şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orda burda gördüğüm, kafadan aşağı pembeler giyinmiş kız çocuğu sayısı marjinal bir şekilde artınca aklıma düşmüş nanedir. pembenin kötü bir renk olduğundan değil (hiç sevmem o başka), kızlara yakışmamasından da değil (ki hiç yakışmayan da var), merak ettiğim kız bebeler neden pembe dışındaki renkleri veto etmiş bir şekilde gezmektedirler. kız annelerinin konuya açıklık getirmesi temennisiyle, esen kalınız.
 • sadece kizlarin cocukluk ya$larinda olan bir merak degil aslinda. gayet kazik kadar kadinlarda bile bu pembe meraki olabiliyor.
 • büyük olasılıkla kadın olduklarında da devam edecek olan meraktır.
 • aslında olmayan meraktır.
  ama o kızlar için büyüdüklerinde, kızlar pembe erkekler mavi giyer geleneğini kim nasıl oluşturmuş merakı canlanacaktır mutlaka.
 • kısa süreli olduğundan geçen gün emin olduğum bir meraktır. geçen gün spor salonunda, yine böyle genç anneler çocuklarını toplamış gelmiş, soyunma odası muhabbeti yapıyorlar. ben de alın gidin len çocuklarınızı, zıpzıpzıp bu ne yeaa modundayken birden konu ilgimi çekti. 4,5 yaşında bir kız çocuğuna soruyorlar.

  kadın1: ay canım, güzelliğe bak. söyle bakalım en sevdiğin renk ne senin? yoksa pembe mi?
  kız çocuğu: hayır, sevmiyorum ben onu.
  anne: aa neden daha dün seviyordun ama güzelim
  kız çocuğu: eskidendi o, artık sevmiyorum.
  kadın2: toz pembeyi de mi sevmiyorsun?
  kız çocuğu: hayıııır
  kadın1: şeker pembeyi seviyorsundur ama
  kız çocuğu: artık sevmiyorum yaaa, annneeeaaaa!!
  kadın3: ay sanki kaç yıldır biliyordu da eskiden diyor ahaha ay çok şeker maşallaaaaa. moru seversin sen o zaman
  anne: evet evet şimdi onu çok seviyor
  (kikirdeşmeler)
  kız çocuğu kaçtı sonra yanlarından. bu kadar baskı sonrası bence nefret de etti kız, ne yapsın. yakında barbie bebekleri de duvara fırlatır pembeeeeee diye bağırarak.
 • yok boyle birsey, annelerin toplumun yazisiz kurallarina uyma merakindandir sebep.
  pembe seven kız cocuklarindan ziyade pembe sevdirilen, pembe empoze ettirilmis pembe ile beyni yıkanmıs kız cocuklari vardir kanaatimce.psikolojik bir problem, bir takintidir aslinda. toplumun bebelere daha anne karnındayken cinsiyet rolleri yukleme merakı, yok efendim pembe oda-mavi oda mobilyaları, kıyafetleri, apayrı kız-erkek oyuncakları (erkeklere araba, tamirat arac gerecleri, zeka gerektiren ve scientific oyuncaklar-kizlara sadece kadin olmaya ve anne olmaya hazirlayacak aptal isi oyuncaklar-ha unisex oyunlar icin de kizlara pembe uretiliyor ozellikle, misal akulu binilebilen jipler-kizlara pembesi urettiriliyor), bu baskıya zemin oluyor. kıyafet almak icin bile magazaya girince kızlar icin pembe, hadi bilemedin bir de mor belki, erkekler icin geriye kalan yuzlerce ton. delirmemek mumkun degil. dunya kapitalistlestiginden sanki bunlari daha da cok gorur olduk, eskiden bu kadar yoktu ayrim, en azindan renklerde.
 • aileler tarafından dayatma sonucu oluşan merak. benim ailemin "ay ille de pembe giysin..." diye bir dayatması yoktu, her renkten giydim. küçüklüğümden beri de en sevdiğim renk yeşildir zaten.

  geçenlerde bir ev bakma durumumuz olmuştu arkadaşla. kiralık eşyalı bir ev, çocuk odasını görmeniz lazımdı. pembeden gözümüz kör olmuştu diyebilirim. aileler anlıyorum kız çocuğu pembe olsun diyorsunuz da abartmayın yahu.