şükela:  tümü | bugün
  • kızların kullandığı bir çeşit duygu sömürüsüne giriş niteliği taşıyan sözcük grubu. kimi zaman gerçek bi çaresizliğin anlatımında da kullanıldığı görülmüştür.
  • "sen yap" ya da "benimle gel" anlamina gelen sözcüklerdir genellikle...
  • bişe becermekten aciz kızların bu acizliklerini salak salak cinsiyetlerine bağlayıp işlerini bir erkek kişiye yaptırmakta kullandıkları tabirdir, mallıktır.
  • bir entry'de bu ifade geçiyorsa kalanını hiç okumadan basıyorum eksiyi.
  • kadınların sıkıştıklarında kullandıkları bahane.

özgür kız konuşuyor:

-dünyayı gezip görmek istiyorum..
    + şuraya gittin mi
    - yok
    + buraya gittin mi
    - yok
    +oraya gittin mi
    -yok
    + şu tarafa gitseydin
    - kız başıma oralara gidemem
  • bir kadının kendini aşşağılamak için kullanabileceği yegane kalıp. hadi hali hazırda toplumun yapısını ve bu yapıdaki yerini kabullenmiş ezik kadınları geçtim, güçlü görünen ya da görünmeye çalışan, kendisi ve diğer kadınlar için daha fazlasını isteyen, kendini geliştirmeye, aşmaya çalışan kadınlar da kullanıyor bu kalıbı, kendilerini övmek, alkış almak için. facebook'ta bir gezi grubuna üyeyim, başka insanları da gezmeye teşvik etmek için, yeni yerler göstermek için, bazen de sırf insanlara bakın ben neler yaptımı göstermek için; otostopta olur, bir dağın tepesinde olur, anasının köründe bi ülkenin sembolik biyerinde olur, kampta olur fotoğraf paylaşıyoruz.
    ve bu sözde güçlü kadınlarımızın postlarında sürekli "kız başıma şunları şunları yaptım" "kadın başımıza şuralara gittik" tarzı cümleler görüyorum. ee? hani eşittin sen? hani bi erkek kadar herşeyi yapma, başarma kabiliyetine sahiptin? senin ''bir kadın olarak'' bunları yapman neden ilginç? niye ekstra bir alkışı hakediyor? bunu kalkıp iş dünyasında biyere gelmiş kadınlar da yapıyor, işte kız başına şunu şunu yapmış şöyle olmuş şu kadar kazanıyormuş! birini seçmek zorundasın, hem eşitim diyeyim güçlü olayım hem de başarılarıma ekstra point alayım olmaz. o kalıbı kullandığın anda kadını küçültüyorsun. kız başıma yapamam diyen kadından tek farkın biraz cesaret edip biraz uğraşıp da yapabilmiş olman kalıyor ama tersi yönde bu ve benzeri kalıpların, inanışların toplum algısını şekillendirişini körüklüyorsun. yapma arkadaşım.