şükela:  tümü | bugün
  • kadının bedeni, geleceği, hayalleri ve amaçları hakkında hükümler verip ve yine kadınlar adına kararlar alıp kadınlara hiç sormadan, onların ne istediğini umursamadan sade ve sadece kadına, erkek egemen sistemin gereksinimleri doğrultusunda roller dayatan eril bünyelerin zehirli dimağının bir uydurmasi olan ve ne yazık ki günümüze kadar sürdürülüp, kadını alınır bir mal yerine koyan garip ve artık çağın gerisinde kalmış olan 'kız isteme' geleneğine karşı isyan bayrağı açmış kadın bireylerin haklı ve desteklenesi talebidir.

bağımsız bireyler olan kadın ile erkek birbirini seviyorsa ve hayatlarını birleştirme kararı almışlar ise, kimseden izin alma ve kimseye sorma mecburiyetinde değildir.

ailelere elbette bu karar söylenir ama bu bir bilgilendirmedir, izin talebi değildir. ailede olsa bir yere kadar. birey olmuş iki insanın aldıkları karara sadece görüş beyan edebilirler, kurallar koymak ya da alınmış kararı sorgulamak gibi hakları söz konusu değildir. kendi fikirleri elbet olacaktır lakin, iki insan birbirini sevmiş ise bu aşamada aileler sadece onlar adına mutlu olmalıdır.

kız istemek gerçekten kulağa bile hoş gelmemektedir. 'kız mıdır kadın mıdır bilemem' zihniyetine mahsus bir uygulamadır. kadını aşağılayan bir anlamsallik taşımaktadır.

tamam geçmişte böyle bir gelenek olmuş. eğitimsiz toplumlarda normaldir. ama günümüzde hala sürdürülmesi, abes kaçmaktadir. gelenekler sonsuza değin sürdürülecek diye bir kanun yoktur. her şey güne adapte edilebilir, edilmelidir de.
  • ülkenin bir kısmında sadece adet olarak devam edem eylemin kaldırılmasını arzu eden kampanyamsı.

diğer kısım "için ise bir kampanya yaptık amca artık kız istemek yok" cümlesi o zaman tuttuğumuzu götürelim şeklinde anlaşılacağı için coşkuyla karşılanır.
  • haklı bulduğum talep. en azından "kızınız x'i oğlumuz y'ye istiyoruz" kalıbı yerine "kızımız x ile oğlumuz y birbirlerine tutulmuş, evlendirelim gitsin" tarzı tarafsız bir konuşma yapılabilir.
  • baslik parasi son bulsun mesela. kadin bir mal degildir. cocuk yasta kiz verilmesi son bulsun mesela. hatta buna mahal veren aileler ciddi yaptirimlarlarla cezalandirilsin. kotu niyetli olmadan bakildigi zaman ben kiz istemenin bir kultur, gelenek olarak cok da aman aman karsisinda durulacak bir sey oldugunu dusunmuyorum. kiz istemek dediginiz sey aileden "evlenebilir miyiz?" diye izin almak degil ki. gonul rizalarini almak, adete yerini buldurmak. buna sira gelene kadar ortadan kaldirilmasi gereke bir ton sey var.
  • evet kız isteme geleneği bitsin, oğlan isteme geleneği başlasın. beğendiğimiz adamın evine gidelim, babasından isteyelim, babası verirse onun da hayır deme şansı olmasın.

not: iş bu entryi ciddiye alıp sazanlaşılmaması önemle rica olunur.

