şükela:  tümü | bugün
  • eminin son günlerde çoğu astrofizik meraklısı erkeğin başına gelen zor durumdur. ikinci bir ofsayt vakası diyebiliriz. cinsiyetçi bir tutum içerisinde değilim ama bu konularla en azından ilgi ve genel kültür bakımından merak duyan bir kadın görmek kolay değil. varsa kolay bir yolu paylaşalım.

bu arada :
    (bkz: feryal özel)
    (bkz: katie bouman)

gelen tepkiler üzerine edit : astrofizikten yada astronomiden anlıyorum diye bir iddiam yok ama eleştirilerdeki kadar da konuya uzak değilim. akademik düzeyde olmasa da senelerdir uzay ve kuantum fiziği ile elimden geldikçe her yayını takip etmeye çalışırım. kendi çocuklarıma bu alandaki çocuk kitapları , oyuncaklar v.s. hep tedarik etmeye çalışırım. 10.04.2019 tarihini açıklandığından beri sabırsızlıkla bekliyordum . james webb sürecini takip ederim. cosmos izle olayına hiç girmiyorum. peki bu entryi neden yazdım. bu m87 mevzusu beni çok heyecanlandırdı. işyerinde olsun , eş dost çevresinde heyecanımı paylaştığımda ilgili olmasalar da erkeklerler az çok kulak kabartmışlığı var en fransızı bile " harbi abi mevzu tam ne " diye soruyor fakat işin kadın kısmında tamamen bir ilgisizlik var. bizim iş yeri binasında bir tane konudan haberdar olan kadın bulamadım.biraz konuyu uzatıp sohbete çevirmek istesem hepsi sıkılıyorlar. sosyal medyada konu hakkında bilgi alış verişi yaptığımız mecralara bakıyorum ortam neredeyse akşamcılar kahvesi gibi. bu kadınlar bu işi beceremiyor veya anlamıyor demek değil. özellikle ülkemizde büyük bir ilgisizlik var. keşke feryal özel ve diğerleri türk kadınına örnek olsa ben de erkekler bu işten bir bok anlamıyor desem. türk erkeğinin bu konuda süper olduğunu iddia etmiyorum ama en azından bu tür bilimsel konulara ilgi duyanların büyük kısmı erkek.

yurt dışından oradan buradan isim bakınızları vereceğinize etrafınızda gözlem yapın.

edit 2 : sayemde meriçler güzel favori kaldırmış. şu başlık sayesinde iki tane meriç özel mesajdan sevgili düşürdüyse ne mutlu bana.

edit 3 : başlığı linç yiyeceğimi bilerek açtım sorun değil de senelerdir türk erkeği böyle , erkekler şöyle öküz diye açılan başlıklarda bu kadar ağlayan olmadı. sen kim köpek anladın mı da anlatıyorsun diye isyan edenler için yine söylüyorum bir şey bildiğimi iddia etmedim konu daha çok ilgi duymak , sohbet edebilmek v.s.

cinsiyetçi bir tutum içerisinde olsam karadelik denilince ilk anılan isimler john michell , pierre- simon laplace , albert einstein ,werner ısrael , sthephen hawking hepsi erkek nerede kadınlar derdim.

edit 4 : özelden hakaret eden kezban ve meriç kardeşlerim , pozitif ayrımcılık ayağına eleştiri kabul edemiyorsanız bu benim sorunum değil , türk erkeği öküz deseniz beni rencide etmez " evet var öküzlüklerimiz" der geçerim , ama konu kadın olunca uvv beybi... kadın düşmanı ilan etmek kolay , erkek düşmanı lafı ağza bile oturmuyor. bu başlığı erkek arkadaşa kara deliği anlatmak diye açsaydım bu tepkilerin onda biri olmazdı.

hepinizin sevdiği bir karikatüristin bir karikatürünü paylaşıyorum , cinsiyetçilikse bu cinsiyetçiliktir . aynı kafadan bakarsak burada türk kızı para yiyen bir karakter olarak tasvir edilmiş. söz konusu sanatçı benim başlığa atfen bir karikatür yapsa kız arkadaşına kara delik anlatmaya çalışırken oluşan komikli bir durum mesela. cinsiyetçi ilan edilir miydi , büyük ihtimal edilmezdi ;

https://www.egonomik.com/…a-benimle-cikar-misin.jpg
  • kara deliğin fotoğrafının çekilmesi için olan yazılımı bir kadın yazdığı için pekala mümkündür. ofsayt demiş bir de, ben sana ofsaytın ne olduğunu anlatayım istersen. boş yapmayın ya, herkes astrofizikle ilgilenecek diye bir kural yok ya da futbolla. ben kuzen ne demek, amca ne demek bilmeyen erkekler tanıyorum genelliyor muyum güzel kardeşim?
    buarada:
    (bkz: margaret hamilton)
    (bkz: katie bouman)

