şükela:  tümü | bugün
 • sevilen kızın yaptıklarıdır. iyi bir insandır özünde. sevgilinin aileyle tanıştırılması, annenin kapalı olduğunu görme, akabinde siyasi söylemler ve kötü, kırıcı lakaplar ile anneyle ağız dalaşına girme daha sonra sevgilinin evi terketmesi. kapıda benden böyle bir ailenin beklenmediğini, sadece iki kişinin değil ailelerinde evlendiğini dile getirerek ilişkinin noktalanması. işin garibi sevgilinin agnostik olması gibi garip bir durum söz konusu.

  mağdur edebiyatı değilde olay, toplumun bu kadar bölünmesini hiç parlak bulmuyorum sözlük. belki de bundan daha önce bahsetmeliydim ama bilemiyor tabi insan ne de olsa sevgili ile yaşantıdan, siyasi görüşe kadar aynısınız. her fırsatta sen benim erkek/kadın versiyonumsun yaa bu kadar uyumlu, bana benzeyen birisiyle tanışmıyorum diyorduk sık sık birbirimize.
 • üzücü olsa da iki taraf için ailelere bağlılık sözkonusu ise yani ailenin kararlarına önem veriliyorsa en baştan yapılmasının doğru olduğu durumdur.

  gerçekten de öyledir, evlenince sadece o kişiler değil iki tarafın da sülalesi evlenir ve evlilikte huzur kaçırıcı diyaloglar oluşmaya başlar. aşıkken gözgözü görmez ama evlenip cicim ayları geçince gerçekler de ufak ufak ortaya çıkmaya başlar. evlilik bir uyum işi, ha zıt karakterler de çok güzel evlilikler yaparlar ama işte burada yukarıda bahsettiğim ailenin önceliklerde nereye koyulduğudur.

  aile vardır, çocuklarının kiminle hayatını kuracağına asla karışmaz, gölge gibidir. aile vardır kızın/oğlun evinden çıkmaz ve her şeye dâhil olmak ister. mırç mırç ilişkilerin yaşandığı ailelerde birbirinden hazzetmeyen tarafların birbirine laf sokmaması, saygı sevgi içinde işi götürmesi imkansız.

  en fazla söylenmez, biriktirilir ve patlar.
 • kızın en doğrusunu yapmış olma durumudur.

  erkek için de doğru bir durumdur.

  bu durum, ileride evlendikten sonra sorun çıkacağına, yol yakınken daha az zararla atlatılmasına vesile olur.
 • ıçinde saygısızlık, terbiyesizlik barındıran durumdur. siyasî görüşün nedeniyle eş adayın konumundaki birinin ailesiyle tartışmazsın. ılerde kendi ailen gibi algılayacağın bir aileye karşı daha tolerans sahibi olunmaliydi. eş adayi olarak hayat ortağı olunacak kişi, herzaman yanında olacak/olacağın ve seni ailenle birlikte sevgi saygı çerçevesinde konumlandirmalidir.
 • "armut dibine düşer" deyimini duymuş aklı başında bir kızımızdır.
  nasibini elma ağacında bulur o.
 • ileride cadaloz kaynananın sürekli fitne fesat sokup oğlanın kafasını bulandırarak evliliğin içine sıçma ihtimalini görerek ilişkiyi en başında noktalamaktır. en güzelidir. sonra her şey yılan hikayesine dönüyor. ne gerek var?
  kız kabullense aile kolay kolay kabullenmez zaten standartlarına uygun olmayan bir gelini.
 • mantıklı harekettir geleceği görüp ölçüp biçmiştir yol yakınken gerekeni yapmıştır
 • aile ile farklı söylemlere, fikirlere sahip olan kişi bunun çerçevesini iyice oturtmadan başka insanları bu duruma dahil etmeye çalışıyorsa hatalıdır.

  herkes aynı olacak diye bir durum yok fakat ben karşı tarafın ailesi ile "oynamadan" vakit geçirebilmek, çocuğumu islami söylemlerin olmadığı bir ortamda büyütebilme garantisi almak isterim.

  sevgili kişisi bunları temin edemeyeceğini anladığı taktirde saygısızlık yapmadan ayrılmak isteyebilir doğaldır.

  bir adet üzgün bir adet de saygısız ama endişelerinde haklı sevgili içeren durum.