edit:
    şaka bir yana, gerçekten, madem gelenek, görenek vs güzel, seviliyor, uygulanıyor, artılarından falan bahsedilmiş, hepsi süper fakat biri bana söyleyebilir mi peki neden "istenen, alınan, verilen" her daim dişi kişi oluyor? pratikte damadın ailesi de aynı şekilde oğlunu onca emekle büyütmüş olup, başka bir hikayeye uğurlamış, elin kızına "vermiş" olmuyor mu? öyleyse "kız isteme" varsa "oğlan isteme" neden yok? seçen, isteyen ve alan taraf neden hep erkek? hem de bir kadının eş seçmesi, bir erkeğin eş seçmesinden daha önemliyken. evet daha önemli çünkü bir kadın eş seçerken aynı zamanda çocuklarının geleceğini seçiyor, hatta bir yerde kendi fiziksel ve ruhsal güvenliğini seçiyor. adamın manyak, sapık, şiddete meyilli falan olmaması gerekiyor sonuçta çünkü öyle olursa kas gücü üstünlüğünden dolayı kadın ve çocuklar için tehlike arz ediyor. bu nedenle bu tür bir geleneğin kaynağı "seçme hakkı önceliği" ise, burada ilk önce söz sahibi olması gereken kadındır mantıken.

netekim modern yaşamda olan tam da budur. ama gelenekler halen kafa karıştırmaktadır. işte bu yüzden, o "gel beni babamdan iste" diyen kadınlar vardır. yani diyor ki, ben seni seçtim, kabul ettim zaten ama formalite icabı senin beni gelip istemen gerekiyor, çünkü alışagelmiş olan bu. sonuç olarak günümüzde sıkıntı yaratan şey, şu "isteme, alma, verme" kelimeleri. bu kelimelerin kullanımı bırakılırsa, ailelerin tanışması, onay vermesi, kaynaşması falan kötü şeyler değil tabii. lakin kimse onay vermese de bu dünyanın sonu olmamalı, birbirini seven iki yetişkin, özgür insan evlenmek istemişse, kimseye aldırmadan evlenmeleri, birlikte yaşamaları, bir hayat kurmaları anormal karşılanmamalı.

son olarak. "kız isteme geleneği", kadınların küçük yaşlarda, rızası sorulmaksızın, isteği dışında, emrivaki yapılarak, tarla, hayvan, başlık parası karşılığında, resmen kullanılmak üzere satılan "mal" statüsünde evlendirildiği döneme ait bir gelenektir.
    söz konusu anlayışa göre, kadın demek, ırgat demektir, hizmetçi, ömürlük ağır işçi demektir. tarlada çalışır, evin ve evdeki herkesin her türlü temizliğini sağlar, hasta bakar, yemek yapar, çocuk bakar, çocuk doğurup erkeğin "soyunu" devam ettirir, mütemadiyen kullanılır. o zamanın dağ köylüsü nereden bilsin ki, çocuklar anne ve babadan eşit sayıda kromozom alırlar ve ortaya çıkan yeni canlı aslında kimsenin soyu falan değil, eşsiz bir gen kombinasyonuyla bağımsız yepyeni bir bireydir. buradan soyadı kanunu, çocuğun illa ki babasının soyadını almasının abesliği mevzusuna girmek isterdim ama aşırı uzayacak ve de o ayrı bir başlığın konusu.
    bütün bunların bağlamında kız isteme geleneğinin savunulacak, hoş karşılanacak bir yanı yoktur. dolayısıyla er geç yok olmaya mahkumdur. lakin alışkanlıklar modern kesimlerde de adı üstünde "alışkanlık" olduğu için devam etmektedir. ve malesef, anadoluda halen evliliklerin bu şekilde gerçekleştirildiği kısımları da göz ardı edemeyiz. problemin asıl kaynağı bu insanlardır.
  • bir anadolu insanı için bu biraz onur oluyor. ondan son bulması kısa vadede zor görünüyorken;
    -ordan bi kız alabilir miyim?
    +hm tmm.
  • isteme-verme fiilleri son bulmalı diye düşünüyorum.
    gerçi bildiğim kadarıyla suan ' x kızımız ile y oğlumuz anlaşmış kararlarını vermişler bize de yanlarında olmak düşer' falan gibi şeyler söyleniyor.
  • e abi sen öyle yap?

adam asılmıyo, hayvan kesilmiyo, kimseye zararı olmayan adeti niye yasaklıyorsun millete?

ben de aşure günü istemiyorum??
  • adı üzerinde gelenek.
    süre gelen bir şey, zorundalık değil; sırf laf olsun diye.
    neden son bulmasın ki?