şükela:  tümü | bugün
 • libellule. ozellikle ciftlesme pozisyonlari cok sevimli ve estetiktir.
 • su kenari böcek aleminin en yırtıcı elemanıdır.
 • suyun yüzeyine yumurtlar.. 35 saniye içinde 300-500 yumurta birakabilir..
 • saniyede 8.5714285714285714285714285714286 ila 14.285714285714285714285714285714 arasinda yumurta birakabilmektedir. ayrica bir yumurtanin cikma suresi de:
  0.07 ila 0.11666666666666666666666666666667 saniye arasindadir.
  kiz boceklerinin niye 35 saniye boyunca yumurtladiklari ise bir muammadir.
  [burada dusunulmesi gereken bir baska konu bu yumurtlama surecinin pipeline icerip icermedigidir. eger boyle bir durum varsa o zmn startup time nedeniyle bu tahminler yanlis olacaktir. ornegin ilk yumurtanin cikmasi 15 saniye alip geri kalan yumutalar 20 saniye icinde cikiyor olabilir. bunun nedeni de yumurtalarin ayni borudan cikmasi ve ilk yumurtanin cikmadan once butun boru uzunlugunu gecmesi gerekmesidir. ikinci yumurta ilk yumurtanin hemen arkasindan ilerleyebiliyorsa o zmn ikinci yumurta cok daha hizli cikacaktir (cunku bu yumurtanin boruyu asma sureci ilk yumurtanin boruyu asma sureciyle ayni zamana denk getirilmistir). bu aciklamanin isiginda iki temel soru oldugu anlasilir:
  1) kiz bocekleri neden 35 saniye boyunca yumurtlamaktadir?
  2) kiz boceklerinin yumurta kanalinda pipelining var midir?
  ]
  (lutfen yuvarlama hatalari icin yazarla kontaga gecmeyiniz. )
 • (bkz: ladytron)
 • subakiresi olarak da bilinen böcek.
 • olympos'ta derenin yakınlarında çok güzel örneklerine rastlayabileceğiniz sinek türü. siyah kanatlılarına geçen yıl kafayı takmışken, bu yıl mavi kanatlılarını görüp bir kez daha aşık oldum kendilerine. tipleri, kuzey amerikanın doğusundaki black-winged damselfly'a uymaktadır. bu adamlar metamorfozu yarım bırakıyorlar ilk başta, ve 1 ila 3 yıl arası toprak altlarında takılıyolar omurgasızlar olarak. yaklaşık 10 kere deri değiştiriyorlar bu süre içinde, ve en sonunda eeh eytere beah diyip kanatlanıyorlar. ayıptır söylemesi, şöyle de bir fotoğrafını yakaladım televole ortamlarında: http://www.deviantart.com/deviation/19681983/
 • yusufçuk değildir.yusufçukla aynı sınıfta* bulunmasına rağmen aralarında bariz farklar vardır.bu farklardan en belirgin olanı iki böceğin dinlendikleri vakitte kanatlarının aldıkları konumdur.yusufçuklar kanatlarını genelde iki yana doğru açık bırakırken,kız böcekleri kanatlarını birleştirmiş olarak vücutlarından yukarıda tutarlar.bir diğer fark kuyruklarındadır.kız böceklerinin kuyrukları,yusufçuklarınkinden daha ince olur.buna bağlı olarak kız böceklerinin daha narin ve göze hoş gelen bir yapıları vardır;yusufçuklardan da daha ufak olurlar.buna karşın da yusufçuklar çok daha hızlı uçabilirler kız böceklerinden.kafa yapıları da farklılık gösterir.kız böceklerinin kafaları daha ince ve eliptik bir formdadır.gözleri yusufçuklarınkine göre birbirinden daha ayrı durur.
  kız böceği ingilizce'de damselfly ismiyle geçmektedir.yusufçuk ise dragonfly olarak bilinir.

  http://odonatacentral.bfl.utexas.edu/…ion.byspecies
 • şöyle bir şeylerdir, bunlar küçükleri:
  http://img823.imageshack.us/…lfliesheartshape31.jpg
 • türkçe wikipedia'da sürekli odonata'nın direkt karşılığı olarak tanımlanan böcek.
  sinirimden işi gücü bıraktım wikipedia'daki bu yanlışı düzeltmeye başladım.

  yukarıda da bahsedildiği gibi kızböcekleri damselfly, yusufçuklar dragonfly olarak tanımlanırlar ve bu iki canlı da odonata sınıfındadırlar. benim gibi entomoloji ve böcek fotoğrafçılığı meraklıları olur da "neymiş la bunlar?" deyip türkçe wikiye girerse kafaları karışmasın. yusufçuklara da kızböceği deniyorsa da yusufçuklar ile kızböcekleri farklı canlılardır.

  (bkz: bugün doğa için ne yaptın)