bu kadınlar anlatsın size kara delik nedir diye
  • ofsaytı anlatmaktan bir sonraki evredir.
    ama teknolojinin gelişmesi ile mümkün olabilecektir.
  • vakti zamanında yaptığım olay. karadelikler çok ilgisini çekmişti ve benden daha meraklı olup hergün yeni öğrendiği yeni bilgileri bana anlatmaya başlamıştı.
    ayrıca anlatmak çok kolaydı. yeter ki karşınızdaki kadın ortalama bir zekaya sahip olsun.
  • güneşimiz, aslında güzel, genç bir yıldızdır. lakin, evrendeki yıldızlara göre büyük bir yıldız değildir. güneşimizi kütle olarak 5 kat daha ağır düşünün. (kütleçekimi hariç) devasa kütlesi sebebiyle de içe doğru çökmek ister. lakin, merkezinde meydana gelen füzyon tepkimeleri nedeniyle de genleşip uzaya doğru yayılmak ister. yani, iç ve dış kuvvetlerin dengesi sayesinde var olan bir güneşimiz ve dolayısıyla bir hayatımız var.

çekirdekte meydana gelen nükleer füzyon, hidrojenin helyuma dönüşmesini sağlıyor. yani %75 hidrojene sahip güneş, bu hidrojeni kullanıp helyuma çevirdikçe bu dengeyi kurmaya devam edecek. lakin, güneşin çekirdeğinde yüksek ısı ve basınç ile gerçekleşen bu hadise, çekirdekteki radyasyonun yaydığı ısı nedeniyle, gaz katmanlarını ısıtarak genleştiriyor ve hidrojen çekirdeğe ulaşamıyor. bu da ömrünü azaltıyor. en fazla yaşadığı kadar yaşayacak bir güneişimiz var demektir.

neyse, 5 kat daha ağır güneşimizin merkezindeki bu tepkimeler sonlanmaya başladığında, helyumlar tepkimeye girer. helyumlar da bir süre bu işe devam eder ve demire kadar füzyon sürer.

ölmek üzere olan güneşin önünde 2 yol kalır. kütlesi en az 3 güneş kütlesinden büyükse, kara delik olmak üzere nötron yıldızına doğru gider. güneşten en fazla 1.44 kat daha ağırsa beyaz cüce olarak kalır. biz 5 kat dedik ve yolumuzu kara delik olarak belirledik. demir, füzyonla başka bir şeye dönüşemediği, en azından erişebilecek kadar büyük sıcaklığa henüz erişilemediği için, kütleçekimi sebebiyle içe doğru çöken yıldızda, atomları bu kez tepkimeye girmeye başlar. elektron ve protonlar tepkime ile nötron oluşmasına ve nötrino fırlamasına sebep olur. evet, süpernova oluştu.

süpernova sonrasında, kütlemiz fazla olduğu için yıldızımızın hareketlenmesi bitmez. sürekli içe doğru çökmeye devam eder ve en sonunda kara delik meydana gelir. bu arkadaş da yıldızsal kara delik olarak sınıflandırılır.

yani; büyüdü, genişledi, tepkimelerle nötron yıldızı oldu ve sonunda da kara delik.
    bizim güneşimiz ise, büyüyecek, kırmızı dev olacak. beyaz cüce olacak ve daha sonra da ömrü sonlanacak.

bu kadar anlatırsanız, dinlenir misiniz bilmiyorum ama. ona kefil olamam.
  • “önce sen anla” dediğim durum
  • o kara deliğin görüntülenmesinin, çomar türk erkeklerinin sokakta görse 'gezbaaaan' diyeceği prof. dr. feryal özel'in de başarısıyla mümkün olduğunu bilmeyenlerin, pipi üzerinden ego tatmin ettikleri başlık.

he canım he, pipiniz var diye dehasınız. 'gara deliği anlatmak çoh zooooor.'

bak ben bir kezban olarak sana bir cümlede açıklayayım abim: kara delik, ışığın bile kaçamadığı kadar yoğun kütleçekimsel bir alandır.

ne demiş einstein?

if you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

yani sorun kızda değil sende abim, siktir git şimdi.
  • einstein'a karşı 50 kişi bir araya gelip teorisini çürütmek istemişler o da demiş ki; haklı olsalardı 1 kişi yeterdi. neden yazdım bilmiyorum ben gidiyorum sözlük
  • ya ceren bu yunan bakanı dimitris klitoris kara delik ile ilgili gelişme olduğunu söylüyor, sen bu kara delik hakkında ne düşünüyorsun?
    ııh klitoris kara delik mi ne diyorsun?
    delik diyorum. daha da genişliyormuş.
    aa pis sapık. tecavüzcü. kolektif yok mu kolektif kadına taciz uyguluyorlar kadına şiddet uyguluyorlar.
    tanım türkiye de tutmayacak şov.
  • kendisi biliyor da kız arkadaşına anlatacak...