şükela:  tümü | bugün
  • bir tören. erkek tarafı gelir kızın evinin önüne, davullar zurnalar, halaylar eşliğinde kızı alırlar giderler. sonra düğün filan.

ilkel bir uygulama, modası çok geçmiş.

zaten 8 senedir çıkıyorsunuz. sanki 10 senedir babasından istiyorsun da vermiyor. gidin insan gibi evlenin işte.

zılgıt ne ulan, dağlara gel terk sizi. dağ başı sanki.

çok folklorik. kültürel amk. silahları da artık akşam sıkarlar sağa sola.
  • (bkz: tavuk alma)
  • şehirde yapan herkese allah akıl fikir versin*. ataşehir'de bugün yapıyorlar bundan bi tane. adama diyorum ki etrafta on bina var. hepsinde 30 daire olsa*, nerden baksan 2000 kadar aile. sen kız almaya geldin diye davul zurna çaldığın için o 2000 ailenin birinde bir öğrenci dersine çalışamıyor. bir diğeri evde hasta dedesini dinlendirmeye çalışıyor, sayenizde adam alzheimer kafasına döndü, evde zor duruyor. bir diğer evde 2 yaşında bebek grip, ateşli, zor uyutmuş anası babası, şimdi yeni baştan uyandı zırıl zırıl ağlıyor. düğün sahiplerinin bana verdiği cevaplar sırayla:

"10 dakika bişey canım"
    "farazi farazi yalan konuşma" (bkz: not)
    "siktir git"

not: evet, örnekler içinde sadece birincisi benim bizzat içinde olduğum durum ama o kadar binanın iç içe olduğu, o kadar insanın yaşadığı yerden bahsediyoruz. evet diğer örnekler farazi, ama bu boku yememeniz için ille de gerçekten mağdur ettiklerinizi bizzat görmek zorunda mısınız? kafanız dünyanın binbir hali olduğuna basmıyor mu? basmıyor demek ki. demek ki bencil salaklarsınız.

edit: o cevaplar içinde üçüncü sırada "kültürümüzde var" geliyor "siktir git"ten önce. kültürümüzde varsa demek ki.