şükela:  tümü | bugün
  • pek çoklarının duygusala bağlamakla kalmayıp ağladığı da görülür.

şöyle bir otuz-kırk yıl öncesi olsa anlarım. kız evden çıktığı zaman baba evine zırt pırt misafirliğe gitmezdi o yıllarda.

şimdi ise öyle mi? hayır. fiziksel olarak evlenip, ruhen baba evinden çıkmamış, yani gerçek anlamda "evlenmemiş" tipler o kadar çok ki...

sana giren çıkan yok ki ne ağlıyorsun?

edit: peşinen, "kız alma" lafına karşıyım. mal mı ulan bu. iki insan anlaşmış, hayatlarını resmiyetle birleştirmeye karar vermişler.
    kız babasıyım. böyle aptalca törelerin de a.k.
  • el bebek büyüttüğü, premsesler gibi baktığı melisciğini günün sonunda çatır çutur sikecekleri ve bunun için altına girdiği bunca masraf aklına gelmiş olabilir.
  • benim babam düğünlerde dans eden baba kız görünce bile ağlıyor. oyy şimdiden düşünemiyorum bu olayı. kıyamam be canım benim.
  • varsayılan ayarındaki kız babası için kızı evin minnoşudur, maskotudur. fırfırlı eteğinin altından bezli koca poposu gürünür, fiti fiti yürür, pat oturur, kendi ayakları üstünde durması öğretilir.

kız büyür serpilir, elde çanta peşinde koşturulur. iyi bir tahsil alsın, zaten kendisi için eşit ve adil olmayan hayata eksiden başlamasın diye çırpınılır. elinde bir meslek olsun, elin oğluna muhtaç olmasın denilir.

türkiye gibi psikopatlık ölçüsünde ataerkil bir toplumda aman başına bir iş gelmesin diye kollanır. belli ölçüde bile olsa kendini savunma öğretilir.

sonunda evlenme çağına erişir. hayatı uçkur derdinden ibaret olmayan biriyle birleştirsin hayatını diye temenni edilir. sonuçta karar kızının kendi kararıdır ama hayat tecrübesi kız babasının zihnini zorlar. iyi bir işi var mı, ailesi ne menem insanlar... iki gün sonra yüz üstü bırakır mı, veya ilk tartışmada ağzının ortasına bir tane çarpar mı... ertesi gün baba evine geri dönmek zorunda kalır mı.

erkek evlat bu toplumda bir şekilde ayakta kalır da, ömrünün sonlarına yaklaşmış insanlar, kızlarının ileride kendilerine muhtaç olup olmayacağından emin olmak ister.

neden duygusala bağlayıp ağlamasın bu adam?

not: kızbabasıspor
  • evli değilim hatta sevgilim bile yok ama benim bile şimdiden ağlayasım geliyor.kızlar evlenmesin turşusunu kurmaya razıyım.