• kimine göre sevgili hatta sevgiliden de öte, kimine göre yanında taşıdığı bir paketten farksız olan kişi...
  • evrensel olarak hem arkadaş hem de sevgili anlamını teşkil eden sözcük..
  • önemli olan bir kız arkadaş bulmak olmamalıdır (bkz: hala kız arkadaşım yok intihar edeceğim) çünkü önemli olan hayatını sonsuza kadar sıkılmadan paylaşabileceğin, çoğu şeyi uyuşan uyuşmadığında ise birbirine saygı gösterecek insanı bulmaktır.kız arkadaş potansiyel bir eş, veya hayat arkadaşıdır.
  • temel anlamda, arkadaşınızın cinsiyetinin dişi olması anlamına gelir. "kız arkadaş" diyerek onun hala bakire olduğunu vurgulamış olabilirsiniz tabi. ülkemizde kullanılış şekli ise maalesef iki arada bir derede olmaktadır. şöyle ki..ingilizce'de bildiğimiz flört edilen kız, sevgili anlamında kullanılan kelime, kızlar için "girl friend" 'dir. dilimize çevirdiğimizde kız arkadaş olur. fakat biz "kız arkadaş" kelimesini her zaman sevgili anlamında kullanmayız. çünkü bizde bu anlama gelen bir çuval kelime vardır örn: sevgili, canan, yar, aşkım, minnoşum, guşum, civcivim vs..şimdi bu gavurcadan kaynaklanan anlam karmaşası şöyle abuk ve de sabuk diyaloglara yol açar:
    -geçen ben, bir de kız arkadaş gidiyorduk..
    -kız arkadaş? vueey:)
    -yok aabi öyle diil..kız arkadaş yani..hani sevgili diiliz de arkadaş..yani kız benim arkadaşım ama cinsiyeti kız..hani aslında kadın da olabilir tabi ama bana ne di mi
    - hadi hadi tamam yemiş gibi yaptık
    -abi valla...hay bu girl friend kelimesini dilimize çevirenin...
    böyle gider bu geyik.
  • kimisi bundan kiz arkadasim degil de sevgilim diye bahseder. bana garip gelir hep. *
    - kimle geldin abi?
    - sevgilimle geldik.
    - yolda sevistiniz mi bari?
  • sevgi adına yaladığınız kişidir.
  • kullanım yerine farlı anlamlar barındıran bir tanım.

akşam arkadaşında kalacağına babasına bildiren kız repliğinde kullanılır ise, "babacığım, korkma kız arkadaşımda kalacağım. prezarvatif falan kullanmıyorum." manası taşır.

akşam arkadaşında kalacağına babasına bildiren erkek repliğinde kullanılır ise, "babacığım, kız arkadaşımda kalacağım. eşşek kadar herif oldum. prezarvatif nedir onu da biliyorum" manası taşır.

"kız arkadaş istiyorum" repliğinde az çok bir abazalık manası bulunur. "bu benim kız arkadaşım" deyişinde bir sahiplenme duygusu gizlidir. bazıları için bir mutluluk bazıları içinse mutsuzluk kavramı haline gelebilir. daha farklı ruh halleri için dinleyiniz:
    (bkz: me and my girlfriend)
  • (bkz: amica)
  • (bkz: my girl)
hesabın var mı? giriş yap