• zannedilmesin ki yalnizca filmlerde gorulen bir tiplemedir, gercek olamayacak kadar guzeldir, hostur. lise yillarinda bizim sinifta adi (takma degil, nufusa kayitli oldugu adi) ismet ve cinsiyeti de kadin olan bir insan vardi ki, iste ona kiz ismet denirdi. zira, kendisi bu lakabin gercekten hakkini veren ender insanlardandir (bilmiyorum adi ismet olan baska kadin var mi?)
  • kız ismet:hünü,hüsnücüğüm tanımadın mı beni ben tango necla hüsnü:hadi lan oruspu ben seni hayatımda görmedim kız ismet:seninle sabahlara kadar tango yapardık ne çabuk unuttun hüsnü repliklerinin sahibi şahsiyet
  • (bkz: ismet)
  • pusu ile karsi tarafi cildirtma mantigina bagli counter-strike oyunlarinda kullandigim nickti.
  • serbest çağrışım olayının oynaklığından olsa gerek, aklıma "biz ismet" sözlerini getirdi.

yıllar önce bir kamu kuruluşunun loş ve sıkıcı odalarında idealist memurlar olarak çalışıyorken şimdi adına "genel idari hizmetler" adı altında genellenen "hizmetli" ismi verilen arkadaşlara o zamanlar "odacı" deniliyorken, ismet isminde bir odacımız vardı. onlar öyle koridorda otururlar, çağrılınca gelirler, vazifelerini icra ederlerdi. en fazla koridorda bir masa bi de sandalye bulunurdu onlar için. telefon yok yani.
    bizim odanın, devlet dairesi içersindeki fransız misyonunda çalışıyor olmamız hasebiyle, uluslararası görüşmelere de açık, aslında en çok ona açık telefonu vardı. bizler kendi telefon numarası olarak bile vermezdik yani onu, dahili numara neyimize yetmemiş.
    ama bu bizim odacı ismet o direk hattı tanıdıklarına "ulan işe girdim ben ahan da bu direk numaram" kıvamında vermiş olmalı ki bi gün telefon çaldı. ben gayri ihtiyari en bi fransız "allo isi misyondöfrans" diye başlayıp gargaralı bi cümle kurdum ki karşıdan gelen cevap bozkırın has sesiydi:

-ealoo, ismetinen görüşeceydim!

toparlanıp (belki ismetö falan da ben mi yannış şeyettim oldum) ismet adında bi fransız var mıydı tereddütünden sonra, odacı ismeti çağırdım.
    -sana telefon var, direk hattan...
    ismet suçlu suçlu geldi.ahizeyi aldı.
    önce bi "haaaa, büyür" çıktı ağzından.
    muhtemelern karşıdan:
    -kimsiniz? sorusu geldi.
    ismetin cevabı:

-biiiz ismet, siz kimsiniz?
    ---------------------
    işte böyle bu kadar...
  • -hüsnüüüüüü ben nooolucam hüsnü!
    -ulan orospu seni ruyamda bile gormedim.
    replikleri ile unutulmaz sahneler arasında yerini almıştır;

http://www.youtube.com/…ynf_-y&mode=related&search=
  • filmde* kendisini mehmet ali erbil seslendirir.
  • ilk türk süper-mega-oha bilgisayarının ismi olabilirmiş;
    (bkz: #16255749)
  • (bkz: tango necla)
hesabın var mı? giriş yap