dezenfeksiyon cihazları koymuşlar. buna da güvenemeyenler için makul bir fiyata kendi bardağınızı da satın alabiliyorsunuz.
 • kyoto tapınaklarının en babası… eğimli bir dağ yamacına kurulmuş ana verandası, çok karmaşık müştemilatı, yüksekte yer alan konumu, içinden geçen küçük deresi ve şelalesi, çok mütevazi ama huzur dolu restoranı ile sırtını dayadığı tarihi, orman yollarıyla adam akıllı zaman alan bir kompleks…
 • japoncada saf su anlamına gelir. kiyomizudera tapınağı yemyeşil bir doğanın ortasında etrafında tepeden akan suların olduğu bir tapınaktır. tek bir çivi dahi çakılmadan yapılmış ahşap bir yapıdır.

  su sesleri, doğanın dinginliği ile huzurlu bulabileceğiniz bir yer.
 • birçoklarında olduğu gibi siyasetin kirli ellerinin dokunduğu unesco tarafından dünya mirası listesine alınmış, 700’lü yıllara kadar uzanan, içerisinde şelale de bulunan -ki çok muhtemel saf su anlamına gelen ismini almasına sebep- bir budist tapınağı.

  bahse konu şelaleden akan sular da bilgi, sağlık, uzun ömürlü simgeleyen üç kanaldan akarak bir göle dökülüyor. burada da sevgili ziyaretçiler kısa yoldan bardak bardak içip bilgili, sağlıklı ve uzun ömürlü olmaya çalışıyor.

  tapınak mükemmel, huzur veren, cennetten bir kesit sunan tabiatının yanı sıra zamanında popüler olmasına sebep bir inanışa da ev sahipliği yapıyor.

  yaklaşık 13 metreden atlayarak hayatta kalırlarsa dileklerinin gerçekleşeceklerine inanıyorlar. tabii ki bu uygulama günümüzde yasaklanarak kaldırılıyor. zira edo döneminde gerçekleştirilen 230 küsür atlayışta hayatta kalma oranı yaklaşık yüzde 80.