şükela:  tümü | bugün
  • change.org ta yeni başlamış, imzaladığım, desteklediğim kampanya

edit: özellikle kadınların bile kendi aralarındaki sohbetlerinde "evde kalmak, vermek..." vb ifadeler kullandıkları de böyle bir ülkede, kampanyayı bir erkeğin başlatmış olması takdire şayandır. alkışlar.
  • neden böyle cinsiyetçi yorumlar yapıyorsunuz bu konuda anlamıyorum, kız isteyince sanki kıza sorulmadan mı isteniyor sanıyorsunuz anlamıyorum ki, zaten sormadan verenler de sizin başlattığınız imza kampanyasına bakmaz istediğine verir...

sonuç olarak bizim örf ve adetlerimizdendir hemen şuraya şu butonu koyup gidiyorum

(bkz: derdini sikeyim butonu)
  • unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneklerimiz acilen unutulmalı.
  • bukampanyaşu ana kadar kırkbir kişi tarafından imzalanmış kampanya. kadınlara yapılan onca şeyden, taciz, tecavüz, hak gaspı, yok saymadan şikayet eden bu kadar insanın, buna maruz kalmalarının sebebinin, anlayamamak, görememek, cesaret edememek olduğunu nasıl gösteriyor.

imzaladığım gün, kampanyadan bahsettiğim kadın arkadaşlarımın bazıları "aman bizim de kızımız var, istemezler filan, evde kalmasın...", "yav arkadaş, artık devir değişti, zaten formalite icabı o kız isteme..." gibi şeyler söylediler. üstelik bu kadınlar hayvan, insan, kadın hakları, çevre suçları vb konularda katılımcı aktivistlikleri, gönüllülükleri olan kadınlar. çok üzüldüm.

daha çooook yol almamız gerekiyor bizim, bu görüşü ve durumu tam anlayıp, kendini gerçekten özgürleştirecek kararları imzalayabilen, destekleyebilen kadınların çoğalabilmesi için.

mesela sözlükten kaç kadın imzaladı bu kampanyayı, çok merak ediyorum. ben bir erkek olarak bu kadar önemserken. çünkü özgür, kendini güvende ve mutlu hisseden kadınlara bu ülkenin erkeklerinin de ihtiyacı var. gülümseyerek, severek, paylaşarak, insan gibi yaşayabilmek için. herkesi bu kampanyayı imzalamaya davet ediyorum. daha da geriye gidecek bir günlük yaşamı, bu kadar ezilen, tecavüz edilip, yok sayılan kadını yakıştırmak istemiyorum, sessiz kalmak istemiyorum. her şey yolundaymış, küçücük kızlar, yaşlı adamlara babaları tarafından satılmıyormuş gibi, çıkıp star wars izlemeye gitmek istemiyorum.

bunu ne kendime, ne başkalarına yapacak kadar kalpsiz olmak istemiyorum.

biraz düşünmek kimseyi eksiltmez bence. ama hepimizi çoğaltabilir, yükseltebilir, güçlü ve daha onurlu yapabilir.

işte bukampanyayı imzalayacaksınız. lütfen....
  • yasaklayarak hiçbir şey elde edilemez. sadece konu daha da marjinalleşir. gideceği yeri de söyleyeyim "bizim kültürümüzü gelemeğimizi yok etmek istiyorlar!!11!!1!1!1!" diye daha da savunulur bu kiz isteme sacmaligi.

o yuzden bu kampanya cok akilsizca baslatilmis ve gereksiz bir ugrastir. yasaklarla cozulmez bu, kadinlar kendi kimliklerini bireyselliklerini icsellestirdikleri zaman cozulur.
  • aynen aynen hatta neden kadınlar gelinlik giyiyor erkekler giysin gerdek gecesi iptal edilsin çocukları erkekler doğursun erkeklerin amk kadınlar süper o yeah.

tanım: beklentilerinizin ve derdinizin amınakoyum. (oo cinsiyetçi küfür savcılar göreve)
  • hak ettiği değeri henüz görememiş, çok değerli bir bakış açısına sahip kampanya.
  • güzel düşünce fakat eksik. ayrıca erkeğe yüklenen bi sürü abuk subuk maddi yükümlülük kalkmalı. örneğin yüz görümlüğü, set, ana sütlüğü, baldız yüzüğü gibi altın almaya dayalı olanlar.