• kız istemeye pederin çocukluk arkadaşı levent kırca da gelir. isteme işi de kendisine verilir;

levent kırca: efendim, allahın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.
    kayınpeder: yazılmışsa olur tabi. ama adettendir kızımıza ve annesine soralım bir de.
    levent kırca: aman abi devlet dairesine çevirmeyelim olayı?

bu arada içlerinde uzun, press any key ve turuncu'yu da bulunduran hain arkadaş grubunun arkalardan sesi gelir:

- alacaak alacaak alacak o kadaaar
  • güzide bir üniversitemizde yardımcı doçent olan elemanın anası babası kimi kimsesi yoktur, takılır gider öyle. pek de bir şikayeti yoktur halinden. gel gör ki, etrafındakiler yard doç'u evermek derdine düşer ve münasip bir kızcağız bulunur. yrd. doç da sesini çıkarmaz. ama kızı kim isteyecek sorunsalı baş gösterir. fakülteden adı sanı bilinen iki prof'a düşer bu iş. hayırlı işe aracı olmak sevaptır mantığıyla kız istemeye giden bu adı sanı bilinen prof'lar, birazdan başlarına geleceklerden habersiz, oturmaktadır. konu asıl mevzuya gelmeden yard. doç'un ailesi olmamasına rağmen nasıl buralara geldiği şeklinde olumlayıcı mevzular dönerken, kızın babası bekar yaşamanın zorluklarına atıfta bulunarak damat adayına sorar:

- bunca zamandır nasıl idare ettin oğlum?

gelen yanıt akademik kariyerlerinde zirvelerde dolaşan profların, yaşamsal kariyerlerinde yeni bir safha açacak kadar nettir:

-otuzbir çektim.

sonuç mu?

kız yerine kalkmak için izin istenir, ışık hızıyla ev terkedilir, yard. doç'un akademik kariyeri sona erdirilir.

(yaşanmıştır ve profların bir tanesinden ilk ağızdan dinlenmiştir)
  • aslinda kiz isteme diyaloglarindan sonraki diyaloglar diye bi baslik olsa, daha uyardi ama...

sene 1994, temmuz.

zkurmus'un su anki esi, anne ve babasiyla yazlik eve gelirler, ellerinde bir demet cicek, bir paket cukulata, bir de pasta. sicaklik 40 derece filan. yaklasik uc saatlik muhabbetten sonra, mustakbel dunurler giderler.

z: ee, nasi gecti sizce?
    zkurmus'un babasi: kizim, seni istemeyi unuttular?

(hala baslarina kakarim, siz beni istememistiniz diye, cadi gelin)
  • kız isteme aşamasına gelinince müstakbel damat, ateist ve de kalender babasına defalarca tembihler:
    "bak baba, kırk yılda bir sana işim düştü, gözünü seveyim ezberle şu cümleyi: 'allahın emri, peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz' hadi babam be!"

"oğlum ya yanlış dersem? allahı filan karıştırmadan 'kızınızla oğlumuz birbirini sevmiş, verin kızı, biz de alalım' desem?"
    "olmaaaz"

baba bir haftaya yakın süre, her telefonda 'ya ağzımdan "tanrı" diye çıkarsa?' korkusu yaşar.

ve isteme anı... damadın babası, daha ceketler çıkarken, damatla gelin içeriye girmeden, onların gıyabında, can havliyle konuya girer:

"tanrı allahın isteğiyle kızınızı alıyoruz!" *
  • (escinsellik kotu sey)

-velhasil kelam, bizim oglana sizin kizini.. ee oglunuz... ee yikildi ama konsept simdi olmadi ki.
    -sttr et dunur mahalle calkalaniyo zaten olayla, adimiz ibne babasina cikti. bi de konsept falan diip kizdirma adami.
  • damadın babası büyük eniştemiz. kızın babasının adı cemalettin bey. büyük enişte oldukça heyecanlı biraz da şekeri yükselmiş. cemalettin bey diye başlıyor muhabbete. ama ikinci cümlede isim değişiyor. cemalettin amca da bunak biraz.

- cemal bey işte gençler birbirleriyle iyi anlaşmış.
    + cemalettin efendim.
    - sevmişler bir yuva kurmak istemişler cemil beyciğim.
    + cemalettin efendim.
    - işleri güçleri de yolunda, bizlere ihtiyaçları bile yok cemal bey.
    +cemalettin efendim.
    - sizler bizim abimiz sayılırsınız gün görmüş insanlarsınız kemalettin bey.
    + eved eved..
    - maşallah, aileler de iyi anlaşacak kemal bey.
    + eved efendim eved.
    - sormayı unuttum ismail bey, mesleğiniz neydi?

ismail'den sonra ben elimdeki tabağı falan devirdim kahkaha atarak salonu terkettim. benden sonra herkes krize girdi. neyse kız isteme faslı bitti çıktık gidiyoruz. "siz niye kafayı yemiş gibi gülüyordunuz lan" dedi enişte. anlattım. "höst lan bunak mıyım ben!" dedi. hala kabul etmez adama dediklerini.
  • -bizim oglan sizin kizi begenmis, istiyoruz biz de.
    -ah pek guzel fakat oglunuzu goremiyorum nerde kendisi?
    -dukkanda oglan. getirmedim dukkan bos kalmasin diye.
    -anliyorum.
  • -bizim oglan sizin kizi ztmis. mecburen alicaz.
  • -gelelim esas konuya. dusunduk tasindik binbir turlu geyik yaptik.. biz sizin kiziniza talibiz.
    -kismetse olur beyefendi.
    -evet mi hayir mi yani veriyo musunuz?
    -kismet.
    -nasi kismet? evet mi hayir mi kardesim?
    -kismetiyse olur.
    -eben.
  • erekek tarafi : allah'in emri peygamber'in kavliyle kizinizi oglumuza istiyoruz.
    kiz tarafi : biraz dusunmemiz gerekir.
    et : o zaman size 5 dakika musaade (bunu soylerken eliylede 5 isareti yapmistir)
    kt : ?!?!?!

(bkz: true story)
hesabın var mı? giriş yap